Jump to content

RETROFIT pentru diverse componente si functii OEM


Recommended Posts

Se da un E91:

faruri halogen

oglinda interioare normala

oglinzi exterioare normale

 

Vreau sa ii pun:

faruri adaptive

oglinda interioara heliomata

oglinzi exterioare heliomate

 

presupunand ca am farurile si toate oglinzile, ce imi mai trebuie?

mai trebuie si modul frm cu ahl si vazut cablajul de la far trebuiesc schimbate fire in mufa dela frm

apoi iti trebuie sa pui senzor de lumini si ploaie (daca nu are )asta prevede schimbarea parbrizului

apoi codat si cam atat

multa bafta

din ce am este masina ???

Link to comment
Share on other sites

poti activa tv in mers la E60 cu navi profi?

inainte mergea dar am facut update de soft la Bavaria si a disparut functia.

nu "umblu" cu activari/resoftari :pardon:

 

Laur, am o nedumerire:

La schimbarea bazinului vasului de expansiune la mașina mea, am găsit un senzor la noul vas... eu nu am nici un fir/mufă, etc. în zonă!

Și acum vine întrebarea: se poate cabla E39 cu fire pt senzorii lipsă, sau ca la Vectra (fosta mașină) este deja echipat electric pt retrofit?

Mulțam fain!

adica vrei sa pui tu niste senzori in plus pe masina?

daca softul masinii nu este pregatit pentru interpretarea datelor oferite de acestia, poti sa pui, dar nu vei avea efect.

 

Va salut,vreau sa fiu scurt si la obiect,deci am un 320d din 2004 ,berlina,6 trepte cu oglinzi asapost-31858-0-34389400-1345402832_thumb.jpg si vreau sa pun bixenon ca aici post-31858-0-43629400-1345402906_thumb.jpg

, sau ca in video

ca este si mai interesant cu jocul de lumini

 

 

 

Vreau sa stiu daca se poate si exact cit m-ar costa cu totul [trebue sa-mi calculez si drumul dus intors,Deci cu tot cu materiale ca daca e sa cumpar de aici ....:no:

ala ce vrei tu e QUAD-Xenon... nu chiar asa de greu de facut pe E46, dar costurile sunt duble fata de un retrofit normal, gandeste-te ca iti vor trebui de 2 ori mai multe din fiecare: kit proiectoare bi-xenon, kit xenon, ceva electronica, etc... :D

 

Sal am un e46 320D din 99 i am cumparat un volan sport cu comnezi din acela in 3 spite modelu nou ! ....Am inteles ca nu merg mufele pt Cdplayer....Ai un kit de mufe din astea ? cat costa ?

nuam, dar se gaseste pe piata un adaptor Fakra cu interfata dubla care iti asigura functionarea comenzilor cd-playerului.

 

Se da un E91:

faruri halogen

oglinda interioare normala

oglinzi exterioare normale

 

Vreau sa ii pun:

faruri adaptive

oglinda interioara heliomata

oglinzi exterioare heliomate

 

presupunand ca am farurile si toate oglinzile, ce imi mai trebuie?

un modul, alte cablaje pt lumini, cred ca trebuie schimbat si parbrizul '(cu senzor de lumina si ploaie )...

sunt foarte mari costurile in general pentru orice retrofit la E90, iar pentru masinile din 2010 incoace, orice activare in softul masinii se face exclusiv online, in conexiune cu serverul central BMW (cere chiar si o parola pentru activarea functiilor, etc.)...

 

Am renuntat la idee de oglinzi, e prea costisitor..

te cred...

 

Salut, la un e46 fl cu volan sport cu comenzi si cd-player aftermarket se poate face ceva sa mearga comenzile de pe volan ?

da, cum spuneam si mai sus, e nevoie de un adaptor Fakra cu interfata dubla... se gaseste pe piata de la noi, in general la cei care monteaza radiocd-uri sau la magazinele online

Link to comment
Share on other sites

mai trebuie si modul frm cu ahl si vazut cablajul de la far trebuiesc schimbate fire in mufa dela frm

apoi iti trebuie sa pui senzor de lumini si ploaie (daca nu are )asta prevede schimbarea parbrizului

apoi codat si cam atat

multa bafta

din ce am este masina ???

