Jump to content

piese seria 5


vl20sas

Recommended Posts

cred ca incep sa ii dau dreptate lui doru in legatura cu modelele noi de la bmw,ori au inceput sa le prosteasca ori sunt cativa ghinionisti!

 

pe mine ma lasat acum http://realoem.com/bmw/showparts.do?model=...317&hg=11&fg=18 piesa nr 1,norocoul ca eram in oras si am ajus cu ea pana acasa......

 

sa nu mai zic ca am schimat mai multe

gleria de evacuare,carcasa spate diferential si mai multe..

 

cred ca ma mut pe mercedes CLS ca ......

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 87
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

cred ca incep sa ii dau dreptate lui doru in legatura cu modelele noi de la bmw,ori au inceput sa le prosteasca ori sunt cativa ghinionisti!

 

pe mine ma lasat acum http://realoem.com/bmw/showparts.do?model=...317&hg=11&fg=18  piesa nr 1,norocoul  ca eram in oras si am ajus cu ea pana acasa......

153877[/snapback]

Nu te scandaliza prea tare ca si eu am schimbat volanta aia (la E46 pe benzina) pe la 45.000 km :blink: Asta e...

Link to comment
Share on other sites

eu zic sa te intorci la un E39. ultimul BMW.

153880[/snapback]

 

Ultimul dinainte de E60, E65, E87, E83, E90... Toate sunt BMW-uri si cu mult mai bune decat E39...

 

spunea ca E39,este ultimu` model original

da` sa pleci la CLS......unde dai de alte bombe,iti urez bafta!

153886[/snapback]

 

Toate sunt originale. Produse de firma, fara a fi copiate.

Link to comment
Share on other sites

eu m-am hotarat sa nu mai iau nimic acum, daca as fi luat as fi luat cls-ul. hotararea are ratiuni economice, pierd un an la revanzare pentru o luna si asta conteaza pt ca eu nu le tin prea mult. in plus de la anul e mai rentabil sa iei o masina aproape noua sub 10000km si sa nu mai platesti acciza decat sa dai inca 10% sau asa ceva chiar si la leasing. s-ar putea sa ma orientez pe un sh aproape nou indiferent de marca. oricum dau o sansa bmw-ului cu noul x5 si 5 facelift. ma mai intereseaza si un mini cooper diesel pt oras- apare la anul. oricum noile bmw-uri sunt cert mai proaste si mai urate ca mercedesurile dar mai fun de condus. dupa gust.
Link to comment
Share on other sites

Si de unde stii cat de des se strica Mercedesul? :blink:

153966[/snapback]

 

am avut si am prieteni care au si nu calca pe la service decat la revizii.

l.e. in plus mercedes pare ca testeaza mai mult diverse chestii noi inainte de a le da pe piata, bmw-ul face ca taiwanezii, viseaza ceva noaptea si a doua zi arunca in piata folosindu-ne pe noi drept cobai.

2nd le: nu-mi place sa conduc mercedes imi place sa conduc bmw

Edited by Doru
Link to comment
Share on other sites

am avut si am prieteni care au si nu calca pe la service decat la revizii.

l.e. in plus mercedes pare ca testeaza mai mult diverse chestii noi inainte de a le da pe piata, bmw-ul face ca taiwanezii, viseaza ceva noaptea si a doua zi arunca in piata folosindu-ne pe noi drept cobai.

2nd le: nu-mi place sa conduc mercedes imi place sa conduc bmw

153967[/snapback]

 

Nu cred ca cineva se poate pronunta la fiabilitatea unei marci, doar pentru ca eu si tu am avut probleme cu masina si prietenii nostri care conduc alta marca, n-au avut... Nu se poate trage ABSOLUT nici o concluzie. Matematica ne invata asta.

 

Poti sa-mi dai un exemplu de ceva aruncat pe piata si netestat?!? Sau e din aceeasi categorie cu cea de mai sus, statistica ad-hoc cu esantion reprezentativ de 0,000000001%?

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca cineva se poate pronunta la fiabilitatea unei marci, doar pentru ca eu si tu am avut probleme cu masina si prietenii nostri care conduc alta marca, n-au avut... Nu se poate trage ABSOLUT nici o concluzie. Matematica ne invata asta.

 

Poti sa-mi dai un exemplu de ceva aruncat pe piata si netestat?!? Sau e din aceeasi categorie cu cea de mai sus, statistica ad-hoc cu esantion reprezentativ de 0,000000001%?

153968[/snapback]

 

da am multiple, clare, cu note de recall. in plus le-am constatat pe pielea mea. in plus traiesc printre oameni care au masini si le plac masinile, putem trage concluzii.

hai sa-ti dau si un exemplu, numai unul- sistemul x-drive. prost calibrat din start. am avut primul cred din ro, a durat o luna-doua pana s-au lamurit ce se intimpla, se decuplau toate din mers. am vazut nota de recall cu ochii mei, viciu de proiectare, s-a schimbat softul.

