BMWClub: Refuz acordare garantie - BMWClub

Jump to content

• 2 Pages +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • This topic is locked

Refuz acordare garantie Motor AG

#21 User is offline   bo6dan 

• Nou venit
  • Pip
  • Group: Members

Posted 01 September 2011 - 13:40

View PostFANATIC, on 01 September 2011 - 12:50, said:

La ce masina le-ai schimbat ?

320d 2007
0

#22 User is offline   florinianc 

• Începător

Posted 01 September 2011 - 13:41

Problema romanului : las ca e bine si asa... EU zic sa te tii tare si sa nu lasi de la tine. Daca au garantie, garantie sa fie. SI nu mi se pare normal ca la 40.000 sa schimbi bielete.
0

#23 User is offline   bo6dan 

• Nou venit
  • Pip

Posted 01 September 2011 - 13:46

Intre mine si Motor AG s-a incheiat un contract de garantie. In contractul acesta sunt mai multe clauze pe care eu nu le-am incalcat, deci contractul ar trebui sa ramana in continuare valabil.
Nu e posibil ca uzura prematura sa fi aparut datorita unui defect de turnare (sau ceva asemanator) ?
0

#24 User is offline   B-490-RZV 

• El Diablo

Posted 01 September 2011 - 13:48

Tine-te tare, stai calare pe ei zi si noapte, da-i in judecata..pentru ce? Lasand la o parte principiul, poti sa spui ca in astia 38.000km nu ai luat macar 15-20gropi mai serioase? Totusi, sunt niste amarate de bielete, ai dat 250lei pe ele pret de reprezentanta. Referitor la garantie, ma indoiesc ca este de 24luni fara vreo limita de kilometri.
0

#25 User is offline   bo6dan 

• Nou venit
  • Pip

Posted 01 September 2011 - 13:51

View PostB-490-RZV, on 01 September 2011 - 13:48, said:

Tine-te tare, stai calare pe ei zi si noapte, da-i in judecata..pentru ce? Lasand la o parte principiul, poti sa spui ca in astia 38.000km nu ai luat macar 15-20gropi mai serioase? Totusi, sunt niste amarate de bielete, ai dat 250lei pe ele pret de reprezentanta. Referitor la garantie, ma indoiesc ca este de 24luni fara vreo limita de kilometri.

Imi pare rau ca nu am un scanner sa iti arat contractul. Daca as fi vazut undeva, oficial, scris ca bieletele au limita de 30000 de km nu eram absurd sa mai port aceasta discutie.
In afara de cei 250 de lei mai e vorba si de timpul MEU pe care l-am pierdut asteptand nimic.
0

#26 User is offline   B-490-RZV 

• El Diablo

Posted 01 September 2011 - 13:58

Exact cum ti-am spus, daca tu consideri ca merita sa pierzi timpul certandu-te cu ei pentru 250ron e ok, dar nu ai cum sa demonstrezi ca bieletele au avut un defect de fabricatie decat daca era ceva vizibil si relativ grav. Si daca ar fi fost asa nu ar fi tinut 38.000km, ar fi picat in cateva saptamani.
0

#27 User is offline   bo6dan 

• Nou venit
  • Pip

Posted 01 September 2011 - 14:01

View PostB-490-RZV, on 01 September 2011 - 13:58, said:

Exact cum ti-am spus, daca tu consideri ca merita sa pierzi timpul certandu-te cu ei pentru 250ron e ok, dar nu ai cum sa demonstrezi ca bieletele au avut un defect de fabricatie decat daca era ceva vizibil si relativ grav. Si daca ar fi fost asa nu ar fi tinut 38.000km, ar fi picat in cateva saptamani.

Nu ma cert. Pur si simplu incerc alta cale din moment ce discutia directa cu Motor Ag nu a mers.
0

#28 User is offline   SirAndi 

• Membru

Posted 01 September 2011 - 14:08

Nu cred ca o sa ti le schimbe, asta ar insemna ca toata lumea sa mearga la reprezentanta sa isi puna piese de la ei cu garantie 24 de luni, iar in acest timp (24luni) sa faca kilometri si cand mai au piesele 2-3 luni garantie sa te duci frumos sa ti le inlocuiasca pentru ca sunt in garantie ... sincer nu cred ca o sa rezolvi ceva ... oricum bafta
0

#29 User is offline   X X L 

• drivin'...
  • Group: Moderators

Posted 01 September 2011 - 14:15

In luna august a anului trecut am inlocuit bielete fata in service-ul Motor AG Pitesti. In prezent, dupa 38.000 de km efectuati [...]

