Jump to content

BMW seria 8


Raduweb

Recommended Posts

Eu am inteles cu totul altceva din ce a povestit Florian si anume ca 8-ul poate sta langa un cls, slr, etc. fara sa se faca de ras si ca cel care l-a parcat acolo era probabil vreun mahar din lumea arhitectilor/constructorilor de renume. Ar mai fi de spus ca aceasta masina are un loc aparte in istoria BMW si pentru faptul ca este o serie unica si probabil asa v-a ramane, fara vreun urmas si nu in ultimul rand e bine de stiut ca la designul si productia acestei serii s-a folosit pentru prima oara o tehnologie noua, posesorii seriilor 3, 5, 7, x-uri si zeturi ar trebui sa fie recunoscatori ca a existat acest cobai depasit moral care le-a facut experienta de a conduce mai excitanta. Dar asta e viata, majoritatea au tendinta sa ia lucrurile 'de-a gata' putini au respect pt cobaiul tampit care le-a facut viata mai placuta sau chiar le-a salvato, aici nu ma refer doar la domeniul auto ci vorbesc in general. Sau ar mai fi o varianta...daca aceasta masina este asa depasita moral inseamna ca cei de la BMW sunt niste cretini sau hoti daca au cheltuit aproximativ 2.2 miliarde $ (in banii de azi) pentru dezvoltarea ei intr-o perioada in care in Romania erai smecher daca aveai un ceas electronic. Ok punctul meu de vedere este urmatorul, seria 8 in afara de faptul ca nu a avut navi si alte ghizmouri minore din fabrica pt ca deabia se pregateau sa lanseze sateliti la aceea vreme, are cam de toate si ceva in plus fata de alte modele actuale.

Intrebare1: in ce masina de serie s-a montat pentru prima oara o cv cu 6 trepte?

Intrebare2: pe ce autovehicul s-a instalat pentru prima oara sistemul drive-by-wire si CAN bus pt majoritatea sistemelor electronice?

Intrebare3: la ce masina de serie s-a folosit aproape in totalitate unelte CAD pt design? (CAD= computer aided design)

Intebare4: te gandesti sai dai un google sau esti aproape sigur de raspuns?

Link to comment
Share on other sites

mama ce carcotasi oe aici .carcotasi sau invidiosi cum o fi nu ne intereseaza cui nu i convine sa nu citeasca.asa am inteles si eu unde este el plecat new york sau unde o fi a vazut langa masini basinoase cum ati vrea toti sa aveti cls slr si alte dastea. un 850 ci.adica o masina inca foarte apreciata.dar voi ofticati de viata si invidiosi a trebuit sa i o trage ti din nou fara sa intelegeti ce a vrut sa spuna.si apropo daca ati fi fost macar atenti la ce masina are el si ce masina a vazut acolo ............va faceti de (cenzurat) cu caterinca asta ieftina pe forum .a vazut un 850 ci langa masini basinoase.dar problema este ca el are un 850 CSI hi hi ati vrea voi sa aveti asa ceva.poate in povestile scrise de voi noaptea.va stiti voi aia care sunteti carcotasi .hi hi sa va fie inca 1 rusine. si mai scutiti ne de caterinca asta de moderatori si de mistourile astea.ca daca aveti rang pe forum nu aveti dreptul sa ne luati la misto.pana una alta astept inca ban sau ceva .ca sa nu mai fiu nevoit sa vad cum va bateti joc si va luati la misto unii de alti .si am incalecat si eu in vis pe un 850 si am terminat cu voi asa.adio carcotasilor
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

mama ce carcotasi oe aici .carcotasi sau invidiosi cum o fi nu ne intereseaza cui nu i convine sa nu citeasca.asa am inteles si eu unde este el plecat new york sau unde o fi a vazut langa masini basinoase cum ati vrea toti sa aveti cls slr si alte dastea. un 850 ci.adica o masina inca foarte apreciata.dar voi ofticati de viata si invidiosi a trebuit sa i o trage ti din nou fara sa intelegeti ce  a vrut sa spuna.si apropo daca ati fi fost macar atenti la ce masina are el si ce masina a vazut acolo ............va faceti de (cenzurat) cu caterinca asta ieftina pe forum .a vazut un 850 ci langa masini basinoase.dar problema este ca el are un 850 CSI  hi hi ati vrea voi sa aveti asa ceva.poate in povestile scrise de voi noaptea.va stiti voi aia care sunteti carcotasi .hi hi sa va fie inca 1 rusine.  si mai scutiti ne de caterinca asta de moderatori si de mistourile astea.ca daca aveti rang pe forum nu aveti dreptul sa ne luati la misto.pana una alta astept inca ban sau ceva .ca sa nu mai fiu nevoit sa vad cum va bateti joc si va luati la misto unii de alti .si am incalecat si eu in vis pe un 850 si am terminat cu voi asa.adio carcotasilor

