Jump to content

RETROFIT pentru diverse componente si functii OEM


Recommended Posts

in principiu da, insa costurile de achizitii piese si cablaje sunt foarte mari... pe varianta OEM

 

in varianta aftermarket, trebuie sa imi spui ce tip de unitate ai pe masina si daca are intrare AV (video IN)

 

daca nu are, e nevoie de o interfata video, care de asemenea nu e chiar ieftina

 

ce an e masina? are iDrive ?

Link to comment
Share on other sites

Salut, este posibila schimbarea cutiei de viteze din manuala in automata si ce implica acest lucru? Sa spunem ca am de unde sa iau o cv automata, trebuie schimbate si ceasurile (bordul)? Cutia banuiesc ca este actionata de un calculator, poate veni cu cutia sau ar trebui achizitionat separat? Sunt mai multe modele ce automate? Ma intereseaza cea care are posibilitatea mantarii padelelor la volan.

PS: pentru masina din semnatura :)

Edited by dumi_id
Link to comment
Share on other sites

se poate schimba cutia din manuala in automata, dar asta tine cel mai mult de MECANICA, si din cate mai stiu eu, cred ca se impune si schimbarea cardanului, nu mai vorbim de componente electrice, module, etc.

 

padele functionale la volan nu poti monta decat daca ai cutie automata

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Pentru un e90 LCI, nav CIC, as dori sa stiu daca se pot urmatoarele fara prea mult efort :

 

In principiu din codare s-ar putea sa se faca toate, putin background de programare am si eu, dar as fi vrut niste informatii de la cei care au deja ceva experienta.

 

1. Am oglinzi pliabile electric, dar nu se inchid cand se inchide masina.

M-ar interesa, inchis deschis cand se baga/scoate cheia / sa se deschida oglinzile daca depasesc 25km/h (ca la blocat usi), sau direct din cheie la inchis deschis masina.

 

2. Am functia dvd care ma lasa sa vad filme in masina de pe DVD, as vrea sa elimin restrictia de a nu vedea filme in mers.

 

3. As vrea sa pot sa configurez cand apas pe telecomanda la inchis si deschis masina, sa faca de 2 ori cand on inchid, si 1 data cand o deschid.

E ajutatoare, ca nu am o confirmare daca am inchis masina sau nu.

 

Mai am idei, dar cu asta as vrea sa incep.

 

Noroc bun,

Sebi

Link to comment
Share on other sites

M-ar interesa[...]sa se deschida oglinzile daca depasesc 25km/h (ca la blocat usi)

adica daca vrei sa muti masina pe un alt loc de parcare, nu ai nevoie de oglinzi ?? :blink:

 

sau direct din cheie la inchis deschis masina.

nu pot sa te ajut, sorry

 

2. Am functia dvd care ma lasa sa vad filme in masina de pe DVD, as vrea sa elimin restrictia de a nu vedea filme in mers.

exista un CD care se cumpara de pe dvdinmotion.com ... dai banutu', bagi CDu', gata!

 

3. As vrea sa pot sa configurez cand apas pe telecomanda la inchis si deschis masina, sa faca de 2 ori cand on inchid, si 1 data cand o deschid.

se activeaza din codding, din pacate trebuie sa cauti pe cineva cu un soft care poate face asta, gen BMW Scanner.

Link to comment
Share on other sites

adica daca vrei sa muti masina pe un alt loc de parcare, nu ai nevoie de oglinzi ?? :blink:

 

 

nu pot sa te ajut, sorry

 

 

exista un CD care se cumpara de pe dvdinmotion.com ... dai banutu', bagi CDu', gata!

 

 

se activeaza din codding, din pacate trebuie sa cauti pe cineva cu un soft care poate face asta, gen BMW Scanner.

 

Ma gandeam de exemplu, diferite moduri de functionare.

 

Totusi, cred ca cel mai simplu este la inchiderea masinii, sau defapt la tinut apasat pe inchis, cand se inchis si geamurile.

Link to comment
Share on other sites

Totusi, cred ca cel mai simplu este la inchiderea masinii, sau defapt la tinut apasat pe inchis, cand se inchis si geamurile.

semnalul electric la inchidere geamuri este "pe contact" (adica trebuie sa tii apasat pe butonul cheii in continuu), dar la oglinzile rabatabile este "pe impuls" (e suficienta o apasare de buton).

 

Salut! Ai facut/se poate face reconditionare lupa faruri E60?

Ale mele sunt si adaptive si cred ca s-au cam ars..

nu stiu daca este posibila reconditionarea la E60.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Sunt si eu interesat de o camera pentru Reverse, cat si pentru tv.

Cat ma costa ?

Am luat toate paginile la rand si nu am reusit sa imi dau seama daca am AV in.

In meniu nu-mi apare. Trebuie sa existe (fizic)undeva ?

