Jump to content

RETROFIT pentru diverse componente si functii OEM


Recommended Posts

@AlinKIR si @cob1979: nu va pot ajuta, nu posed schemele electrice pe care le doriti.

 

Am vazut mufa de aceea si e cam mare pretul. Deja o mufa adaptoare am de la cd-player la mufa de bmw .. deci nu vad sensul sa mai iau una doar ca are si adaptorul pt comenzi volan

 

Si de aia zic daca gasesc schita sau separat doar modulul acela pentru comenzi volan de la cd-player

 

Iar la partea cu improvizatiile :p .. mi-am facut singur si cablu retrofit pt comenzi pilot automat (nu am dat 90-180 ron cat cere pe el daca il cumperi) si functioneaza ok :D deci sigur o sa ma descurc si cu comenzile cd-player daca gasesc schita ;)

 

Ar fi ok eventual daca ar fi de vanzare doar partea aceea de mufa Jack si ce mai trebuie pt comenzi nu si toata mufa pentru legaturile boxelor .. curent de la cd-player la mufa de bmw .. pe care deja o am.

 

Am sa mai caut si sper sa gasesc ceea ce doresc ;) Ms oricum de raspuns ;)

si eu iti doresc acelasi lucru, doar ca, daca ai vazut vreodata un adaptor pt comenzi, ai fi remarcat cu siguranta ca in acea cutiuta neagra unde intra toate firele, se gaseste si o placuta de contacte, cu ceva electronica aplicata. ;)

 

bafta la cautari !

Link to comment
Share on other sites

nu am cum sa te ajut... la E83 nu am mai lucrat pana acum

 

Multumesc. stiu ca este facut de pe platforma de la seria 3, inclusiv electrica. Mi s-a parut ciudat ca nu functioneaza butoanele din stanga pentru radio. o sa incerc la reprezentanta sa vad ce reusesc. cu toate ca nu prea am incredere in profesionalismul lor.

Toate cele bune.

Vicentiu

Link to comment
Share on other sites

daca vorbim de camera care intra OEMisch in butonul deschiderii portbagajului (ca in poza), si daca ai cutie manuala, se poate face... daca nu, eu nu te pot ajuta

http://modmynav.com/images/cam1b.jpg

 

Da, am cutie manuala, camera nu stiu de care o sa fie, nu am cumparat-o inca, gasisem ceva pe la 250 ron care se punea in locul ledurilor de la numarul de inmatriculare.

 

Daca tu stii cum trebuie facut, merg pe mana ta, dar sa imi spui si mie inainte niste costuri sa vad daca se renteaza aceasta modificare.

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

schema pt fire nu am, dar tu ai nevoie de asta

http://www.evrika.ro/imagini/3375065.jpg

 

daca te tine pe loc pretul adaptorului, retine ca nu e bine deloc sa te apuci de improvizatii pe electrica masinii :thumbsup:

 

 

Ms mult .. mufa de aceea am gasit si eu dar eu speram sa fie si separat de mufa doar partea de mufa jack care intra in Cd-Player si cealalta care se leaga la masina pt comenzi volan.

 

Ar fi frumos daca gasesc si schita pt cablajul respectiv fiindca de restul ma pot ocupa cu siguranta :) .. am facut singur si acel cablu retrofit pt a lega volanul la blocul de lumini si computerul masinii ca sa am active functiile de pe volan pentru pilot automat si functioneaza perfect :D (si am montat si volan de e39 pe e46 si nimeni nu credea ca va functiona pilotul automat .. dar functioneaza :D )

 

Ms inca odata si daca cumva mai are vreo idee astept raspuns ;)

Link to comment
Share on other sites

Si manopera pentru implementare, cat ar fi?

pana in martie nu am cum sa te ajut, in general "implementarea" e la fel cat produsul :rolleyes:

 

Ms mult .. mufa de aceea am gasit si eu dar eu speram sa fie si separat de mufa doar partea de mufa jack care intra in Cd-Player si cealalta care se leaga la masina pt comenzi volan.

 

Ar fi frumos daca gasesc si schita pt cablajul respectiv fiindca de restul ma pot ocupa cu siguranta :) .. am facut singur si acel cablu retrofit pt a lega volanul la blocul de lumini si computerul masinii ca sa am active functiile de pe volan pentru pilot automat si functioneaza perfect :D (si am montat si volan de e39 pe e46 si nimeni nu credea ca va functiona pilotul automat .. dar functioneaza :D )

asta nu te califica drept electronist sau electrician, ai reusit pentru ca ai ceva abilitati, dar si pt ca nu era deloc dificila operatiunea.

