Jump to content

Instalare modul bluetooth pe E46 FL


Rcc67

Recommended Posts

Momentan am pus deoparte modulul TV si mi-am instalat sau am incercat sa am instalez un modul bluetooth pe masina. Totul a fost OK pana cand am incercat sa leg la modul butonul de pairing. Pe net am gasit ca butonul de pairing se leaga 1 pin la pinul 32 si celalalt cred ca GND nu stiu sigur. Ăn acest moment pe ecranul masini imi apare ”ACTIVATE PHONE”. Mai departe nu stiu ce sa fac. Ma poate ajuta cineva?
Link to comment
Share on other sites

esti pus pe fapte mari :rolleyes: daca ai DIS sau Navcoder poti activa din soft butonul de pairing. dupa ce dai pair, activezi bluetooth pe telefon sii dai sa caute. cand iti gaseste masina ii dai sa se conecteze, bagi PASSKEY ul si gata. nu mai ai nevoie de pairing decat daca vrei sa conectezi alt telefon. parca poti memora cel mult 3 telefoane

 

PS: dupa ce ti a confirmat pe ecran la navi Pairing Succesful (parca) trebuie sa iei contactul si sa il pui iara.

Edited by Touring Girl
Link to comment
Share on other sites

ĂŽn momentul de fata nu am nici un fel de soft. din ce am citit pana acum nu am inteles cum se leaga butonul de pairing. oare in momentul in care pun cheia in contact pinul 32 de pe conectorul modulului trebuie sa fie la masa si cand apas butonul practic se intrerupe punerea la masa a pinului 32?

 

BM54 - Main, 16 Pin Quadlock Connector

 

X13646-10----------------------- MUTE -----------------------PIN 51 ULF

X13646-12----------------------- GND ------------------------PIN 36 ULF

X13646-15----------------------- +12 V Perm----------------PIN 17 ULF

X13646-16----------------------- +12 V Switched------------PIN 35 ULF

X13646-9------------------------ I-BUS -----------------------PIN 15 ULF

X13646-11----------------------- TEL ON ---------------------PIN 33 ULF

 

BM54 - Small, 12 pin connector (C Btm right)

X13649-6---------------------- Tel Audio Out + --------------PIN 37 ULF

X13649-12--------------------- Tel Audio Out - --------------PIN 38 ULF

 

Extras, MIC:

 

MIC + ----------------------------------------------------------PIN 1 ULF

MIC - ----------------------------------------------------------PIN 19 ULF

MIC Shield-----------------------------------------------------PIN 21 ULF

 

GND-----------------------(Pairing switch)--/ ----------------PIN 32 ULF

 

 

SAU ALTA VARIANTA

 

1 - Positive Input signal microphone [Voice input Microphone]

11- Telephone on [Eject box]

15- I-bus signal line [i-bus splice Telephone connector]

17- Terminal 30 voltage supply [Fuse F57]

19- Negative input signal, microphone [Voice input Microphone]

21- Shield [shield Microphone]

22- Telephone, internal [Eject box]

32- Telephone, internal [Eject box]

33- Telephone ON signal [Voice input Amplifier Radio]

34- Telephone ON signal [Compensator]

35- Voltage supply terminal R [K3 Unloader relay, terminal R]

36- Ground [Ground splice]

37- Front loudspeaker voltage control [Voice input Amplifier Front loudspeaker]

38- Front loudspeaker voltage control [Voice input Amplifier Front loudspeaker]

39- Shield [Eject box]

51- Telephone mute signal [Voice input Radio]

52- Nighttime illumination signal [Terminal 58g splice]

Link to comment
Share on other sites

pe mine m a enervat treaba cu butonul si nu am incercat o niciodata. mi am facut pairing ul din soft si apoi nu am mai avut treaba ca telefonul nu l am schimbat. fara soft, treaba sta in felul urmator:

 

 

- tre sa pui un pin la masa, pinul 32 se pare

- tre sa urmezi o procedura ca sa faci pairing. e procedura oficiala si o gasesti in manual. ti-o caut acum

 

 

PS: vezi ca la microfon , daca te uiti in PDF ul cu schema electrica pentru bluetooth retrofit, pinii 2 si 3 de la microfon sunt inversati, adica trebuie sa i pui invers decat arata in schema daca vrei sa ti mearga microfonul.

explicatia? pai undeva pe la jumatatea firului ce merge de la ULF la microfon, firele alea 2 se inverseaza ca mai e montat pe traseu modulul SES ( de care nu ai nevoie si pe care nu l vei pune)

 

 

LE: uite aici procedura: ULF Owner Manual

 

pe scurt:

 

- pui pinul 32 la masa

- ii dai drumu pentru o secunda apoi il pui iar

- tinand pinul 32 la masa pui contactul

- dupa 3 secunde dai drumul la buton si pe ecran ar trebui sa ti apara "pairing...."

