Jump to content

RETROFIT pentru diverse componente si functii OEM


Recommended Posts

Am facut retrofit de proiectoare ceata LED la F10 LCI . Piese - trimuri, proiectoare,buton/block lumini achizitionate de pe ebay, cablu pt pdc+proiectoare de la dezmembrari restul spre modulul de lumini facut artizanal . Cost vreo 250 euro(pt ca am luat mai multe piese decat necesar) si lucrul meu .

Pt cine este interesat gasiti un tutorial aici :

https://f10.5post.com/forums/showthread.php?t=1312753

Mi-au ramas niste trimuri din bara plus suporti proiectoare - daca e cineva interesat .

Edited by seaman
Link to comment
Share on other sites

salutare, mi-am cumparat un e92 din 2012 si vreau sa ii schimb sistemul audio... momentan am sonorizarea HiFi, care este o dezamagire totala...

am gasit pe net un sistem logic 7 complet de pe un bmw e63... intrebarea mea este: se potriveste pe e92? si mai cu seama, merge facuta codarea in idrive? am pe cineva in constanta care stie sa instaleze si sa imi codeze dar nu stie nici el sa imi zica sigur daca se potriveste pe e92.

Multumesc anticipat si astept orice fel de raspuns :)

Link to comment
Share on other sites

salutare, mi-am cumparat un e92 din 2012 si vreau sa ii schimb sistemul audio... momentan am sonorizarea HiFi, care este o dezamagire totala...

am gasit pe net un sistem logic 7 complet de pe un bmw e63... intrebarea mea este: se potriveste pe e92? si mai cu seama, merge facuta codarea in idrive? am pe cineva in constanta care stie sa instaleze si sa imi codeze dar nu stie nici el sa imi zica sigur daca se potriveste pe e92.

Multumesc anticipat si astept orice fel de raspuns :)

 

nu este bun sistemul de pe seria 5. iti trebuie de seria 3 iar in plus de asta la coupe sunt diferite boxele pe spate + cablajul. daca vrei am eu doua sisteme audio de e92 complete: unul e Logic 7 iar celalalt este Individual Audio. al 2 lea e mai performant avand amplificator DIRAC si difuzoare cu membrana de kevlar

 

asta e logic 7

 

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160913/100dba1815e2298b3b6ba6dcb8bf530b.jpgIMG_7329.png

Edited by SKW
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

DacĂŁ tot a venit Waze oficial și pe iOS 12 ĂŽn Apple Car Play, mĂŁ bate un gând sĂŁ fac un retrofit la NBT Evo. Acum având NBT. Am câteva nelĂŁmuriri.

 

1. Pentru NBT Evo ĂŽmi trebuie o anumitĂŁ versiune de hardware pentru ID6?. Am ĂŽnțeles cĂŁ se putea face upgrade software char de la ID5 la ID6. PânĂŁ la urmĂŁ nu mĂŁ deranjeazĂŁ nici ID5, atâta timp cât merge Apple Car play corespunzĂŁtor.

2. Ca și piese - unitate, controller și ecran neapĂŁrat? Nu am reușit sĂŁ vĂŁd dacĂŁ sunt diferențe concrete ĂŽntre ecranele de la NBT și NBT Evo

3. Cum voi mai face upgrade la hĂŁrțile mașinii dupĂŁ? Mai merge? (nu cĂŁ ar conta enorm dacĂŁ merge Waze :) și Google Maps) Practic dacĂŁ ĂŽmi trebuie COD FSC, dacĂŁ le dau VIN-ul meu e degeaba.

Link to comment
Share on other sites

Dacă tot a venit Waze oficial și pe iOS 12 în Apple Car Play, mă bate un gând să fac un retrofit la NBT Evo. Acum având NBT. Am câteva nelămuriri.

 

1. Pentru NBT Evo îmi trebuie o anumită versiune de hardware pentru ID6?. Am înțeles că se putea face upgrade software char de la ID5 la ID6. Până la urmă nu mă deranjează nici ID5, atâta timp cât merge Apple Car play corespunzător.

