Jump to content

ce pot face sa mearga mai tare e36 316. mi se pare cam puturoasa si la cat consuma as dori macar senzatii mai tari


alex316

Recommended Posts

1.6 nu e motor de senzatii :frantics:

 

nu ai ce-i face, asta in cazul in care motorul nu are nici o buba, si merge normal.

 

ptr sunet poti pune un filtru conic si o finala free-flow, niste jante light weight, si daca chiar vrei ceva ceva, un diferential 4.10 sau 4.4, de pe o automata, si dai scarturi la demaraj, desi nu o sa mai vezi viteza mai mare de 140-150.

 

parerea mea, fa un swap cu 1.8is m42/m44 sau 2.0 M50/M52, si aia e..

Link to comment
Share on other sites

nui bun..nu cred k mai gasesc vreo una sa arate cum arata amea..cel putin la bani care iam dat pe ia

 

1.6 nu e motor de senzatii :frantics:

 

nu ai ce-i face, asta in cazul in care motorul nu are nici o buba, si merge normal.

 

ptr sunet poti pune un filtru conic si o finala free-flow, niste jante light weight, si daca chiar vrei ceva ceva, un diferential 4.10 sau 4.4, de pe o automata, si dai scarturi la demaraj, desi nu o sa mai vezi viteza mai mare de 140-150.

 

parerea mea, fa un swap cu 1.8is m42/m44 sau 2.0 M50/M52, si aia e..

 

 

ce inseam SWAP??nu prea le am cu termeni di anstia

Link to comment
Share on other sites

"SWAP" trebuiau sa zica "Engine Swap" daca tot delectam in termene englezesti. Mai exact:

An engine swap is the process of removing a car's engine and replacing it with another. This is done either because of failure, or to install a different engine, usually one that is more powerful or more modern and maintainable.

Link to comment
Share on other sites

nui bun..nu cred k mai gasesc vreo una sa arate cum arata amea..cel putin la bani care iam dat pe ia

 

 

 

 

ce inseam SWAP??nu prea le am cu termeni di anstia

 

imi explica cineva ce inseamna SWAP??va rog

 

imi explica cineva ce inseamna SWAP??va rog

 

 

multumesc..imi cer scuze daca am deranjat cu ceva!!!e un 316 din 94 sedan

Link to comment
Share on other sites

imi explica cineva ce inseamna SWAP??va rog

 

 

 

 

multumesc..imi cer scuze daca am deranjat cu ceva!!!e un 316 din 94 sedan

 

adica schimbarea motorului cu altul...si ce mai implica tot schimbul (calculator, instalatia electrica, ambreiaj, cutie de viteze, prima bucata din cardan).

 

un motor 2.0 il gasesti la vre-o 400e cu tot ce trebuie ptr a fi pus pe masina. 150cp si 190 nm cuplu.

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

daca vrea...daca nu vrea, poate sa nu schimbe nimic (puntea spate, suspensie fata spate, cabluri frana de mana, diferential, cutie, radiator).

 

adica nu e obligatoriu, daca nu schimba astea nu merge motorul...

 

diferentialul e 3.38 iar la 2.0 3.45, deci nu e mare diferenta.

 

ca sa puna discuri pe spate trebuie decat fuzetele complete cu discuri si furtune, plus cablurile ptr frana de mana.

 

cutia e aceeasi, gertrag 250.

 

radiatorul e la fel, difera doar de la clima la fara clima.

 

strictul necesar e : motorul cu toate anexele + evacuare, instalatia electrica a motorului, calculatorul.

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

Am inteles. Dar oricum in strictul necesar nu intra si suspensia, motorul fiind mai greu, se intinde pana mai in fata, comparativ cu unul in 4 cilindri?

 

nu cred ca e atat de mare diferenta, si s-ar simti poate doar daca ai avea amortizoarele pe fata praf. dar si pe 1.6 poti avea deja o suspensie sport, iar in cazul asta, nu mai ai treaba cu cei 2 cilindrii in plus.

Link to comment
Share on other sites

trebuie sa schimbe juma de masina.

Suspensii, frane(316 are tamburi pe spate si discuri pline pe fata), cardan, grup, anexe, etc.

Suspensiile nu-s obligatoriu de schimbat - daca e vorba de suspensii normale. Doar daca pune suspensii sport.

 

Iar la frane, ori reduci de la 100 la 0 cu 320 ori cu 316, cam tot aia e. Diferenta e ca sunt mai solicitate, la franari repetate, iar discurile alea subtiri de pe fata se incing imediat, la fel tamburii pe spate.

Eu am discuri duble pe fata, si discuri pe spate, la 316 :p

Edited by pyu
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.