Jump to content

piese seria 5


vl20sas

Recommended Posts

  • Replies 87
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

160 000 km din 2003 nu e mult de loc.

a mea e din 11/2000 si are 217.000km iar la cum o plimb am o medie de 100.000 pe an.

eu am luat-o in aug 2006 cand avea 170 si ceva de km la bord.

si eu fac in medie 3 drumuri de germania pe luna, drumuri cu care pierd max 3 zile pe luna ca un drum de genu se face in 12 ore max asa ca pica si faza cu dormitul in masina :)

cand am luat-o i-am facut un schimb de filtre de ulei, motorina, aer conditionat si de ulei ca arata doar cele doua linii rosii in bord, iar acum dupa schimbul de la 170.000 mai am inca 4 linii verzi :D i-am verificat aproape tot cand am luat-o si pana acum chiar nu i-am schimbat nimic.

si era sa uit, filtrul de motorina si filtrul de ulei erau amandoua cele cu care a venit masina din fabrica :) deh, mashina a fost la o fata :blink: rusoaica :)

Link to comment
Share on other sites

160 000 km din 2003 nu e mult de loc.

a mea e din 11/2000 si are 217.000km iar la cum o plimb am o medie de 100.000 pe an.

eu am luat-o in aug 2006 cand avea 170 si ceva de km la bord.

si eu fac in medie 3 drumuri de germania pe luna, drumuri cu care pierd max 3 zile pe luna ca un drum de genu se face in 12 ore max asa ca pica si faza cu dormitul in masina  :D

cand am luat-o i-am facut un schimb de filtre de ulei, motorina, aer conditionat si de ulei ca arata doar cele doua linii rosii in bord, iar acum dupa schimbul de la 170.000 mai am inca 4 linii verzi :D  i-am verificat aproape tot cand am luat-o si pana acum chiar nu i-am schimbat nimic.

si era sa uit, filtrul de motorina si filtrul de ulei erau amandoua cele cu care a venit masina din fabrica :)  deh, mashina a fost la o fata  :blink: rusoaica  :)

174474[/snapback]

12 ore pana in germania :) eu am facut o zi jumate chiar mai mult :D

Link to comment
Share on other sites

a..am uitat sa zic.in 1998 cand am luat masina avea 160 000km. deci 246 000 fara 160 000 raman 86 000 km facuti in 8 ani.deci f f putin.Dar cred ca am inteles eu gresit cand a zis cineva ca 160 000km intr-o masina din 2003 dormi in ea.Probabil se referea ca unde ai timp sa faci 50 000 pe an , ca ar trebui sa dormi in ea.Gata cu offtopic.La E34 nu pot sa zic ca au picat piese importante , cam ce se schimba : racordul , toba finala a ruginit , bratele fata , bucse , amortizoare , chestii normale.Turbina a fost ok tot timpul , la fel si motorul.D-aia am si optat pt diesel in continuare.A fost foarte fiabil cel de pe E34.
Link to comment
Share on other sites

a..am uitat sa zic.in 1998 cand am luat masina avea 160 000km. deci 246 000 fara 160 000 raman 86 000 km facuti in 8 ani.deci f f putin.Dar cred ca am inteles eu gresit cand a zis cineva ca 160 000km intr-o masina din 2003 dormi in ea.Probabil se referea ca unde ai timp sa faci 50 000 pe an , ca ar trebui sa dormi in ea.Gata cu offtopic.La E34 nu pot sa zic ca au picat piese importante , cam ce se schimba : racordul , toba finala a ruginit , bratele fata , bucse , amortizoare , chestii normale.Turbina a fost ok tot timpul , la fel si motorul.D-aia am si optat pt diesel in continuare.A fost foarte fiabil cel de pe E34.

174542[/snapback]

E34 am avut si eu inainte de E39 si nu am avut atatea necazuri

Link to comment
Share on other sites

Eu am un E60 525 D din 2004. L-am luat chiar eu din Germania de la un concesionar BMW. Avea 49.000 km si in interior arata ca noua. Pana si mirosul din interior era exact ca la una noua. Este foarte posibil sa fii schimbat BMW pragurile si toate decorurile din interior, ca nu aveau nici macar o zgarietura. Am auzit ca in Germania se practica la masinile date in buy-back. Oricum, ideea e ca arata impecabil.

 

Ca sa revin si eu la topic, am avut cateva probleme. In primul rand am schimbat caseta de directie cu totul. Avea un zgomot impropriu cand viram la maxim. Noroc ca mai era in garantie. Adevarul e ca zgomotul il avea si cand am luat-o. Dar am descoperit ca intr-adevar e o problema la AB. Mi-au schimbat-o fara comentarii inutile. Practic au recunoscut ca a existat un lot la care caseta de directie nu era in parametrii normali.

