Jump to content

joc, instabilitate pe drumuri denivelate.


ebenize

Recommended Posts

Salut!

Am schimbat toata articulatia pe fata inclusiv amortizoare si flanse insa acum pe drum cu denivelari (gen valuri paralele cu soseaua ) volanul se duce stanga dreapta odata cu masina. Am inteles ca asa se intampla la bmw avand jante pe 17 si cauciucuri 225/45/r17 dar am mai citit ca ar fi si din cauza casetei de directie. Ce parere aveti , ati mai patit? Precizez ca pompa servo imi cam huruie insa volanul merge normal (mecanicul mi-a zis ca va trebui schimbata pompa si mai pot rula cu ea asa pana atunci)

 

 

e46 320i

Edited by ebenize
Link to comment
Share on other sites

Salut!

Am schimbat toata articulatia pe fata inclusiv amortizoare si flanse insa acum pe drum cu denivelari (gen valuri paralele cu soseaua ) volanul se duce stanga dreapta odata cu masina. Am inteles ca asa se intampla la bmw avand jante pe 17 si cauciucuri 225/45/r17 dar am mai citit ca ar fi si din cauza casetei de directie. Ce parere aveti , ati mai patit? Precizez ca pompa servo imi cam huruie insa volanul merge normal (mecanicul mi-a zis ca va trebui schimbata pompa si mai pot rula cu ea asa pana atunci)

 

 

e46 320i

 

Pune-ti niste roti pe 15 sau 16 sau macar 205/55 si o sa vezi diferenta.Asa face si la mine .Si eu am jante pe 17.Ce pot sa zic,nu poti cu toate :thumbsup: .

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca le pot numi riscuri.E doar un disconfort care ti-l produce volanul(merge cum vrea el),trebuie sa fii atent la posibilele gropi.Eu m-am gandit la un moment dat sa imi pun ceva jante pe 16 ,dar stric aspectul masinii,plus ca eu nu fac kilometrii multi,asa ca nu ma deranjeaza.Daca te gandesti ca strica ceva la directie,da,in timp jentile mari+drumurile noastre "bune" ajuta la o uzura prematura.
Link to comment
Share on other sites

Toate e46 au jocuri in caseta, destul de mici dar sunt. Eu am vrut sa schimb caseta dar mi-a zis mecanicul ca jocul e prea mic si daca iau una noua in 6 luni va fi la fel pe drumurile noastre. Ai putea totusi sa verifici rotile, sa nu fie strambe sau anvelopele deformate. Eu am 225/18 cu 255/18 dar nu imi face volanul asa cum descrii tu. Se duce cateodata, dar daca prinde urma de tir pe strada, sau denivelari urate, dar la alea oricum nu intru cu mai mult de 50 ca mi-e mila de masina.
Link to comment
Share on other sites

Toate e46 au jocuri in caseta, destul de mici dar sunt. Eu am vrut sa schimb caseta dar mi-a zis mecanicul ca jocul e prea mic si daca iau una noua in 6 luni va fi la fel pe drumurile noastre. Ai putea totusi sa verifici rotile, sa nu fie strambe sau anvelopele deformate. Eu am 225/18 cu 255/18 dar nu imi face volanul asa cum descrii tu. Se duce cateodata, dar daca prinde urma de tir pe strada, sau denivelari urate, dar la alea oricum nu intru cu mai mult de 50 ca mi-e mila de masina.

 

 

asa se duce si la mine .. la urme de tiruri si denivelari grave. In gropi nu se simte nimic doar uneori daca sunt grave si daca le iau intr-un fel anume.

Edited by ebenize
Link to comment
Share on other sites

Doar de la 18 in sus se intampla, e ceva normal ..

 

nope, e vorba de latimea anvelopelor/jantelor. am pe 17 8.5 cu 10j, tre sa tii de volan si putin mai multa atentie, la peste 80km/h.geometria de 2 ori facuta, articulatii veirificate ok. sa traiasca regii asfaltului!!!

Link to comment
Share on other sites

nu inteleg.. defapt nu stiu exact ce inseamna et-uri j-uri etc la jante :p. Poti sa explici,te rog?

 

et-ul/offset-ul e distanta dintre mijlocul jantei fictiv/imaginar si locul unde se prinde janta pe butuc.

 

J-ul e dimensiunea pe latime a jantei, intre marginile unde sta cauciucul. in inchi.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Salut again.. am facut un drum spre cluj si mi s-a parut a draq de instabila la denivelari mici la viteze mari. Cand luam denivelari destul de mici dealungul drumului .. imi impingea volanul stanga dreapta, trebuia sa tin bine de el sa nu faca balans masina... Toate articulatiile sunt noi insa am joc in caseta si pompa servo pe duca. Jocul din caseta sa fie de vina? un mecanic mi-ar fi zis ca din cauza pompei servo nu face presiune si astfel nu tine rotile... :-?? Edited by ebenize
Link to comment
Share on other sites

Salut again.. am facut un drum spre cluj si mi s-a parut a draq de instabila la denivelari mici la viteze mari. Cand luam denivelari destul de mici dealungul drumului .. imi impingea volanul stanga dreapta, trebuia sa tin bine de el sa nu faca balans masina... Toate articulatiile sunt noi insa am joc in caseta si pompa servo pe duca. Jocul din caseta sa fie de vina? un mecanic mi-ar fi zis ca din cauza pompei servo nu face presiune si astfel nu tine rotile... :-??

:bashwall: :bashwall:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.