Jump to content

RETROFIT pentru diverse componente si functii OEM


Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 3 months later...
Salut.Detin un Bmw G31 cu sistem audio Hifi.Am schimbat toate boxele cu cele de la HK,dar inca pe statia de HIFI.Toate boxele functioneaza,doar cele 2 subwoofer HK de sub scaune fata se aud foarte foarte incet chiar si bass-ul la maxim,abia daca se sesizeaza.Am remarcat de subwoofer de la Hifi se aude bass-ul clar si tare.Este statia de vina de la Hifi.Da,stiu ca va trebuie sa schimb si statia de la HK,cablaje si codarea,dar oare asta sa fie porblema?Multumesc anticipat pentru orice raspuns. :thumbsup:
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

salut, se poate, si daca da care ar fi costurile pt G20 serie FH38388 retrofit:

  1. camera marsarier
  2. volan sport ma gandesc ca e direct swap, dar daca iau unul care e si incalzit mai trebuie ceva pe langa codare?
  3. comfort access
  4. 360 view camera
  5. laserlight
  6. comfort access

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salutare tuturor,

 

Am si eu nevoie de o schema pentru retrofit scaune comfort, va rog.

 

Ma intereseaza de unde aduc firele CAN-L si CAN-H in mufe, respectiv pinii 5 si 6 din mufa scaunului, care ar trebuie sa fie firele verde si portocaliu cu verde.

 

Am avut scaune standard inainte, semielectrice si in mufele lor, din ce am citit lipsesc firele astea 2.

 

Ma poate ajuta cineva?

Dupa aceea, urmeaza butoanele de memorii din usi, dar intai sa fac scaunele :)

 

Masina este un F10, 520 din 2011/09.

 

Multumesc anticipat si respect tuturor,

Link to comment
Share on other sites

Salut!

Sper sa te ajute link-urile de mai jos (daca nu este prea tarziu).

 

 

Schema de principiu a retrofit-ului pe care ti-l doresti:

https://www.newtis.info/tisv2/a/en/f10-520d-lim/components-connectors/components/components-with-unified-parts-groups/5200-seats/H2cDitEg

 

Locatia mufei scaunului (X12*1B):

https://www.newtis.info/tisv2/a/en/f10-520d-lim/components-connectors/plug-in-comb-type-solder-connectors/connectors-from-x2/x231-2b-x231-2b/AiZY5Jrb

 

Schema de ansamblu (de unde reiase ca trebuie sa aduci CAN in mufa X12*1B):

https://www.newtis.info/tisv2/a/en/f10-520d-lim/components-connectors/components/components-with-unified-parts-groups/5200-seats/1VnYAaGB6N

 

Configuratia mufei X12*1B:

https://www.newtis.info/tisv2/a/en/f10-520d-lim/components-connectors/plug-in-comb-type-solder-connectors/connectors-from-x1/x12-1b-x12-1b/CTRSpaL5

 

Detalii pini mufa X12*1B:

https://www.newtis.info/tisv2/a/en/f10-520d-lim/components-connectors/plug-in-comb-type-solder-connectors/connectors-from-x1/x12-1b-x12-1b/CIb7qgbv

 

De sus reiese ca aduci CAN din modulul A51 Central gateway module (ZGM), mufa A51*1B. Locatie A51:

https://www.newtis.info/tisv2/a/en/f10-520d-lim/components-connectors/plug-in-comb-type-solder-connectors/connectors-from-a/a51-4b-a51-4b/F5wQKEj3

 

Configuratiile mufelor pentru Central gateway module (se pare ca te legi in pinii 50 si 51, din mufa A51*1B):

https://www.newtis.info/tisv2/a/en/f10-520d-lim/components-connectors/components/components-with-a/a51-central-gateway-module/DiZjuAao

 

Spor la lucru!