2. Ca și piese - unitate, controller și ecran neapărat? Nu am reușit să văd dacă sunt diferențe concrete între ecranele de la NBT și NBT Evo

3. Cum voi mai face upgrade la hărțile mașinii după? Mai merge? (nu că ar conta enorm dacă merge Waze :) și Google Maps) Practic dacă îmi trebuie COD FSC, dacă le dau VIN-ul meu e degeaba.

 

1. Daca unitate are deja ID5 inseamna ca are deja 4GB RAM si e ok pt carplay. sa nu aiba ID4 pt ca acele unitati stiu ca au doar 2GB si trecerea la ID5/6 se va lasa cu reseturi de unitate random.

2. pe langa piesele enumerate, nu uita de antena WIFI pt CARPLAY, altfel va trebui sa tii telefonul langa bricheta ca sa iti mearga. Cred ca are legatura cu asa numita optiunea Carplay preparation. Poti cauta pe net ce inseamna mai exact optiunea asta sau pe realoem/newtis eventual la scheme.

3. codul de generare harti difera la NBT fata de NBT EVO - practic ori cumperi tot setul de FSC de la BMW pt vinul tau pt evo (navigatie/voice recognition etc) ori iei un set de Custom FSC care include tot.

Edited by Danyro
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

cam asa ziceam si sunt de parere si eu :-)

dar fiecare dupa posibilitati, evident si de cat are bugetul.

 

eu folosesc si carplay de pe iphone si mirrorshare de pe android ul telefonului sotiei si e ok.

este altceva...faptul ca nu mai cobori privirea atat de mult in jos la telefon ci doar spre ecranul navigatiei..e ceva...

minusul solutiei este ca nu poti asculta radio sau alta sursa de muzica gen cea stocata pe HDD sau pe un stick usb. sau sa folosesti melodiile stocate in memoria telefonului daca ai spatiu.

 

folosesc applicatii de radio via internet si in majoritatea cazurilor e ok..semnal 3/4g sa fie.

Edited by Danyro
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Salutare si scuze daca postez pe un topic gresit, dar nu vreau sa mai deschid unul doar pt intrebarea mea. Stie cineva cat de bun e sistemul audio Audio Systems BMW X200 und Ampire MBM100.4 G2 ? Cu ce ar fi comparabil? E sub Harman (Logic 7)? Sub Alpine? Peste el? Un prieten vrea sa-si cumpere un coupe care detine acest sistem audio si nu stie daca se merita sau nu. Va multumesc anticipat pt raspunsuri :thumbsup:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salutare, retrofit la keyless entry/go pe un e92 ma poate ajuta cineva ? multumesc

 

da. ai nevoie de : cablaj (il pot face eu), modul,antene, manere, cablaj usi, cheie Comfort Access (iti pot aduce originala pe baza seriei de sasiu + adaugat optiunea la seria de sasiu)

 

am facut treaba asta pe mai mult de 10 masini: e9x, e6x, e7x

 

 

@Silviu1977 - ai nevoie de SZL complet pentru cruise control si comenzi volan. daca nu gasesti plasticul de sub volan, am eu

Edited by SKW
Link to comment
Share on other sites

Salutare!

 

Pt. un BMW x1 e84 23d din 2010 s-ar putea adauga posibilitatea de a conecta telefonul la masina pentru apeluri? Am butoanele pe volan, insa nu fac nimic acum. Ma intereseaza sa pot vorbi la telefon fara sa tin eu telefonul in mana la ureche, sa pot raspunde la apeluri folosind butoanele de pe volan, etc. Prin urmare, ar fi posibil acest retrofit? Si daca da, aproximativ cat ar costa? Masina are navigatie business. Ultimele 7 caractere din VIN: VM69682.

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

ai nevoie de retrofit bluetooth. avand magazie de cd uri, iti e mai usor. mai ai nevoie de : modul, microfon, cablu microfon, antena bt, cablu antena bluetooth, suport modul. te pot ajuta cu piesele, depinde ce tip de modul bt vrei sa pui. sunt mai simple si mai avansate. cel mai bun are si bluetooth audio, cel mai slab are doar handsfree
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.