261233[/snapback]

Aveam o parere buna despre tine . Nu calitatea masinii sau masina in sine e criticata ,e o masina superba , ci calitatea omului care o detine . :blink:

Link to comment
Share on other sites

despre mine ?tu ce parere sa ai .nu ne cunoastem nu suntem prieteni .nu ai nici un drept sa ma judeci pe mine sau decizile mele.asa cum eu nu o fac cu tine.sau cu altul.mi a ajuns carcoteala basinile si impresiile de pe forumul asta si mai ales batjocura sau raspunsurile la misto.daca tie iti place ............care i problema .eu sunt satul si am terminat.parerea ta despre mine poate sa fie buna sau rea.oricum nu poti sa ma judeci ca nu ma cunosti .si daca mai cunoste tu sau altcineva nu ati avea dreptul sa ma judecati pe mine sau pe altu.fie el manelsit tigan rock er sau ce o fi.nu toti suntem cum ati vrea voi.adio my friends
Link to comment
Share on other sites

despre mine ?tu ce parere sa ai .nu ne cunoastem nu suntem prieteni .nu ai nici un drept sa ma judeci pe mine sau decizile mele.asa cum eu nu o fac cu tine.sau cu altul.mi a ajuns carcoteala basinile si impresiile de pe forumul asta si mai ales batjocura sau raspunsurile la misto.daca tie iti place ............care i problema .eu sunt satul si am terminat.parerea ta despre mine poate sa fie buna sau rea.oricum nu poti sa ma judeci ca nu ma cunosti .si daca mai cunoste tu sau altcineva nu ati avea dreptul sa ma judecati pe mine sau pe altu.fie el manelsit tigan rock er sau ce o fi.nu toti suntem cum ati vrea voi.adio my friends

261238[/snapback]

Din posturile tale aveam o parere mai buna . Vad ca suferi de mania persecutiei sau ai o zi ingrozitor de proasta . Incearca sa te calmezi si ai grija cum scrii , poate e de la caldura . Oricum nu de tine discutam asa ca nu-ti inteleg reactia euforica . :blink:

Link to comment
Share on other sites

nu aveti nici un drept sa judecati oameni sa i criticati sau sa faceti misto de ei.fiecare are lucrurile sale bune si rele.si voi care faceti misto si criticati nu sunteti cu nimic mai presus de altii chiar daca aveti masini din 2007.nu uitati nu sunteti GOZII.valabil si pt moderatori sau admini sau ce o fi .nimeni nu are dreptul sa ia in ras parerea unui om visul unui om sau dorinta unui om.cine face asta este un ZERO sau SUB ZERO.si cu asta am cam incheiat .din nou scuze pt off topic dar sunteti obosnuiti ca va place doar si mi cer iertare nu vreau sa va jignesc ,daca am facut o este superficial de nervi .ca a ajuns forum asta un camp de caterinca.sper sa ma iertati .si tu pif dan poate vreodata ai sa ma cunosti personal si ai sa ti schimbi parerea din nou in bine sper.
Link to comment
Share on other sites

pai tocmai asta e .ca nu de mine de altii .si sunt euforic de la caldura si de la femei .ca ma incing cand le vad fustitele.deci mai subtirel ca nu te am luat la misto .pastram cat de cat o mica dist de colegi de forum .fara a ne mistocari sau jigni .eu nu ti am zis nimic personal tie .nu vad dece te bagi tu .sau dece te simti .eu am zis si repet e pt cei care fac mistouri si rad si alte dastea nu ma mai repet .spre ca ai inteles ce am vrut sa zic mi ai inteles intentiile.si daca jignesti pe altu si nu pe mine ma deranjeaza mai tare da cui ai pasa nu o sa fim niciodata uniti. o sa radem mereu uni de alti .si nu cumva sa mai faci greala in viata ta sa judeci omul dupa posturi sau dupa reactii.asta e............ Edited by INTERCEPTOR
Link to comment
Share on other sites

@LAZAR_FLORIAN, nu este cazul sa`ti iesi din fire chiar daca poate ai dreptate. Sunt sigur ca daca`ti vei aduce bijuteria asta, Wlf cred ca isi va cere scuze.