 

Masina este :

 

Type code NX91

Type 535D (EUR)

E series E60 (MUE)

Series 5

Type LIM

Steering LL

Doors 4

Engine M57Y

Displacement 3.00

Power 210

Drive HECK

Transmission AUT

Colour PLATINGRAU METALLIC (A68)

Upholstery LEDER DAKOTA/CREAMBEIGE/SW (LCCC)

Prod.date 2008-10-01

 

 

Park Distance Control (PDC)

Navigation system Professional

BMW Assist

BMW Online

Preparation, mobile phone, Business

HiFi System Professional DSP

BMW TeleServices

Control for Teleservices

USB/Audio interface

S6VBA STEUERUNG INFOTAINMENT CCC allocation

Nav Professional/cellph. prep. Bluetooth

Navigation access request,country-spec.

Telematics access request,country-spec.

Control unit COP

 

P.S.

Ma pot conecta la Internet daca ii bag cartela ? Unde se introduce cartela?

Am o chestie in cotiera pentru telefon...

 

Te salut !

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

cu placere ! :thumbsup:

 

[...]nu am reusit sa imi dau seama daca am AV in.

[...] Trebuie sa existe (fizic)undeva ?

da, pe verso unitatii multimedia

E60 este renumit pt lipsa intrarilor AV, asa ca nu pot sa iti dau un raspuns dupa cele postate de tine mai sus

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Salut X X L

 

De ceva vreme ma bate gandul si pe ine sa imi pun volan multifunctional si cruise control pe masina (318i din 99). Am motorul M43TU si nu am gasit nicaieri un DIY pentru el. Am instructiunile din EBA pentru alte motorizari de e46 dar nimic pentru motorul meu. Banuiesc ca volanul se monteaza la fel ca si la celelalte motorizari dar nu stiu cum se monteaza si mai ales cum trebuie conectate restul componentelor: actuatorul, switch-urile pentru ambreiaj si frana, unitatea de control pentru cruise control. Ai putea sa ma ajuti cu ceva instructiuni?

Link to comment
Share on other sites

Salut, as vrea sa fac codare pentru $676 (upgrade Hi-Fi Alpine) pentru sistemul audio pe E92. Ma poti ajuta ?Din ce am citit pe net, trebuie codate cas, nfrm si 2rad si apoi SG_CODIEREN pentru 2RAD. Nu am absolut deloc experienta cu codare de module, ma poti ajuta ?
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

e46-le meu din 2003 are din fabricĂŁ volan M + comenzi pe volan, care merg toate ĂŽn afarĂŁ de cele pentru bluetooth - logic, neavând dotarea. Din ce am citit aici se poate face retrofit - diferența fațĂŁ de acolo este cĂŁ am navi mic, ĂŽn caz cĂŁ asta conteazĂŁ.

 

Ăntrebarea mea este dacĂŁ ai fĂŁcut asta pânĂŁ acum și dacĂŁ da, de unde sugerezi sĂŁ achiziționez piesele, eventual o listĂŁ cu piese de care am nevoie dacĂŁ nu sunt cele din link. + costuri manoperĂŁ :)

 

Mulțumesc!

Link to comment
Share on other sites

@Ciuby, am mai facut o singura lucrare de genul asta, iar tipului respectiv (chiar si mie) ni s-a parut o investitie inutila pt navi mic (4:3)

in principiu, ai nevoie de ce spunea si individul pe topicul cu DIY...

 

Salut X X L

 

De ceva vreme ma bate gandul si pe ine sa imi pun volan multifunctional si cruise control pe masina (318i din 99). Am motorul M43TU si nu am gasit nicaieri un DIY pentru el. Am instructiunile din EBA pentru alte motorizari de e46 dar nimic pentru motorul meu. Banuiesc ca volanul se monteaza la fel ca si la celelalte motorizari dar nu stiu cum se monteaza si mai ales cum trebuie conectate restul componentelor: actuatorul, switch-urile pentru ambreiaj si frana, unitatea de control pentru cruise control. Ai putea sa ma ajuti cu ceva instructiuni?

ai nevoie doar de 1 switch pt ambreiaj... pe cel de la frana il ai deja pe masina

instructiuni nu iti pot da acum, este mult de munca si si mai mult de scris... chiar nu am timpul necesar sa fac asta acum, scuze !

ca am mai scris si mai demult pasii respectivi, aici ...

 

Salut, as vrea sa fac codare pentru $676 (upgrade Hi-Fi Alpine) pentru sistemul audio pe E92. Ma poti ajuta ?Din ce am citit pe net, trebuie codate cas, nfrm si 2rad si apoi SG_CODIEREN pentru 2RAD. Nu am absolut deloc experienta cu codare de module, ma poti ajuta ?

pe partea de codare nu te pot ajuta

Link to comment
Share on other sites

 

ai nevoie doar de 1 switch pt ambreiaj... pe cel de la frana il ai deja pe masina

instructiuni nu iti pot da acum, este mult de munca si si mai mult de scris... chiar nu am timpul necesar sa fac asta acum, scuze !

ca am mai scris si mai demult pasii respectivi, aici ...

 

 

E suficient ca sa imi fac o idee despre ce ma asteapta. Multumesc frumos.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.