Jump to content

PDC cu probleme


Recommended Posts

Nu reusesc sa rezolv problema cu PDC-ul. Pe DIS imi da eroarea 9E3B PDC: Supply, ultrasonic sensors, insa nu imi spune daca e vre-un senzor anume defect cum ar fi normal. m-am gandit ca ar fi dus calculatorul PDC, desi l-am schimbat acum cateva luni. Insa am observat ca atunci cand il activez din DIS, intra curent in el si anume 11,3 V, iar pe senzori intra 0,2 V. Ceea ce mi se pare ciudat este ca atunci cand il activez din DIS si il las asa pe tester imi fluctueaza din ON in OFF "function display". Nu stiu daca e normal sa faca asa si nici nu stiu ce sa ii mai fac
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Salut, fa urmatorul test: apasa butonul de pdc cu contactul pus si asculta senzorii...ar trebui sa scoata un pacanit usor daca functioneaza. Eu asa l-am depistat pe cel defect...apoi desfaci si masori firele, sau pur si simplu schimbi cu un alt senzor care merge sa vezi daca e senzorul defect sau circuitul. Sper ca ajuta ;) bafta
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • 2 years later...
  • 1 year later...

am mai avut problema cu cate un senzor defect si mi-l dadea pe tester. acum singura eroare e: converter suply. code:009e3b

mai exista alte mufe intre modul si senzori decat cele din portbagaj?

Edited by hateganradu
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
  • 2 years later...

Salut,a rezolvat cineva problema acestei erori?am aceiasi eroare si nu reusesc sa-i dau de cap,am schimbat 2 module si nici o schimbare,am deconectat toti senzorii si tensiunea este 11,5 dar in momentul in care conectez orice senzor(fata -spate) scade la 1,9,daca a rezolvat cineva sau daca cineva stie ce sa mai controlez,multumesc!

Link to comment
Share on other sites

On 1/29/2024 at 7:16 AM, Romulus said:

@leoleon Probabil ai un altceva in scurt. Ar explica de ce scade tensiunea. 

Salut,ce ar putea fi altceva?am controlat toti conectori pentru senzori si totul e ok

Just now, leoleon said:

Salut,ce ar putea fi altceva?am controlat toti conectori pentru senzori si totul e ok

Am schimbat 2 module plus al meu deci cu toate trei aceiasi problema

Link to comment
Share on other sites

Nu ma pricep cum sunt la masina altele decat volanul si pedalele. La mecanica si orice legat de masini, nu ma pricep. Dar... Cand inchizi un circuit si scade tensiunea, undeva exista un consumator mare, care de obicei consuma curent si il transforma in caldura. Asta e motivul pentru care ar putea scadea tensiunea. Creste curentul si scade tensiunea. Doar la asta m-am referit. Trebuie sa insisti la cineva care se pricepe la partea electrica la masini.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 1/31/2024 at 11:42 AM, Romulus said:

Nu ma pricep cum sunt la masina altele decat volanul si pedalele. La mecanica si orice legat de masini, nu ma pricep. Dar... Cand inchizi un circuit si scade tensiunea, undeva exista un consumator mare, care de obicei consuma curent si il transforma in caldura. Asta e motivul pentru care ar putea scadea tensiunea. Creste curentul si scade tensiunea. Doar la asta m-am referit. Trebuie sa insisti la cineva care se pricepe la partea electrica la masini.

 Va salut,am rezolvat problema senzorilor,era modulul pdc abia al patru-lea a fost fuctional,poate ajuta pe cineva pe viitor,zi faina tuturor!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.