 

Ms inca odata si daca cumva mai are vreo idee astept raspuns ;)

n-ai pt ce...

Link to comment
Share on other sites

pana in martie nu am cum sa te ajut, in general "implementarea" e la fel cat produsul :rolleyes:

 

 

asta nu te califica drept electronist sau electrician, ai reusit pentru ca ai ceva abilitati, dar si pt ca nu era deloc dificila operatiunea.

 

 

n-ai pt ce...

 

 

Am terminat telecomunicatiile :D de aceea ziceam ca ma descurc cu partea electrica :p Si chiar imi place sa imi fac tot ce stiu eu la masina .. si pe parte electrica si mecanica .. e un fel de Hobby de al meu :) .. numai sa imi permita si timpul :D

 

Dar am gasit si ceva schita cu ce ar fi in cutiuta respectiva .. eventual postez ce am gasit poate cineva vede si isi da cu parerea ;)

post-53866-0-71375700-1357850063_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Am terminat telecomunicatiile :D de aceea ziceam ca ma descurc cu partea electrica :p Si chiar imi place sa imi fac tot ce stiu eu la masina .. si pe parte electrica si mecanica .. e un fel de Hobby de al meu :) .. numai sa imi permita si timpul :D

 

Dar am gasit si ceva schita cu ce ar fi in cutiuta respectiva .. eventual postez ce am gasit poate cineva vede si isi da cu parerea ;)

 

Se poate face doar daca ai airbag singlestage pentru ca trebe sa iesi din volan cu 2 fire care sa mearga la Sony. Daca ai airbag dualstage atunci nu mai ai pini liberi la panglica de trecere dintre volan si colana. Daca ai pini liberi atunci in modulul de audio de pe volan se anuleaza rezistentele de la butoane si se inlocuiesc cu rezistentele din schema care ai pus-o. Ideea e ca trebe sa separi pe placa de la comenzi partea care facea inainte legaturile cu modulul de tepomat si sa pui rezistentele cu valorile din schema.

 

Dar daca nu ai pini liberi atunci mai usor este sa cumperi modulul gata facut.

Link to comment
Share on other sites

nu se potriveste, evident...

 

http://img09.mercador.ro/images_mercadorro/104346_1_644x461_vand-volan-bmw-e46-cu-airbag-in-4-spite-arata-impecabil-pret-250-lei-medias.jpg

 

fata de

 

http://www.4tuning.ro/images/volan-bmw-m3-e46/volan-bmw-m3-e46-7aa69aee2de85d7e0-0-0-0-0-0.jpg

Link to comment
Share on other sites

Salut,

Am montat un volan in 3 spite cu comenzi pe E46 an 2000. Inainte am avut volan simplu in 3 spite.

Am conectat cele 2 mufe una e airbag si celalalta ar trebuie sa fie comenzile audio banuiesc.

Problema e ca nu imi merge nici o comanda de pe volan.

Ce poate sa fie problema?

Pt pilot automat mi-ai spus ca mai trebuie un cablu dar nu vad unde l-as putea cinecta, mai e un locas pt o mufa dar nu are nici un pin in liocasul respectiv.

Daca se poate te rog lamureste-ma sa pot face volanul functional.

 

O zi buna.

post-45819-0-74785200-1359375538_thumb.jpg

post-45819-0-10769900-1359375539_thumb.jpg

post-45819-0-53023400-1359375539_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

De asta intreb aici, nu crezi?

Sunt doar nedumerit si voiam sa stiu daca mai trebuie ceva facut pt a functiona comenzile pe volan.

Este tutorial si pe youtube cum se face, dar comenzile vad ca art trebui sa meraga doar prin conectarea cablului si la mine nu meg. Inainte sa ma apuc sa desfac iar, am vrut sa intreb pe cineva care a mai facut.

Daca esti bun ''XXL'' spune-mi de ai mai intalnit astefel de cazuri.

Mersi.

Link to comment
Share on other sites

e vorba de DOUA cablaje diferite si cu rol diferit:

- unul care duce de la panoul cu butoane/comenzi la mufa de sub airbag.

- unul care duce de la mufa de sub volan la DDE/DME si la LCM.

 

cred ca tie iti lipseste al doilea, care are si rolul de ALIMENTARE a panoului de comenzi. de aceea nici nu iti functioneaza.

Link to comment
Share on other sites

La Bmw E34 FL, pot face sa functioneze cruise-controlul din comenzile de volan daca cumpar un volan M5 stage 2 de E39, cu gulerul aferent pentru comenzile de el, ca
?? Mai e nevoie de vreun modul? Am Cruise-control din fabrica si functioneaza fara probleme! Edited by manole74
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.