Jump to content

piese seria 5


vl20sas

Recommended Posts

  • Replies 87
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

am cumparat piesele ,luni vreau sa le montez,

 

se pare ca cele rupte erau originale,deci au facut 168k km fara a fii schibate am vazut data pe curea 13.12.2003 :blink:

 

 

ps masina mea e autonmata,pot sa o iau tractata cam 3 km pana la service ?

o duc cu cutia in N.

 

ce ziceti??

Edited by vl20sas
Link to comment
Share on other sites

am cumparat piesele ,luni vreau sa le montez,

 

se pare ca cele rupte erau originale,deci au facut 168k km fara a fii schibate am vazut data pe curea 13.12.2003  :blink:

ps  masina mea e autonmata,pot sa o iau tractata cam 3 km pana la service ?

o duc cu cutia in N.

 

ce ziceti??

154242[/snapback]

normal ca poti ce sa aibe

Link to comment
Share on other sites

mie unu nu imi vine sa cred ce vad pe forumul asta

am vazut o gramada de sondaje printre care ultimul era de fiabilitate, chiar pe forumu asta pe undeva, unde BMW era pe locul 7 si Mercedes undeva pe 18

asa ca nu inteleg nimic

dupa mine la drumurile si praful de la noi din tara, nici nu ar trebui sa facem sondaje pe astfel de masini, poate pe rabe sau aro10, da se strica si chiar mult mai repede decat in alte tari de ce va mira.

si mai e o chestie credeti ca toti prietenii care au alte marci de masina spun iei tot ce se strica zic si ei ca au facut revizia si asta e ce sa intre in amanunte ca dupa aia sa ziceti ba da ce masina slaba ti-ai luat

nu stiti ca asa se poarte masina cea mai "ieftina" cu probleme "deloc"

asta e parerea mea cel putin

da si eu am sesizat ca se cam plange lumea de bmw in ultimul timp si ma doare sufletul ma faceti sa ma simt ca am facut o alegere proasta, eu mi-am luat masina dupa ce am citit pe forumul asta ce masini bune sunt si ce nu prea pica pe la ele etc...

Link to comment
Share on other sites

Ei lasa, citeste si alte forumuri dedicate altor marci, sint destule .ro. O sa vezi ca lucrurile stau la fel peste tot, indiferent de parerea unora sau altora. Important e sa-ti alegi o masina careia esti dispus sa-i ierti micile slabiciuni si care la randul ei este capabila sa-ti satisfaca micile placeri ale vietii la volan. :blink:
Link to comment
Share on other sites

Nu exista padure fara uscaturi si marca de masina FARA probleme. In plus cu cat modelul e mai nou cu atat sunt mai multe sanse ca el sa aiba 'bolile copilariei'.

 

DAR pentru cei preocupati EXCLUSIV de fiabilitate exista o multime de statistici care arata clar ca japonezele sunt pe primele locuri dpdv al fiabilitatii in timp ce diverse marci mai sportive si mai atractive sunt uneori muuult mai jos.

 

Asa ca daca ati ales un BMW, Audi, Mercedes...&Co pentru ca:

- arata super bine

- va simititi bine cand calcati pedala de acceleratie

- va invidiaza vecinii

- e sigur

- agata fete etc...

 

nu va mai plangeti ca are probleme cu ..., se fura oglinzile sau masina cu totul, service-ul e prost, taxele sunt mari, asigurarea scumpa etc.

 

Pentru ca toate aceste neajunsuri le stiati sau le puteati afla foarte usor si totusi ati ales o masina care le avea. Pentru ca asa ati vrut si aveati tot dreptul sa alegeti ce vreti.

 

PS: acestea fiind zise recunosc ca desi acum avem in familie un Yaris care in 2 ani nu a avut decat o singura problema (s-a ars rezistenta care incalzeste oglinda) si pe care l-am luat exclusiv din motive de fiabilitate, e posibil ca la anul sa iau o nemtoaica (cu probleme de electronica, oglinzi atractive pentru hoti, service prost etc) :) De ce oare? :blink:

Link to comment
Share on other sites

de ce oare la e30 nu am avut absolut nici o problema desi am tras de masina aia de credeam ca se rupe cel putin de 2 ori pe zi ?

 

insa problema intr-adevar nu e numai a BMW-ului, ci a majoritatii producatorilor. sa le fie rusine :blink:

 

nici mercedesu' nu mai face "cobre" care sa mearga decent si dupa ce au cazut toate piesele de pe ele.

Edited by cat
Link to comment
Share on other sites

hai ma ca sunteti culmea.:blink: Aveai ce stiu eu ce sistem de management al motorului sau nush cate sonde pe E30 sau pe Cobra ? eu zic ca nu.Eu sunt multumit de Bmw si nu as trece la o alta marca.Mai ales ca am citit ca o sa apara un X coupe in patru usi cu garda la sol mai mare in 2008.Un fel de X3 sedan.
Link to comment
Share on other sites

x6?

 

cat despre sist de management... daca masina trebuie resoftata pt ceea ce inainte se rezolva prin stangerea unui surub, unde naiba am ajuns?

 

e30 avea ABS +TC, senzori de toate felurile, AC... nu prea ii lipsea nimic in afara navigatiei.

 

daca as putea as lua un TVR - fara sisteme de ( cenzurat ).

 

cred ca devin off-topic...

Edited by cat
Link to comment
Share on other sites

de ce oare la e30 nu am avut absolut nici o problema desi am tras de masina aia de credeam ca se rupe cel putin de 2 ori pe zi ? 

