Jump to content

Zornait ca de toba in sarcina


Recommended Posts

Buna seara .

 

Vreau sa ma ajuta-ti in urmatoarea problema .

 

Cand merg cu masina si o sccelerez - deci se afla in sarcina sau urc un deal se aude un zornait ca de toba sparta/tabla . Doar cand e in sarcina , daca merg constant cu aceeasi turatie nu face. se intampla cam intre 1500 si 2500 rpm .

Link to comment
Share on other sites

ai rabdare omule. nu mai spamui atat. lumea nu sta numai pe forum, si mai dureaza pana vad topicul tau... asteapta si tu 1-2 zile ca sa vezi niste raspunsuri. de obicei astea cu zornaiturile si zgomotele de nu sti unde se rezolva la service nu pe forum... slabe sanse sa gasesti solutia aici nestiind nimeni ce, cum si unde se aude la tine.
Link to comment
Share on other sites

ai rabdare omule. nu mai spamui atat. lumea nu sta numai pe forum, si mai dureaza pana vad topicul tau... asteapta si tu 1-2 zile ca sa vezi niste raspunsuri. de obicei astea cu zornaiturile si zgomotele de nu sti unde se rezolva la service nu pe forum... slabe sanse sa gasesti solutia aici nestiind nimeni ce, cum si unde se aude la tine.

OK . Ma gandeam ca s-a mai lovit cineva de aceleasi simptome si vreau sa stiu la ce sa ma astept .

Link to comment
Share on other sites

Ridica masina pe elevator si asculta ce zgomote se aud pe sub masina. Fii atent in special la diferential, cardan si cutie de viteze in timp ce o accelerezi brusc. Daca totusi zgomotul nu se aude in gol, incearca sa accelerezi putin cu frana putin apasata.

 

PS: Este nepoliticos sa fortezi un raspuns pe forum, dand UP-uri la fiecare ora. Asta se cheama flood si poate duce la sanctionarea userului care procedeaza asa.

 

Sunt doua conditii obligatorii ca sa ti se raspunda pe forum:

1. Sa fie cineva care sa stie (sau cel putin sa creada ca stie) raspunsul la problema ridicata de tine

2. Acel user sa aibe chef si timp sa posteze.

 

Daca problema ta este urgenta si nu poti astepta, iti recomand sa mergi la un service.

Link to comment
Share on other sites

Salut, problema pe care o descrii tu o am si eu dar este un 525d . In primavara am reconditionat turbina si ma gandeam ca este de la ea. La mine cand accelerez puternic se aude un fel de carit/zornait. Pana la urma ma gandesc sa nu rasufle gaze pe vreo garniture de la evacuare. O sa verific mai bine saptamana viitoare. Daca ii dai de cap te rog sa-mi dai si mie un PM.
Link to comment
Share on other sites

cardanul daca e vibreaza destul de puternic, il simti in turul pantalonilor. Totusi nu afli pana nu o ridici pe elevator. Poate fi si un tampon la toba de exemplu... Trebuie ridicata si sa tragi de toate elementele, sa le verifici, cardan, diferential, toba....

Iti face indiferent de treapta de viteza ?

 

Link to comment
Share on other sites

cardanul daca e vibreaza destul de puternic, il simti in turul pantalonilor. Totusi nu afli pana nu o ridici pe elevator. Poate fi si un tampon la toba de exemplu... Trebuie ridicata si sa tragi de toate elementele, sa le verifici, cardan, diferential, toba....

Iti face indiferent de treapta de viteza ?

In toate treptele cam intre 1500-3000 rpm.

 

Ridica masina pe elevator si asculta ce zgomote se aud pe sub masina. Fii atent in special la diferential, cardan si cutie de viteze in timp ce o accelerezi brusc. Daca totusi zgomotul nu se aude in gol, incearca sa accelerezi putin cu frana putin apasata.

 

PS: Este nepoliticos sa fortezi un raspuns pe forum, dand UP-uri la fiecare ora. Asta se cheama flood si poate duce la sanctionarea userului care procedeaza asa.

 

Sunt doua conditii obligatorii ca sa ti se raspunda pe forum:

1. Sa fie cineva care sa stie (sau cel putin sa creada ca stie) raspunsul la problema ridicata de tine

2. Acel user sa aibe chef si timp sa posteze.

 

Daca problema ta este urgenta si nu poti astepta, iti recomand sa mergi la un service.

Am facut si cu frana apasata un pic. Se aude direct . Ce or insemna simptomele astea ?

Link to comment
Share on other sites

ti-au spus vreo 3 persoane ca pana nu o ridici pe elevator nu afli precis.

Daca zici ca face si pe loc, cu frana tinuta si in sarcina, probabil poti exclude transmisia si ramane toba...

Mie frica sa nu fie diferential sau altceva .

 

ti-au spus vreo 3 persoane ca pana nu o ridici pe elevator nu afli precis.

Daca zici ca face si pe loc, cu frana tinuta si in sarcina, probabil poti exclude transmisia si ramane toba...

Daca opresc motorul fara sa tin ambreiajul apasat bate ceva sub masina la oprire.

Link to comment
Share on other sites

Maine o duc in Service .

Stiti cumva cum se manifesta defectul la flansa cardan ?

Am fost in service . Mi-au spus ca au verificat diferential , cardann si evacuare .

Mi-au fasit desprins un scut termic de tabla de la garnitura de evacuare . Acolo la motor sub capacul culbutori .

Crede-ti ca poate veni zgomot asa puternic de la vribatia tablei respective ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.