Jump to content

Durata unei anvelope


Catalin BMW

Recommended Posts

Dupa parerea/experienta voastra ce durata de "viata" are o anvelopa sau un set de anvelope montate pe masina in conditiile unui rulaj normal? si cati km trebuie sa facem cu un set de anvelope?

 

Am pus aceasta intrebare pt ca mi s-a dus un cauciuc fara sa dau cu el in vreo groapa/damb sau altceva...pur si simplu a inceput sa aibe o mica denivelare pe banda de rulare(asta in urma cu vreo 4 luni),ca apoi in una din zilele trecute cand m-am intors de la milano spre brescia pe autostrada,ancepuse sa faca urat; cand am schimbat roata,m-.am speriat,pe langa faptul ca era stramb pe "coama",facuse o gala cat toate zilele pe lateral in prtea inferioara(pe jumatate din circumferinta anvelopei),practic devenise o camera. Oricum,am garantie 2 ani la ele,insa mi se pare ciudat ca dupa doar 1 an si 4 luni si un rulaj de aproximativ 20000km,sa se intample asta. Singurul lucru de care imi pare rau e ca nici nu apucase sa se uzeze prea mult,aveam in jur de 60-70% profil.("carne").

 

 

Link to comment
Share on other sites

Asa am patit si eu acum ceva ani cu un set de anvelope Marangoni. Se deformasera ingrozitor, imi tremura volanul si cand le-am dat jos de pe jante erau strambe rau. Pana acum nu am schimbat niciodata vreo anvelope din cauza uzurii, decat din cauza aparitiei galmelor, toate avand f multa carne pe ele. Intr-o tara cu strazi bune cred ca ar trebui sa reziste cam 40-50 000 km in regim normal. Nu inteleg cum unii le pot uza in 20-25 000 km.
Link to comment
Share on other sites

Dupa parerea/experienta voastra ce durata de "viata" are o anvelopa sau un set de anvelope montate pe masina in conditiile unui rulaj normal? si cati km trebuie sa facem cu un set de anvelope?

 

Am pus aceasta intrebare pt ca mi s-a dus un cauciuc fara sa dau cu el in vreo groapa/damb sau altceva...pur si simplu a inceput sa aibe o mica denivelare pe banda de rulare(asta in urma cu vreo 4 luni),ca apoi in una din zilele trecute cand m-am intors de la milano spre brescia pe autostrada,ancepuse sa faca urat; cand am schimbat roata,m-.am speriat,pe langa faptul ca era stramb pe "coama",facuse o gala cat toate zilele pe lateral in prtea inferioara(pe jumatate din circumferinta anvelopei),practic devenise o camera. Oricum,am garantie 2 ani la ele,insa mi se pare ciudat ca dupa doar 1 an si 4 luni si un rulaj de aproximativ 20000km,sa se intample asta. Singurul lucru de care imi pare rau e ca nici nu apucase sa se uzeze prea mult,aveam in jur de 60-70% profil.("carne").

 

 

 

sa nu fie resapate, astea fac galme de obicei

 

daca este un cauciuc bun nu are voie sa faca galme

 

cu rulajul anvelopelor este in functie de condus, majoritatea anvelopelor are niste limitatoare "umflaturi" in santul cauciucului, este bine sa nu ajunga niciodata rizurile cauciucurilor la acelasi nivel

Link to comment
Share on other sites

In principiu n-ar trebui sa fie nici-o problema,cauciucul nu e spart,nu am janta indoita,nu exista urme de lovituri,deci ar trebui sa mi-l schimbe. Am fost ieri la magazinul de la care le-am cumparat,le-am explicat situatia si mi-au spus sa ma duc la o vulcanizare(mi-au spus care,probabil au contract cu vulcanizarea respectiva),iar cei deacolo trebuie sa-mi dea un act(un raport) in care sa rezulte ca in urma verificarii lor,anvelopa/roata nu prezinta nici una din cauzele de mai sus. Apoi cu foaia aia si cu bonul ma duc la magazinur respectiv si-mi da altul nou. Cam asta e procedura.
Link to comment
Share on other sites

firme noname , materiale proaste din ce am inteles de la un importator e ca la xenoane , undeva la cativa E cauciucul la prima mana . Asa ca ce va mai mirati ...

Wanli , cam a 3-a mana 140 ron , pret cu tva , dimensiune 17 inch , pai cat dracu sa coste la prima mana ca sa faca profit si al treilea . Nu merita luat noname chiar daca e ieftin , sau iei si nu te astepti la nimic bun .trec un Iso ametit , un standard temporar , nu spune nimeni ca mai trebuie sa corespunda si dupa cateva luni .

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Pai cam da. Eu am avut problema aia cu marangoni, dupa care am trecut la goodyear si nu s-au mai deformat. Mai fac galme daca mai prind cate un sant puternic, ca sunt 225/40/18 resp 255/35/18, dar cam atat.

 

@poison ce masina ai? Aceleasi dimensiuni merg si pe un E39? Daca pun 235/40/18 pe fata afecteaza cu ceva?

Link to comment
Share on other sites

Pentru e39 producatorul recomanda jante 8J fata cu 235 40 18 si 9J spate cu 265 35 18.

Jantele tale sunt ok, fiind ĂŽn limitele celor OE. Anvelope poti pune toate 4 cu mĂŁrimea 235 40 17.

Poti pune 235 40 18 si pe 8J si pe 8.5J !!!

 

@poison ce masina ai? Aceleasi dimensiuni merg si pe un E39? Daca pun 235/40/18 pe fata afecteaza cu ceva?

 

Cred ca ai primit un raspuns foarte clar pe alt topic, dar din cate vad ai inceput inca de ieri sa dezgropi toate topicurile "moarte".

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.