In afara de aceasta problema, mi-a mai facut figuri sistemul de airbag-uri. Dar, cu aceasta problema chiar ca am calcat de multe ori pe la AB. Nu stiau exact care e problema, am facut-o pe cobaiul. Pana la urma am scapat de belea. Sau, cel putin asa cred. Deocamdata nu a mai reaparut mesajul de eroare. Tot la AB mi-au spus ca si asta e un defect des intalnit la E60. Tot probleme de fabricatie.

 

In rest doar reviziile si actualizarile de soft. E important sa le faceti ca mai elimina unele bug-uri ale softului computerului. Pana la urma e normal sa fie asa. Masina are foarte multa electronica pe ea. Unde este electronica multa apar si multe erori. Spunea cineva pe topic ca e ca si la PC-uri. Asta e! Si alea se mai blocheaza. Practic toata masina este asistata electronic. Daca vrei tehnologie de ultima ora si performante, suporti si riscurile. Cobra intr-adevar este cunoscuta ca cea mai fiabila masina. Pai, asta era integral conceputa pe sisteme mecanice. Nici pic de electronica. De aici si fiabilitatea!

 

In consecinta, eu sunt foarte multumit de masina! Daca vrei o masina de generatie noua trebuie sa iei in calcul si riscurile. Nu exista nici un tip de masina de generatie noua care sa nu aiba probleme. Indiferent ca sunt electonice sau cu anumite piese. Asta e realitatea de azi. Totul se face eminamente in scop de profit. Piesele se fac in tari cu mana de lucru ieftina si de aici si consecintele. Ca sa nu mai spun ca marile concerne de masini nu castiga cel mai mare procent din vanzarea de masini ci din service, respectiv din vanzarea de piese. Pai, de ce nu s-a mai fabricat Cobra? Ca nu mai calca nimeni pe la service! Credeti ca asta urmaresc producatorii de masini in ziua de azi. Categoric, NU! Totul se rezuma la profit! Si atat. Daca doar unul dintre ei ar incerca sa faca masini care nu mai au nevoie de service, atunci ceilalti l-ar cumpara sau l-ar scoate de pe piata.

 

Am condus multe tipuri de masini, dar cel mai multumit sunt de actuala. Fara dubii!

Cand am fost s-o cumpar, nu prea erau mule de acest tip pe piata de second din Germania. Am gasit-o greu si era sa renunt la ea din acest motiv si sa-mi iau un E Class. Dar am avut noroc cu un neamt posesor care m-a sfatuit sa nu fac aceasta greseala. El poseda unul si a avut o gramada de probleme cu ea. E drept, tot cu eletronica. Asta e! Ma bucur ca l-am ascultat si ca am mai ramas cateva zile pana am gasit-o intr-un final.

 

Ideea generala e ca degeaba trecem la alta marca. TOATE AU PROBLEME! Intr-adevar este si chestie de noroc pana la urma! Din acest motiv unii se plang ca stau numai in service, iar altii numai pe sosea. Dar, remember, asa e si in viata!

 

Concluzia, nu va mai plangeti atata! Dati-i bice, ca intr-adevar aveti cu ce si asumativa riscurile! GO, GO! :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Off mi-a mai venit sufletul la loc...Sincer eu am luat E60 din motive de fiabilitate...Are 5 (cinci) stele la Customer Stisfaction...5stele de la TopGear si WhatCar...Muuult mai putine probleme electornice ca la Mercedes...Mai putine probleme Mecanica decat la VW si mai putine probleme cu cutiile Automate decat Audi...

Mi-au trebuit 6 luni de studiu pe internet, teste cu diferite modele Audi,VW si Mercedes....Am ales BMW E60...si sunt pe deplin satisfacut...chiar daca am o micuta problema...sper sa o rezolv rpd si sa imi meraga bine...

Sper sa fi nimerit o masina facut in germania nu in Rusia... :blink:)

Link to comment
Share on other sites

Off mi-a mai venit sufletul la loc...Sincer eu am luat E60 din motive de fiabilitate...Are 5 (cinci) stele la Customer Stisfaction...5stele de la TopGear si WhatCar...Muuult mai putine probleme electornice ca la Mercedes...Mai putine probleme Mecanica decat la VW si mai putine probleme cu cutiile Automate decat Audi...

Mi-au trebuit 6 luni de studiu pe internet, teste cu diferite modele Audi,VW si Mercedes....Am ales BMW E60...si sunt pe deplin satisfacut...chiar daca am o micuta problema...sper sa o rezolv rpd si sa imi meraga bine...

Sper sa fi nimerit o masina facut in germania nu in Rusia... :blink:)

246137[/snapback]

ce problema?:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.