Jump to content

imi bate in volan la franare 320D 2002


p3tric

Recommended Posts

eu am schimbat si jante si cauciucuri din cauza asta...mergeam la o vulcanizare obisnuita imi echilibrau rotile imi luau banii si gata...am fost la autosoft si surpriza jantele(de tabla)varza ,cauciucurile tot varza...nici nu le-au mai echilibrat...au zis ca imi iau banii degeaba...solutia ...schibat jante , schimbat cauciucuri

Asa cred ca patesc si eu :(. Dar intai am nev de inele alea de centrare, dar nu stiu unde sa le gasesc :((

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

A inceput sa imi bata in volan la franare de la 140 in jos pana pe la 50 , si la accelerare de la 50 la 80 (cel mai mult in 70) foarte putin aproape insesizabil.

Schimba volanul! :yahoo:

 

 

 

 

 

Lasand gluma la o parte, eu zic ca e de la bucsele de la brate, eu am avut aceeasi problema, pe partea dreapta, s-a scurs uleiul din bucsa si ea a ramas mult prea "moale", astfel la franare cand forta era inversa fata de tractiune, daca apasam frana fin vibra, iar daca o calcam mai puternic nu facea.

 

si o recomandare: scapa de jantele de seria 5... pune ce se cere, complicatiile astea cu ET nepotrivit... inele de centrare... roti iesite ca la tractor, fac mai mult rau decat bine.

 

 

 

Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

Schimba volanul! :yahoo:

 

 

 

 

 

Lasand gluma la o parte, eu zic ca e de la bucsele de la brate, eu am avut aceeasi problema, pe partea dreapta, s-a scurs uleiul din bucsa si ea a ramas mult prea "moale", astfel la franare cand forta era inversa fata de tractiune, daca apasam frana fin vibra, iar daca o calcam mai puternic nu facea.

 

si o recomandare: scapa de jantele de seria 5... pune ce se cere, complicatiile astea cu ET nepotrivit... inele de centrare... roti iesite ca la tractor, fac mai mult rau decat bine.

 

Rotile fata sunt impinse permanet in spate nu. Doar tractiune e pe spate. La fel e si la franare doar ca intradevar e o forta mai mare pe bucsa. Am sa schimb ambele bucse simultan.

Link to comment
Share on other sites

schimba bratele complet, nu faci treaba cu schimbatul bucselor.

De asta tin mai putin jumate din km fata de cele originale cu care vine masina. . Nu se cumpara bucsarea de fabrica cu ce se face in service cu presa.

Nu trebuie sa cumperi neaparat lemforder sau mai stiu eu c e nebunie, dar sa fie bratul intreg... te scuteste de multe viitoare si dese probleme.

un set complet fata de e46, adica cele 2 brate, bielte antiruliu, alea mici cu ulei toate capetele de bara e 140 de euro. Unul mai acatarii e ceva mai scump, dar oricum sunt o varianta mult mai buna decat inlocuit cate o bucsa..

 

http://www.ebay.de/itm/2-QUERLENKER-2-KOPPELSTANGEN-2-SPURSTANGEN-BMW-3ER-E46-/300593540740?pt=DE_Autoteile&hash=item45fcc56e84#ht_5557wt_986

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

cand e masina oprita, da le un sut la rotile din fata, nu din lateral ci din fata, daca vezi ca joaca un pic roata spre spate, schimbi bucsele din capat de la brate si rezolvi problema :thumbsup:

Am testat. Se duce destul de mult cea din stanga si foarte putin cea din dreapta :(

 

Eu cum i am pus la a mea jante de seria 5 a inceput sa bata de sarea volanul din mana.

Binenteles nu au stat decat o ora pe masina asa ca da jos jantele alea.

Am 2 ani de zile cu jantele astea. A mers super ok fara vibratii etc. Adevarul e ca am luat si mai multe gauri vara asta, dar si cand am inceput sa schimb una alta ..... nu mai stiu care e cauza , sau care are uzura :((.