 

masina e 2007 cu senzor de lumina si ploaie

Link to comment
Share on other sites

da, cum spuneam si mai sus, e nevoie de un adaptor Fakra cu interfata dubla... se gaseste pe piata de la noi, in general la cei care monteaza radiocd-uri sau la magazinele online

 

 

Mersi pentru raspuns. Ai idee cat costa sau imi poti pune un link de la vreun magazin on-line sau ceva de genul ?

Link to comment
Share on other sites

daca ajungi pe la mine intr-o ora te-am rezolvat... altfel nu stiu cum sa te ajut :pardon :

am vazut ca sunt niste posturi cum se poate monta,daca fac cum scrie acolo ar trebui sa mearg si la mine,am montat zilele astea butonul pentru deschidere portbagaj din interior am citit tot ce sa postat pentru a fi montat si intro ora am reusit sa il montez,cred ca o sa ma descurc si cu montarea volanulu si comenzilor,sper.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

pt oglinzi incalzite, citeste mai jos...

 

SOFER : dai fata de usa jos, dai plasticul care acopera tweeterul la o parte (are 2 prinderi nituri langa balamalele usii si o clema langa tweeter) ca sa poti ajunge la cele 3 suruburi care ti oglinda, dupa care dai oglinda jos. dai sticla jos, dacai capacul vopsit in culoarea caroseriei jos cu tot cu polistiren (ai grija la clemele capacului sa nu le rupi). pui la 2 fire papuci mici care sa intre pe bornele de incalzire ale sticlei si dupa aia tragi cele 2 fire prin oglinda prin spatele motorasului, prin mijlocul arcului de la oglinda si intri cu firele in usa si te legi la butonul de reglat oglinzi pe mufa verticala (nu cea orizontala) pe pinii 1 si 2. atat la sofer ... vei avea incalzire in oglinda sofer.

 

PASAGER : la fel ca la sofer duci firele pana pe usa, doar ca nu o sa le mai legi la fel. vei lega un fir la masa (la caroserie pe usa la un surub eventual) iar cu un fir trebuie sa te duci in torpedou si sa te bagi la siguranta 25 (iti trebuie pin de sigurante) .... sau la un plus din torpedou. (grija mare la trecerea prin mansonul de cauciuc din usa.

 

enJOY !

 

un diy pt incalzire [...] spritiere incalzite

eu unul nu prea le vad rostul... daca iti ingheata lichidul pe furtunase poti sa ai si mama incalzirii in spritiere, ca tot nu face treaba...

Link to comment
Share on other sites

in mod normal, spritierele se leaga pe incalzirea de la oglinzi... (la siguranta 25 - 5A)

 

nu cred ca e o idee buna daca le legi pe dezaburire , pt ca trebuie sa pui o siguranta (poz.68) ceva mai mare decat 30 A...si nu prea sunt cu valori mai mari de 30A... :pardon:

 

dezaburirea e un consumator mare, de-aia are nevoie de siguranta mare, iar daca mai pui si spritierele care, desi nu consuma foarte mult, o sa iti arda siguranta intruna cand vei apasa butonul de dezaburire ...

 

faci cum vrei, eu iti recomand sa te legi de incalzirea oglinzilor exterioare

Link to comment
Share on other sites

spritierele au un senzor de temperatura in dreapta fata sub bara (parte opusa senzorului de temperatura exterioara) eu vroiam sa fac instalatia oem, da nu am gasit nicaieri. eu nu am nici oglinzi incalzite, pana la urma cred ca o sa leg totul la siguranta 25 (spritiere si oglinzi). o sa am curent tot timpul cand e contactul pe poziti 2, nu?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.