 

treaba cu pinul 32 la masa nu e tocmail 100% corecta, butonul de pairing nu face numai treaba asta, el mai are si alte componente incorporate ( daca te uiti in schema) insa asta e varianta "mestereasca" :rolleyes:

 

 

sper sa nu fi gresit ceva. am zis ca varianta cu butonul fizic nu e testata de mine, eu mi am facut treaba din soft.

 

 

 

 

din ce ai postat mai sus iti recomand varianta 1 cu mentiunea ca firul Phone ON nu mai e necesar ( era daca aveai telefon din ala cu cradle......)

Edited by Touring Girl
Link to comment
Share on other sites

si cu microfonul e o chestie ciudata. ĂŽn schema de conexiuni apare ca microfonul trebuie legat prin intermediul a 3 fire. eu am desfacut microfonul si am vazut ca are ceva compomente și deci dupĂŁ mine trebuie si alimentare la el. dupa ce am masurat un pin 1 sau 3 nu duce nicaieri deci in consecinta nu stiu cum sa-l leg
Link to comment
Share on other sites

te complici!

 

 

de ce ai desfacut tu microfonul, ca nu ai treaba cu ce e in el....

 

 

asa am legat eu, nu am desfacut nici un modul sau microfonul ca nu m a interesat ce e in ele

 

 

 

 

17 - plus de baterie

 

35 - plus de contact

 

32 - firul de pairing

 

36 - masa

 

1 - microfon 1

 

19 - microfon 2

 

21 - microfon 3

 

37 - modul radio 6 TEL +

 

38 - modul radio 12 TEL -

 

51 - modul radio 10 TEL MUTE

 

15 - IBUS

Link to comment
Share on other sites

acum am venit de la garaj si am reusit sa fac sa mearga modulul. prima varianta de conexiuni este OK. de pe telefonul meu HTC HD2 pe care am pus gingerbread nu a in momentul de fata nu citeste SMS si nici agenda. sper sa rezolv si asta.pinul 2 de la mic este cel din mijloc. care este pinul 1 si care 3 daca poti sa-mi spui. nu am nici cablul original pentru mic si deci trebuie sa-l fac eu. Edited by Rcc67
Link to comment
Share on other sites

ma uit maine la mine si iti spun exact. intre timp cauta o mufa din aia pt microfon si cablu coaxial sa tragi de la modulul BT pana in fata la microfon. din pacate nu mai stiu exact cati metri am folosit dar am impresia ca 5M.

 

uite aici cablu de microfon: TME

 

 

PS: cablu pentru antena de BT am eu unul de 2.5M nou :rolleyes:

 

PS: legat de compatibilitatea cu anumite telefoane nu ai ce sa i faci, decat sa cauti un modul BT mai nou..............

Edited by Touring Girl
Link to comment
Share on other sites

am cumparat ieri 4m de cablu de 2.4GHz si fiindca nu am gasit alte mufe am folosit BNC-uri. crezi ca nu pot intrun viitor apropiat sa fac update de soft la modul? daca imi spui cum sunt pinii pe mic cablul mi-l fac eu Edited by Rcc67
Link to comment
Share on other sites

te uiti in mufa de la microfon si scrie in interior la baza fiecarui pin numarul. la mine 1 e langa marginea aia cu tamburus iar 3 e langa marginea plata. uita te in interiorul mufei, acolo unde intra mufa de la masina. cablul pentru antena de bluetooth e asta:

 

http://s4.postimage.org/1nr09a9gk/cablu_antena_bluetooth.jpg

Link to comment
Share on other sites

cu placere! eu l am pus la 40 RON : http://www.bmwclub.ro/forums/topic/105272-vand-consola-centrala-pdcdscincalzireperdeluta-e39-fl-cablu-antena-bt-cabluri-magazie-cd-microfon/page__p__1491992#entry1491992

 

 

 

dar ti l dau cu 35 RON :thumbsup: ( aprox 12 usd m a costat si pe mine cu tot cu transport)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
  • 5 years later...

Credeti ca pot muta microfonul oem pe o navigatie android?As vrea sa ma folosesc de microfonul masinii deoarece se aude mult mai bine decat cel integrat:)

 

Este vorba de bmw e46 2004 pe care am harman kardon, navigatie monochrome +blueetooth ( inca nu am dat modulele jos) am montat doar navigatiaandroid si relocat clima.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.