Link to comment
Share on other sites

de obicei cea din dreapta se uzeaza mai tare...oricum trebuie schimbate ambele, cand o sa se uzeze mai tare nici volanul nu o sa ti stea drept

Acuma imi spui. Era inclinat spre stanga volanul si am facut geometria , dar nu am schimbat bucsele alea 2. Dreapta e schimbata de vreo 8 luni , stanga are 2 ani indata.

Link to comment
Share on other sites

Acuma imi spui. Era inclinat spre stanga volanul si am facut geometria , dar nu am schimbat bucsele alea 2. Dreapta e schimbata de vreo 8 luni , stanga are 2 ani indata.

 

 

eu nu mi am facut nici o geometrie am schimbat bucsele si a revenit singur la pozitia care trebuie :thumbsup:

 

 

e vb de bucsele din capete bratelor (tip fluture) nu au treaba cu schimbatu bratelor

Edited by darius_x
Link to comment
Share on other sites

Si acuma daca pun noi o sa mi se incline volanul aiurea. Momentan il am drept. :(( Hmmmm, prostia se plateste.

ma mir ca cei de la service ti-au facut geometria daca eaveai joc la bucsa de la brate... hmm, dar totusi sfatul meu si pana atunci lasa toate deoparte, schimba jantele cu cele de seria 3, chestia cu inele de centrare si alte improvizatii e doar temporara, banuiesc ca daca ai masina asta pretinzi o siguranta de la ea, nu se merita pt un moft de a avea un look mai agresiv sau mai stiu eu ce, sa te confrunti cu asemenea probleme. dupa ce schimbi rotile ai sa vezi cum scapi si de problemele cu bataia! succes!

Link to comment
Share on other sites

ma mir ca cei de la service ti-au facut geometria daca eaveai joc la bucsa de la brate... hmm, dar totusi sfatul meu si pana atunci lasa toate deoparte, schimba jantele cu cele de seria 3, chestia cu inele de centrare si alte improvizatii e doar temporara, banuiesc ca daca ai masina asta pretinzi o siguranta de la ea, nu se merita pt un moft de a avea un look mai agresiv sau mai stiu eu ce, sa te confrunti cu asemenea probleme. dupa ce schimbi rotile ai sa vezi cum scapi si de problemele cu bataia! succes!

Tocmai de asta vreau sa imi dispara vibratia

Link to comment
Share on other sites

Si eu am avut aceeasi problema. Dar eu aveam bucsele de la bascula uzate, iar in momentul cand franam aveau un joc si imi batea in volan. Dupa ce le-am schimbat nu mai am avut probleme.

Incep sa cred ca asta e cauza la mine. S-a dea domnul sa fie asta cauza si la mine. Imi iau sapt asta 2 buc lemforder (vreoo 400 lei cred). La mine joaca tare in bucsa din stanga (joc lateral)cum am mai spus.

 

Parca am mai prins speranta ca pot rezolva :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Incep sa cred ca asta e cauza la mine. S-a dea domnul sa fie asta cauza si la mine. Imi iau sapt asta 2 buc lemforder (vreoo 400 lei cred). La mine joaca tare in bucsa din stanga (joc lateral)cum am mai spus.

 

Parca am mai prins speranta ca pot rezolva :D

Am schimbat ieri ambele bucse de la bascula stg si dreapta. S-a ameliorat bataia in volan. Acuma am una destul de mica la franre de la 80 pana la 50 . Tind sa cred ca sunt discurile desi sunt noi. Am observat ca la rece nu a facut mai deloc. Dar cu cat folosesc frana mai mult si mai brutal imi bate un pic mai tare. Au contat totusi si bucsele alea. Inca mai pot circula. Bataia poate sa fie de la pivoti, bucse bara torsiune. Si astea au un pic de uzura. Ms mult tuturor pt sfaturi.

Link to comment
Share on other sites

Avand in vedere ce ai spus eu totusi cred ca ai putin joc si in pivoti.

Lasand asta e foarte posibil sa ai si jantele putin strambe iar acestea 2 sa iti dea in continuare bataie in volan si senzatia ca franeaza in secvente. Daca ai discurile ovalizate simti in pedala cum iti da inapoi, pe langa vibratie pe franare...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.