Jump to content

RETROFIT pentru diverse componente si functii OEM


Recommended Posts

:laugh: nu te cred...

 

:) sa stii ca mi-a trecut prin cap. Am facut 42.000 de km intr-un an doar cu ea. Incepe sa mi se para lenta. Ma gendesc serios la un e92 de la 330 in sus. Unii ar spune ca sunt nebun sa merg cu un benzinar atata intr-un an.

 

Revenind la hba, astept rezultatul cautarilor.

Link to comment
Share on other sites

asa cum ti-am mai spus, instalatia ta electrica NU ESTE PREVAZUTA (PREWIRED) cu conexiunile specifice motorizarii la care ai trecut (328i M52TU)... instalatia ta electrica este cea de 318i M43TU (mai "saraca" in conectica), ceea ce inseamna ca nu ai aceleasi legaturi pe masina preexistente care sa iti faca functionale comenzile volanului MFL (partea de pilot automat)...

 

practic trebiue vazut comparativ, fir cu fir, cum e instalatia ta fata de cea de la o alta masina M52TU originala... si apoi adaugate firele care lipsesc si refacuta TOATA conectica de la ZERO pe partea de cruise control... :)

Link to comment
Share on other sites

ar mai trebui sa ai si un actuator, suporturi, etc...

 

uite aici cam ce trebuie sa contina un kit retrofit pt cruise control

 

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=CC51&mospid=47440&btnr=66_0052&hg=66&fg=20

 

Al meu este diesel si nu are acceleratia prin cablu si ma gandesc ca nu am nevoie de partea de la motor,cu cablul ala

Link to comment
Share on other sites

asa cum ti-am mai spus, instalatia ta electrica NU ESTE PREVAZUTA (PREWIRED) cu conexiunile specifice motorizarii la care ai trecut (328i M52TU)... instalatia ta electrica este cea de 318i M43TU (mai "saraca" in conectica), ceea ce inseamna ca nu ai aceleasi legaturi pe masina preexistente care sa iti faca functionale comenzile volanului MFL (partea de pilot automat)...

 

practic trebiue vazut comparativ, fir cu fir, cum e instalatia ta fata de cea de la o alta masina M52TU originala... si apoi adaugate firele care lipsesc si refacuta TOATA conectica de la ZERO pe partea de cruise control... :)

 

crezi ca as mai avea o speranta in sensu asta?

Link to comment
Share on other sites

cablul pt pilot automat ? pai ti l-a pus altcineva acolo, daca nu ai decat volan simplu ?

 

din fabrica masina NU are acele cabluri necesare...

 

oricum vei avea nevoie de un cablaj retrofit pe care il poti lua din reprezentanta (cca 130 lei) sau ti-l pot face eu ca sa nu mai dai atatia bani pe 3 sarme

 

daca te hotarasti, te rog sa anunti cu o zi inainte cand doresti sa faci lucrarea, pentru detalii... :)

Link to comment
Share on other sites

ce anume te-ar interesa ? in principiu, se pot rezolva multe...

 

Acum ca e iarna, Webasto m-ar interesa.. dar din pacate nu am reusit sa gasesc nici o unitate SH..

Ar mai fi o intrebare daca te pricepi la trape: a mea merge dar cand culiseaza, pe la 1/3 din cursa se aude un clank de plastic asa de zici ca se rupe ceva.. nu face de fiecare data..

M-ar mai interesa retrofit pentru BT dar tot asa nu am gasit modul SH..

 

Poate ar fi mai atractiv daca ai face tu o lista cu retrofit-uri care le poti face pe E60, cum e si cea pentru E46.. Acum s-au inmultit E60-urile si cred ca ai avea ceva musterii. :)

Link to comment
Share on other sites

Acum ca e iarna, Webasto m-ar interesa.. dar din pacate nu am reusit sa gasesc nici o unitate SH..

chiar daca e si electrica destula, pe partea de mecanica nu ma aventurez...

 

Ar mai fi o intrebare daca te pricepi la trape: a mea merge dar cand culiseaza, pe la 1/3 din cursa se aude un clank de plastic asa de zici ca se rupe ceva.. nu face de fiecare data..

cred ca e din cauza cablului de tractare... din pacate nu prea te pot ajuta, e lucrare de mecanica

 

M-ar mai interesa retrofit pentru BT dar tot asa nu am gasit modul SH..

e destul de scump, dar daca il gasesti incercam sa o rezolvam...

 

Poate ar fi mai atractiv daca ai face tu o lista cu retrofit-uri care le poti face pe E60, cum e si cea pentru E46.. Acum s-au inmultit E60-urile si cred ca ai avea ceva musterii. :)

mai bine intreaba fiecare si ii raspund userii cu experienta in retrofituri daca este posibil sau nu... :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.