BMWClub: Refuz acordare garantie - BMWClub

Jump to content

• 2 Pages +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • This topic is locked

Refuz acordare garantie Motor AG

#1 User is offline   bo6dan 

• Nou venit
  • Pip
  • Group: Members

Posted 01 September 2011 - 10:54

Buna ziua,

In luna august a anului trecut am inlocuit bielete fata in service-ul Motor AG Pitesti. In prezent, dupa 38.000 de km efectuati (majoritatea in vestul Europei) au inceput “sa troncane” in urma defectarii premature a acestora. Stiind ca piesele sunt in garantie (24 luni) am cautat facutra plus anexele ca sa am asigur ca nu am incalcat nicio clauza din contractul de garantie si am facut o programare la Motor AG pentru a rezolva problema. Ajuns in service, am aflat de la consilierul service ca intr-adevar piesele erau defecte, dar au refuzat sa le schimbe pe motiv ca “defectul a survenit in urma folosirii lor” .Personal mi se pare o explicatie aberanta din orice punct de vedere. Tin sa mentionez ca a trebuit sa astept aproape 4 ore in sala de asteptare ca sa aflu ca nu se poate face nimic.

Stiu ca bieletele plus manopera nu depasesc 250 lei dar pana la urma este dreptul meu sa primesc unu lucru pentru care am platit si pe care legea Romaniei mi-l garanteaza.

Pana acum gandeam ca platesc preturi premium pentru ca primesc piese de o calitate superioara si garantia ca orice defect care o sa apara va fi remediat fara certuri si tot felul de tertipuri ridicole. Se pare ca m-am inselat din moment ce calitate superioara nu vad, acestea defectandu-se asa repede si schimbarea in caz de defect face subiectul textului de mai sus.

Aprobandu-mi punctul de vedere, consilierul service mi-a promis ca va face tot posibilul sa ma ajute dar dupa 4 zile nu primesc decat vorbe care nu ma ajuta cu nimic din moment ce nu sunt insotite de fapte.

In concluzie v-as ruga sa ma ajutati cu niste sugestii obiective avand in vedere ca apelul meu e plin de subiectivism. Sunt cumva nedreptatit sau pur si simplu nu inteleg eu la ce se refera o garantie? Sau o garantie se acorda doar daca nu folosesti piesa respectiva !?
0

#2 User is offline   FANATIC 

• Pasionat

Posted 01 September 2011 - 11:12

Esti sigur ca aveau garantie 24 luni ? Eu stiam ca piesele la trenul de rulare au 6 luni dar poate ma insel.Daca intradevar au 24 de luni si poti sa dovedestia asta , atunci cred ca primul pas pe care trebuie sa-l faci este sa te adresezi protectiei consumatorului Pitesti.Poate si un e-mail la BMW AG.
0

#3 User is offline   bo6dan 

• Nou venit
  • Pip

Posted 01 September 2011 - 11:27

Singurul lucru pe care il gasesc referitor la perioada garantiei in certificatul de garantie e urmatorul: "SC Motor AG SRL garanteaza buna calitate si functionarea pieselor originale comercializate, pe o perioada de 24 luni. Garantia acopera defectele de fabricatie si serviciile eferente eliminarii lor."
0

#4 User is offline   florinianc 

• Începător

Posted 01 September 2011 - 11:32

Fa un drum la OPC cu documentele si fa plangerea. Poate se indura aia sa mearga peste mecanici sa le dea un imbold...
0

#5 User is offline   .Bogdan 

• [ unknown ]
  • Group: Contributors

Posted 01 September 2011 - 11:40

Hai sa fim seriosi, cred ca 38.000 km sunt destui pentru niste bielete rulate si pe drumurile noastre.
1

#6 User is offline   bo6dan 

• Nou venit
  • Pip

Posted 01 September 2011 - 11:52

View Post.Bogdan, on 01 September 2011 - 11:40, said:

Hai sa fim seriosi, cred ca 38.000 km sunt destui pentru niste bielete rulate si pe drumurile noastre.

Probabil nu as fi apelat la garantie daca erau mai multi de 10000 facuti in Romania. Totusi, dumnealor garanteaza buna functionare timp de 24 de luni in tara in care vand piesele.
0

#7 User is offline   .Bogdan 

• [ unknown ]

Posted 01 September 2011 - 11:56

Am inteles, dar cred ca si tu fortezi putin nota. Sunt sigur ca daca ti-ar monta altele noi, tot cam atat ar tine...
0

#8 User is offline   Bala 

• resistance is futile
  • Group: Moderators

Posted 01 September 2011 - 11:57

View Postbo6dan, on 01 September 2011 - 11:27, said:

Singurul lucru pe care il gasesc referitor la perioada garantiei in certificatul de garantie e urmatorul: "SC Motor AG SRL garanteaza buna calitate si functionarea pieselor originale comercializate, pe o perioada de 24 luni. Garantia acopera defectele de fabricatie si serviciile eferente eliminarii lor."

View Postbo6dan, on 01 September 2011 - 11:52, said:

Probabil nu as fi apelat la garantie daca erau mai multi de 10000 facuti in Romania. Totusi, dumnealor garanteaza buna functionare timp de 24 de luni in tara in care vand piesele.

Nu este acelasi lucru. Una este uzura si una este defectul de fabricatie. Parerea mea este ca va fi extrem de greu, spre imposibil, sa dovedesti ca ti-au aparut problemele din cauza defectelor de fabricatie si nu a uzurii.