Edited by Doru
Link to comment
Share on other sites

Romulus ai dreptate cu fiabilitatea dar cand o simti pe pielea ta si vezi pe altii cu alte marci ca nu au nicio treaba pe la service si nu isi pierd timpul din viata aiurea stand pe la AB , mai ca iti vine sa iti iei ce masina are prietenul.

Eu nu m-as panica daca ar fi o garantie corecta si in caz de stricaciune a masinii sa iti dea alta in loc , bineinteles asta e un non sens , ar insemna sa aiba aia la AB un intreg parc auto de mii de masini de dat la schimb. Dar stau si ma gandesc , scopul masinii e sa functioneze , nu sa te care prin service.

Eu eram 100% convins sa imi iau BMW , mi-au mai scazut convingerile acum si m-am apucat de urmarit si alte forumuri de masini japoneze si Mercedes , macar sa fac o comparatie sa vad unde ma situez daca mi-as lua BMW.

Link to comment
Share on other sites

Si de unde stii cat de des se strica Mercedesul? :)

153966[/snapback]

 

 

pai ai mei au mercedes c220,in un an au scimbat doar cauciucurile,placutele ,filtrele si uleiurile...asaa ca :blink:

 

ps am uitat sa zic masinuta asta face valcea germania-saptamanal :)

Edited by vl20sas
Link to comment
Share on other sites

De fapt poti trage concluzii, ai dreptate. Doar ca nu au nici o relevanta statistica. E ca si cum ai spune despre americani ca toti sunt grasi si prosti, doar pentru ca ai cunoscut tu 100 care erau grasi si prosti... :blink:

153972[/snapback]

 

mai romulus ce tot spui acolo? orice sondaj se face pe esantioane reduse cu grad de reprezentabilitate, nu se duce nimeni sa viziteze un popor intreg sau sa testeze toate masinile bmw. marja de eroare e de 2.5-3.5%. asa si aici.

Link to comment
Share on other sites

mai romulus ce tot spui acolo? orice sondaj se face pe esantioane reduse cu grad de reprezentabilitate, nu se duce nimeni sa viziteze un popor intreg sau sa testeze toate masinile bmw. marja de eroare e de 2.5-3.5%. asa si aici.

153995[/snapback]

 

Daca esantionul e suficient de mare si reprezentativ... :blink: N-am spus ca trebuie chestionata toata populatia, dar din 1 milion de masini, cat vinde BMW-ul cele 10 cazuri care le cunosti tu sunt 0,001%. Sa poti vorbi de statistica ar trebui sa te apropii macar de un 1-3%, cu distributie geografica, demografica, etc.

Link to comment
Share on other sites

Raportandu-ne la un esantion reprezentat de forumul bmwclub.ro,cati posesori de masina relativ noua de aici,nu au calcat pe la service decat pentru revizii ? Cred ca sub 5%  :blink:

154031[/snapback]

...cred ca e prea optimist procentul ala...si oricum jumatate dintre ei (din cei 5%)cred ca au tinut masina mai mult in garaj... :)

Link to comment
Share on other sites

mda.am calcat si eu pt ca imi vibra plafonul.si nu e o rusine sa te duci.daca masina e in garantie putin imi pasa de vizitele astea.Atat ca s-ar putea la anumite interventii sa te lipseasca de masina cateva zile.Concurentul Mercedes mai da si masini Mercedes in folosinta clientilor cu masini care nu au cu ce circula cat timp le este reparata masina.Dar la Bmw sunt numere de taxiuri si de rent a car.in fine.NU asta conteaza.E normal sa se mai strice cate ceva.CE ...la E 39 nu s-a stricat niciodata nimic ? dc e masina aia mai originala.E normal ca o tehnica noua cum e pe E60 sa cedeze mai des.Si un PC mai da erori din cand in cand.Depinde si cat de bine conduci masina aia si cat o ingrijesti.Anumite piese nu sunt destinate circuitului :blink:.EU mi-as lua un Monster Truck pt Romania.Dar nu cred ca as avea voie sa circul pe strazi cu el.
Link to comment
Share on other sites

Daca esantionul e suficient de mare si reprezentativ... :blink: N-am spus ca trebuie chestionata toata populatia, dar din 1 milion de masini, cat vinde BMW-ul cele 10 cazuri care le cunosti tu sunt 0,001%. Sa poti vorbi de statistica ar trebui sa te apropii macar de un 1-3%, cu distributie geografica, demografica, etc.

153997[/snapback]

 

bine facem poll si te lamuresti.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.