:blink:
tu GLUMESTI?

dupa 1 an si 38.000 km vrei sa ti se schimbe bieletele caci ar fi in GARANTIE ???

cred ca nu ai inteles ce inseamna garantie... reciteste contractul si spune-ne si noua (daca nu ai scanner) care sunt acele prevederi minunate cu garantia de 24 luni al sistemele de directie si franare...

adica daca imi schimb placutele de frana, dupa 1 an si 38000 km ma duc inapoi ca sa mi le schimbe GRATUIT pt ca ar fi... in garantie ?! :nea:

View Postbo6dan, on 01 September 2011 - 13:46, said:

Intre mine si Motor AG s-a incheiat un contract de garantie. In contractul acesta sunt mai multe clauze pe care eu nu le-am incalcat, deci contractul ar trebui sa ramana in continuare valabil.
Nu e posibil ca uzura prematura sa fi aparut datorita unui defect de turnare (sau ceva asemanator) ?

dupa 38.000 km cred ca esti prea... nemultumit

banueisc ca stiai ca intervalul de service este de maxim 30.000 km? daca nu, ai aflat acum... daca da, atunci retine ca te-au dus destul de bine bieletele alea, nicidecum nu se pune problema unui defect de fabricatie, ci poate ai putea sa le consideri rezistente...

e foarte greu sa ajungi cu bieletele in toate mintile lor la 25.000 km, daramite la 38.000... :bye:

#30 User is offline   bo6dan 

• Nou venit
  • Pip

Posted 01 September 2011 - 14:18

Multumesc!

Faptul care m-a motivat sa platesc un pret si sa fac un drum pana la Pitesti a fost faptul ca pe langa calitate, comportament al angajatiilor era si aceasta garantie de 24 de luni. Daca ei nu pot indeplini aceasta obligatie din contract de ce nu o reduc la 12 luni, sau de ce nu pun o limita de km la fiecare piesa ?
0

#31 User is offline   SirAndi 

• Membru

Posted 01 September 2011 - 14:22

Nu cred ca da nimeni garantie la o piesa cum sunt bieletele, bucsi etc, pentru ca durata lor de viata depinde de cum este masina exploatata...
0

#32 User is offline   bo6dan 

• Nou venit
  • Pip

Posted 01 September 2011 - 14:31

E tot ce am primit de fiecare data cand am cumparat de la Motor Ag.

Attached File(s)

0

#33 User is offline   autoad 

• Membru

Posted 01 September 2011 - 14:41

Am fost la un service anonim care are si piese auto , cautand nu mai stiu ce . Cand eram acolo a venit o doamna care spunea ca acum 1 an si 10 parca si-a cumparat si schimbat pivotii la service-ul respectiv si ca acum cand s-a dus la revizie i-au spus cei de acolo ca au joc si ca suna deja . Avea actele la ea ..factura, chitanta, garantie pentru cumparare si montaj . Era acolo chiar patronul ..i-a luat frumos actele s-a uitat la data , a incercat in prima faza sa spuna ca este garantie de 24 de luni si ea era aproape acolo , ea a argumentat cu faptul ca si daca o zi venea mai repede tot erau in garantie. Asa s-a ales cu o schimbare gratuita a pivotilor pentru ziua urmatoare . In opinia mea atata timp cat nu este prevazut in contract/garantie un numar maxim de km pentru care se aplica , atunci se ia pur si simplu perioada de 24 de luni
0

#34 User is offline   bo6dan 

• Nou venit
  • Pip

Posted 01 September 2011 - 14:54

Inchei acest topic prin a va spune ca problema s-a rezolvat. Cei de la Motor Ag au dat dovada de profesionalism.
Le multumesc celor care au postat si au incercat sa ma ajute cu sfaturi si pareri.
O zi buna,
Bogdan

Rog un moderator sa inchida acest topic.

This post has been edited by bo6dan: 01 September 2011 - 14:57

1

Share this topic:

• 2 Pages +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • This topic is locked

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users

www.bmwclub.ro trafic.ro