Jump to content

RETROFIT pentru diverse componente si functii OEM


Recommended Posts

da. ai nevoie de : cablaj (il pot face eu), modul,antene, manere, cablaj usi, cheie Comfort Access (iti pot aduce originala pe baza seriei de sasiu + adaugat optiunea la seria de sasiu)

 

am facut treaba asta pe mai mult de 10 masini: e9x, e6x, e7x

 

 

@Silviu1977 - ai nevoie de SZL complet pentru cruise control si comenzi volan. daca nu gasesti plasticul de sub volan, am eu

Salut. Multumesc pentru raspuns. Daca ma poti ajuta, eu vreau sa montez comenzile. Volanul si maneta BC le-am achizitionat. Astept un PM cu nr. de telefon daca ma poti ajuta.

Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor !

De aproximativ 2 luni sunt posesorul unui BMW F31 din 2014.

Din dorinta de a avea o masina `frumos mirositoare` am achizitionat zilele trecute un odorizant lichid care, a reusit sa-mi distruga butoanele de la panoul ce contine modulul audio si cel de clima.

O sa radeti de mine si o sa spuneti ca sunt un prost !!!!

:cry:

Asta e ! Sa-mi fie invatatura de minte si va doresc tuturor: SA NU FACETI CA MINE !

Pentru a-mi repara greseala am facut rost de un alt panou al carui modul de clima ar trebui codat.

VA ROG FRUMOS, ma poate ajuta cineva din Bucuresti cu efectuarea operatiunii ???

Precizez ca doresc si efectuarea unui set de codari - cea mai importanta fiind aceea de memorare functie auto start/stop.

Desi sunt multi care se lauda ca fac operatiunea, prefer sa merg la unul recomandat/de incredere.

Multumiri !

Edited by Chrissss
Link to comment
Share on other sites

Salutare! Imi puteti recomanda pe cineva pentru un retrofit de la Nbt la evo id 6 pentru un bmw x5 f15 2015. Am gasit unitatea varianta cu mufa albastra la gps pentru a nu mai avea nevoie de emulator. Cred ca o sa inlocuiesc si display-ul cu unul cu touch si vreau sa pastrez doar controlerul masini, care arata mai bine fata de cel evo(am pe masina varianta ceramic). Inafara de unitate, si display cu touch, si parca o antena pentru wireless mai am nevoie de altceva? Edited by Ionut Cosmin
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

te salut, ma intereseaza sa montez un car kit bluetooth Parrot CK3000, pe un e87 (VIN - ...P437947). alaturi de car kit as vrea sa montez si o camera video (inregistrare traseu).

 

la camera nu m-am hotarat, orice recomandare este binevenita.

 

ma poti ajuta cu aceste 2 operatii?

 

toate bune!

Catalin

Link to comment
Share on other sites

nu strica masina cu acel parrot! verifica in portbagaj daca ai modulul Mulf2high

 

scoate carpeta din portbagaj si vezi in spatiul din spatele banchetei:

 

http://farm9.staticflickr.com/8023/7478385840_660e44c39e_b.jpg

 

 

daca nu ai modul bt in portbagaj, atunci ai varanta de a schimba CD playerul cu unul ce are Bluetooth integrat. chiar sapt trecuta am montat la cineva . e mult mai bun si e integrat in masina

 

 

CD player aici

 

 

LE: vad ca cd playerul cu BT integrat s a pus incepand din 09/2010 iar masina ta fiind din 06/2010 cred ca are modul bluetooth in portbagaj

 

 

LE2: avand in vedere ce vrei sa faci si unde ai de umblat, iti recomand sa ti montezi si o oglinda retrovizoare cu senzor (electrochrome)si daca poti renunta la oglinda de forma mica rotunjita si pui una normala (de e90) atunci poti instala si high beam assistant

 

oglinda cu senzor electrochrome:

 

e87-mirror.jpg

Edited by SKW
Link to comment
Share on other sites

Sunt interesat sa fac un update de NBT pentru a beneficia de apple car play.

Masina in cauza este un F10 - 9/13 - LCI ( D574686 )

 

Acum am verificat si are NBT_B13322A. Butonul(Idrive`ul) este cel cu touch screen. Masina are NAVI mare.

 

In cazul de fata se poate face update la NBT evo fara a face modificare la partea hardware?

 

Multumesc

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

Astazi am reusit sa fac retrofit la Speed Limit Info pe F10 LCI cu Kafas2. Am cumparat codul FSC de la un dealer din Polonia pentru ca Automobile Bavaria nu a vrut sa-mi vanda FSC-ul... :thumbsup:

Le-am importat cu E-sys, treaba de cateva minute.

Salut, cat a costat codul? Procedura cu E-sys e complexa?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

@mkdan2004 FSC-urile pentru SLI au costat 55Euro, cumparate on-line de la un dealer din Polonia. Nu este complicat sa le importi cu E-sys. Trebuie sa editezi FA-ul masini sa adaugi optiunea 8TH dupa care se importa in KAFAS 2 FSC-urie si se face FDL-coding pe KAFAS 2, NBT si Kombi.

 

Initial gasisem niste emulatoare care fac enable la SLI, dar am preferat varianta OEM. Plus ca este mult mai ieftin decat emulatorul.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Se pot face unele activari/adaptari pe un F25 LCI cum ar fi :

1.functia de anti dazzle high beam (parca asa ii zice) masina este cu faruri full led adaptive si adptive high beam dar fara anti dazzle.

2. Camerele fata/spate pot fi adaptate sa fie active la orice viteza, nu numai pt parcare si pana in 20km/h?

3,4,5.. Dar nu ma mai lungesc aici, daca este cineva care ma poate ajuta macar cu primele doua, discutam eventual la momentul potrivit si de restul adaptarilor de care sunt interesat

Link to comment
Share on other sites

Se pot face unele activari/adaptari pe un F25 LCI cum ar fi :

1.functia de anti dazzle high beam (parca asa ii zice) masina este cu faruri full led adaptive si adptive high beam dar fara anti dazzle.

2. Camerele fata/spate pot fi adaptate sa fie active la orice viteza, nu numai pt parcare si pana in 20km/h?

3,4,5.. Dar nu ma mai lungesc aici, daca este cineva care ma poate ajuta macar cu primele doua, discutam eventual la momentul potrivit si de restul adaptarilor de care sunt interesat

 

Nu ma poate ajuta nimeni? Constanta sau Bucuresti...contra-cost bineinteles!

Link to comment
Share on other sites

Salut. Am vrut trimit PM dar nu pot. Este un tip in Cta care se pricepe binisor la codari si diagnoza.

Ai incercat totusi cu Carly sau Bimmercode sa vezi daca iti da vre-o optiune?

 

Cu Bimmercode am incercat dar nu am gasit nimic sa ma ajute, iar carly nu am...

Link to comment
Share on other sites

Salut. Am vrut trimit PM dar nu pot. Este un tip in Cta care se pricepe binisor la codari si diagnoza.

Ai incercat totusi cu Carly sau Bimmercode sa vezi daca iti da vre-o optiune?

 

Am vorbit si eu cu cativa "coderi" din Constanta, se pare ca nimeni nu e destul de priceput...toti au dat din colt in colt, ca trebuie sa se informeze sa mai vada ,ca n-au facut niciodata asa ceva... parca nu i-as lasa sa faca scoala pe masina mea, chiar nu e nimeni care stie ce e de facut si disponibil sa ma ajute cu adaptarile?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.