 

insa problema intr-adevar nu e numai a BMW-ului, ci a majoritatii producatorilor. sa le fie rusine  :blink:

 

nici mercedesu' nu mai face "cobre" care sa mearga decent si dupa ce au cazut toate piesele de pe ele.

155231[/snapback]

 

 

eu am un e60 525i de care trag zi de zi de un an jumate si nu am absolut nici o problema.

istorie: am avut o cobra pe care am invatat sa conduc si am rupt-o bucati 2 ani, am vandut-o cu cat am luat-o si nu am bagat nici un ban in ea, am avut un 520i e34 care a stat mai mult in service decat pe strada (luata din germania de mine de la primul proprietar in 1994 - masina din 90), etc (adica exemplele mele pot continua)

ce vreau sa spun este ca tine putin si de noroc

Link to comment
Share on other sites

Esti un om fericit daca nu ai avut inca probleme cu E60-ul! Pe la toate service-urile(reprezentante si nu numai) pe unde am fost nu e vazut bine modelul acesta prin prisma problemelor de soft indeosebi...dar fiecare cu norocul lui! Eu unul am de gand sa renunt la masina asta si sa ma orientez spre altceva. Nu m-au speriat costurile de intretinere ,care nu sunt de neglijat , insa chiar am obosit sa caut rezolvari la problemele ce le are masina si sa nu fie nimeni in tara asta in stare sa le rezolve si te trateaza si cu dispret.Si nici nu sunt dispus sa plec in Austria sau germania ori de cate ori se intampla sa am vreo defectiune!
Link to comment
Share on other sites

pe mine ma lasat acum...... piesa nr 1,norocoul  ca eram in oras si am ajus cu ea pana acasa......

 

sa nu mai zic ca am schimat mai multe

gleria de evacuare,carcasa spate diferential si mai multe..

 

153877[/snapback]

pai...masina ta nu a fost noua... :)

si...nu cred ca ai iertat-o :)

si...evacuarea originala iti facea probleme..? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Da.. se pare ca am avut dreptate, din vechiul BMW nu a mai ramas decat o marca,masinile scoase dupa 2000 sunt facute pentru consum,daca ai noroc in perioada de garantie sa nu ai mari probleme sigur dupa aceea o sa ai ...cu piese facute in China,Turcia,Spania..este normal sa genereze probleme,nu numai la BMW este valabil,cam la toate marcile europene,incl. Mercedes..

iar referitor la sondaje...hai sa fim seriosi sunt la fel ca in politica.....clar BMW a devenit o masina cu probleme,am mai spus intr-un topic.. seria 7 a fost retrasa de pe piata americana in 2001 din cauza pre multor probleme in partea electronica...

Link to comment
Share on other sites

sunteti carcotasi eu zic sa ne luam golanuri si asta e macar pe alea stim ca am dat 5000 si mai suntem si patrioti

155560[/snapback]

Nu tin sa fiu patriot,vreau sa am o masina cat mai fiabila,lucru pe care nu-l mai gasesc in marca BMW..in ultimii ani a cam turtit fesul, prea multe probleme si foarte exclusionisti .Asta este parerea mea venita din proprie experienta.cred ca o sa trag spre Volvo ...

Link to comment
Share on other sites

Nu tin sa fiu patriot,vreau sa am o masina cat mai fiabila,lucru pe care nu-l mai gasesc in marca BMW..in ultimii ani a cam turtit fesul, prea multe probleme si foarte exclusionisti .Asta este parerea mea venita din proprie experienta.cred ca o sa trag spre Volvo ...

155572[/snapback]

Daca tot vrei o masina fiabila, de ce una din grupul Ford? Crezi ca alea sint mai bune? :blink:

Link to comment
Share on other sites

sau grupul volvo care din ce stiu eu e in grup cu vestitul renault ia cautati pe net ca eu asa stiu ca volvo e facut de renault acum

155642[/snapback]

Este adevarat UNELE motoare de Volvo sunt facute de Renault in general motoarele de capacitate mica,pana in 2000 ccm,peste sunt facute de suedezi,eu am avut un S40 2000 biturbo cu motor suedez super masina,am schimbat-o cu Bmw si atunci au inceput problemele...,poate nu am avut NOROC,dar sunt destul de multi cu acelas noroc ca al meu,eu consider BMW o masina pretentioasa,iar daca a inceput sa cada ceva ,genereaza reactii in lant,cu consecinte destul grave,poate daca am avea service BMW responsabil masina s-ar dovedi fiabila,in reprezentante cand ai intrat nu-i intereseaza sa repare masina ci cati bani sa-ti ia,

nu-i intereseaza decat sa mai treci pe la ei....altfel de unde sa scota bani,din garantii?

Link to comment
Share on other sites

Concurentul Mercedes mai da si masini Mercedes in folosinta clientilor cu masini care nu au cu ce circula cat timp le este reparata masina.Dar la Bmw sunt numere de taxiuri si de rent a car.in fine.NU asta conteaza

154057[/snapback]

 

Daca te referi la BV sa stii ca firma de "rent" este tot a lor si costa 50 euro/zi pentru un Logan.

Link to comment
Share on other sites

Seful meu mare, este la a 3-a generatie de S-Klasse (ultimul e model 2006), cu primele 2 a facut peste 100.000 km si n-a fost niciodata in service decat la revizii si la alea cu intrziere mereu. Si nu s-a gandit nimeni acolo sa-l sara din garantie sau sa-i faca vreo problema.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.