#9 User is offline   bo6dan 

• Nou venit
  • Pip

Posted 01 September 2011 - 12:07

View PostBala, on 01 September 2011 - 11:57, said:

Nu este acelasi lucru. Una este uzura si una este defectul de fabricatie. Parerea mea este ca va fi extrem de greu, spre imposibil, sa dovedesti ca ti-au aparut problemele din cauza defectelor de fabricatie si nu a uzurii.

Eu inteleg in felul urmator: Timp de 24 de luni pot sa uzez piesele, timp in care acestea trebuie sa functioneze bine. In contract nu e scris: Garantia e valabila timp de 24 de luni in limita a 40000 de km.
0

#10 User is offline   P.I.M.P. 

• Bmw driver

Posted 01 September 2011 - 12:08

Interesant, si eu zic ca e uzura mai mult decat defect.

Dar oricum, nu te baza pe legi in Romania, sa te rezolve cu ceva.
0

#11 User is offline   Ziggye 

• Membru

Posted 01 September 2011 - 12:35

prietene...38000 km... drumuri romanesti...piese care abosrb socuri indiferent de unde mergi...ce OPC..ce garantie...gata, si-au facut treaba...altele...ca la noi..ori esti nepotu' lu' nenea de la OPC ori esti tare in gura si stii legea dumnezeieste...1 din 2...sau poate tu esti exceptia de la regula
0

#12 User is offline   Bala 

• resistance is futile
  • Group: Moderators

Posted 01 September 2011 - 12:38

Eu zic sa asteptam sa raspunda cei de la Motor AG.

Noi nu putem sa-l ajutam cu nimic iar cu sfaturi, l-am ajutat deja.

#13 User is offline   FANATIC 

• Pasionat

Posted 01 September 2011 - 12:43

Nu cred ca 38 de mii km sunt prea multi.Eu am luat masina din Germania si am facut 55 de mii de km pana am schimbat bieletele.(le-am schimbat la prima bataie si probabil nu erau noi).
Eu cred ca ai dreptate 24 de luni scrie 24 luni se citeste.Daca te lasau in 3 luni tot uzura se numea ?
Asteptam raspunsul celor de la Motor AG.
Sper sa rezolvi problema pentru ca cei de la Motor AG din punctul meu de vedere sunt destul de amabili.

This post has been edited by FANATIC: 01 September 2011 - 12:45

0

#14 User is offline   bo6dan 

• Nou venit
  • Pip

Posted 01 September 2011 - 12:46

View PostZiggye, on 01 September 2011 - 12:35, said:

prietene...38000 km... drumuri romanesti...piese care abosrb socuri indiferent de unde mergi...ce OPC..ce garantie...gata, si-au facut treaba...altele...ca la noi..ori esti nepotu' lu' nenea de la OPC ori esti tare in gura si stii legea dumnezeieste...1 din 2...sau poate tu esti exceptia de la regula

?

View PostFANATIC, on 01 September 2011 - 12:43, said:

Nu cred ca 38 de mii km sunt prea multi.Eu am luat masina din Germania si am facut 55 de mii de km pana am schimbat bieletele.(le-am schimbat la prima bataie si probabil nu erau noi).
Eu cred ca ai dreptate 24 de luni scrie 24 luni se citeste.Daca te lasau in 3 luni tot uzura se numea ?
Asteptam raspunsul celor de la Motor AG.
Sper sa rezolvi problema pentru ca cei de la Motor AG din punctul meu de vedere sunt destul de amabili.

Exact la asta ma refer si eu!
0

#15 User is offline   FANATIC 

• Pasionat

Posted 01 September 2011 - 12:50

La ce masina le-ai schimbat ?
0

#16 User is offline   c6t9 

• Pasionat

Posted 01 September 2011 - 12:51

View PostBala, on 01 September 2011 - 11:57, said:

+1.
0

#17 User is offline   michael 

• chariot

Posted 01 September 2011 - 12:53

Conteaza si pe ce drumuri mergi, cum mergi. Una e sa iei gropile la 30-40 si alta la 80-100 sau mai mult. Ajung si cateva gropi urate si se slabesc. Si eu zic ca si-au facut treaba. Iar despre cei de la Motor AG eu am auzit doar de bine. Printre singurii seriosi din tara. Nu cred ca au nici un interes sa te "fenteze".
0

#18 User is offline   B-490-RZV 

• El Diablo

Posted 01 September 2011 - 13:19

Daca poti demonstra ca piesele s-au "stricat" din cauza unui defect de fabricatie atunci, conform garantiei, iti vor fi schimbate. Insa e foarte greu (daca nu imposibil)sa faci asta. Eu zic ca pierzi timp si bani degeaba, nu o sa ai niciodata castig de cauza, piesele alea se pot defecta de la 5gropi mai serioase. Daca tu crezi ca merita sa te agiti asa mult pentru 250lei, go4it :thumbsup: :rolleyes:
0

#19 User is offline   FANATIC 

• Pasionat

Posted 01 September 2011 - 13:28

Cred ca e mai mult treaba de principiu.
0

#20 User is offline   c6t9 

• Pasionat

Posted 01 September 2011 - 13:32

Pai in principiu nu este cazul pentru a se onora garantia.
0

Share this topic:

• 2 Pages +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • This topic is locked

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users

www.bmwclub.ro trafic.ro