Link to comment
Share on other sites

salut, se poate, si daca da care ar fi costurile pt G20 serie FH38388 retrofit:

  1. camera marsarier
  2. volan sport ma gandesc ca e direct swap, dar daca iau unul care e si incalzit mai trebuie ceva pe langa codare?
  3. comfort access
  4. 360 view camera
  5. laserlight
  6. comfort access

 

Fiecare retrofit OE la BMW costa de te indoaie. E misto, intr-adevar, s-o aduci la starea pe care ti-o doresti, insa banii aia nu-i vei mai recupera vreodata.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Fiecare retrofit OE la BMW costa de te indoaie. E misto, intr-adevar, s-o aduci la starea pe care ti-o doresti, insa banii aia nu-i vei mai recupera vreodata.

 

Si totusi, recomanzi pe cineva care face ceva din lista aia?

Chiar sunt si eu curios, cine este cel mai bun la retrofit in Romania, cineva la care poti sa mergi cu incredere. Legat de partea financiara, fiecare isi stabileste singur daca se merita sau nu.

Link to comment
Share on other sites

Si totusi, recomanzi pe cineva care face ceva din lista aia?

Chiar sunt si eu curios, cine este cel mai bun la retrofit in Romania, cineva la care poti sa mergi cu incredere. Legat de partea financiara, fiecare isi stabileste singur daca se merita sau nu.

 

Pai sunt pe forum destui care fac retrofituri - neo_anderson, skw la Bucuresti si probabil mult mai multi care se pricep . Arunca un ochi si pe sectiunea de publicitate - o sa vezi ca unii au la vanzare anumite repere si ofera si asistenta la montaj . Chiar pe Olx gasesti anunturi .

Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor,

 

Am si eu nevoie de o schema pentru retrofit scaune comfort, va rog.

 

Ma intereseaza de unde aduc firele CAN-L si CAN-H in mufe, respectiv pinii 5 si 6 din mufa scaunului, care ar trebuie sa fie firele verde si portocaliu cu verde.

 

Am avut scaune standard inainte, semielectrice si in mufele lor, din ce am citit lipsesc firele astea 2.

 

Ma poate ajuta cineva?

Dupa aceea, urmeaza butoanele de memorii din usi, dar intai sa fac scaunele :)

 

Masina este un F10, 520 din 2011/09.

 

Multumesc anticipat si respect tuturor,

 

 

Salut, ai reusit ceva cu retrofitul ? Sunt in aceeasi situatie :) mai mult ale mele nu au avut nici incalzire. Daca ai gasit pe cineva care sa te ajute te rog sa imi spui si mie. Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Asistenta la faza lunga

 

Asta este o optiune interesanta de facut retrofit si nu stiam ca poate exista pe masini vechi de 15 ani.

 

BMW aint no joke yo!

 

Acest sistem stinge si aprinde automat faza lunga. Procedura este comandata prin intermediul unui senzor de pe partea frontala a oglinzii interioare.

O sa vedeti mai multe detalii in pozele atasate.

post-83677-0-14480600-1634551432_thumb.jpg

post-83677-0-87006500-1634551439_thumb.jpg

post-83677-0-65721500-1634551446_thumb.jpg

post-83677-0-12447300-1634552472_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Asistenta la faza lunga

 

Asta este o optiune interesanta de facut retrofit si nu stiam ca poate exista pe masini vechi de 15 ani.

 

BMW aint no joke yo!

 

Acest sistem stinge si aprinde automat faza lunga. Procedura este comandata prin intermediul unui senzor de pe partea frontala a oglinzii interioare.

O sa vedeti mai multe detalii in pozele atasate.

asa... si ?

 

:smoke:

Link to comment
Share on other sites

Salut!

 

Cine ma poate ajuta cu codarea unei unitati, ecran si joystick pe X1 F48? Trec de la consola ID4 cu ecran mic la una completa cu ID6.

De asemenea, as vrea sa schimb si ceasurile din bord, de la cele cu ecran mic in centru jos la cele “digitale” black panel 6WA, vad ca nu exista 6WB.

 

Care ar fi costurile pentru codare?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
2 hours ago, Shep86 said:

Salut,

Ma intereseaza sa fac un retrofit de la 6WA la 6WB, sunt curios daca ramane codat in caz ca trebuie sa mergi pe la reprezentata sa faci un update de software sau trebuie recodat iar ?

Salut,

Nu vei mai putea face update la reprezentanta. Programul utilizat de ei nu trece mai departe daca detecteaza acest nou bord.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.