224559[/snapback]

 

 

@Interceptor, chiar nu`ti inteleg indignarea. Exista precedent, d`asta lumea a fost sceptica.Scuzele au fost forumulate, insa dialogu' l`a descalificat.

Nu in ultimu` rand, daca ti`au ajuns nedreptatile de pe acest forum, nu te obliga nimeni sa`l frecventezi.

 

 

Pastrati un ton civilizat, va rog!

Link to comment
Share on other sites

pai tocmai asta e .ca nu de mine de altii .si sunt euforic de la caldura si de la femei .ca ma incing cand le vad fustitele.deci mai subtirel ca nu te am luat la misto .pastram cat de cat o mica dist de colegi de forum .fara a ne mistocari sau jigni .eu nu ti am zis nimic personal tie .nu vad dece te bagi tu .sau dece te simti .eu am zis si repet e pt cei care fac mistouri si rad si alte dastea nu ma mai repet .spre ca ai inteles ce am vrut sa zic mi ai inteles intentiile.si daca jignesti pe altu si nu pe mine ma deranjeaza mai tare da cui ai pasa nu o sa fim niciodata uniti. o sa radem mereu uni de alti .si nu cumva sa mai faci greala in viata ta sa judeci omul dupa posturi sau dupa reactii.asta e............

261245[/snapback]

Nu intru cu tine in "polemici" , e de la caldura sigur . Mai citeste tot ce a scris florian pana acum si ai sa te linistesti .

Eu am fost unul dintre cei care si-au cerut scuze si l-au felicitat, dar parca nu a fost destul.....................

Link to comment
Share on other sites

Adica sunt carcotas? :blink:

260952[/snapback]

Nu.Asolut deloc.Esti total afon.Singurii care au priceput aluzia sunt cativa.

Esti sub orice critica.Pur si simplu nu ai inteles mesaju

arhitectii care au facut cladirea din Malaysia au construit si cladirea de aici.Esti bata

verssatu la fel,elf la fel imi pare rau ca nu pot sa vin la ,,intalnire'' in septembrie.Va da-ti baieti de baieti,iesiti pe interval.Bai baiatule slr este super masina si cls la fel,ai inteles exact pe dos.Si pifulet la fel.si sincer nu stiu ce porcarie de masina ai,dar daca ma fortam imi luam un M3 nou.Voi nici nu aveti ce cauta pe site dar cum in romania prostia este ridicata la rang de calitate,asta este.In Germania nu mai este nici o smecherie sa mergi si nnici interesant.Este ceva normal,dar sar parea ca pt tine este ceva fenomenal.iti promit ca o sa ne intalnim fata in fata,si cei care ma cunosc cat de cat stiu ca voi face lucrul acesta.Cu pif este foarte usor ,ca dupa nr de la masina aflu tot ce trebuie.Pai ..... mea eu nu te-am bagat nicioadata in seama si te bagi tu pur si simplu.Singurii care au inteles au fost V12 si interceptor si inca cativa.Mesajul a fost pentru cunoscatori.Si am vazut videoclipul cu Spania,cred ca esti ruda cu el,daca nu chiar el.Cauta in DEX cuvantul parodie.

Aveti timp sa stati pe net si sa da-ti mesaje si ati ajuns moderatori,Aiurea.Sunteti prea plini de voi.Sunteti o mare multime si anume multimea vida,dar ne intalnim

Link to comment
Share on other sites

Intrebare1: in ce masina de serie s-a montat pentru prima oara o cv cu 6 trepte?

 

261221[/snapback]

Porsche 959 in 1986 daca nu gresesc :)

 

Incercati si voi sa va calmati :blink:

Edited by aleXpeed
Link to comment
Share on other sites

Nu.Asolut deloc.Esti total afon.Singurii care au priceput aluzia sunt cativa.

Esti sub orice critica.Pur si simplu nu ai inteles mesaju

arhitectii care au facut cladirea din Malaysia au construit si cladirea de aici.Esti bata

verssatu la fel,elf .Bai baiatule slr este super masina si cls la fel,ai inteles exact pe dos.Si pifulet la fel.si sincer nu stiu ce porcarie de masina ai,dar daca ma fortam imi luam un M3 nou.Voi nici nu aveti ce cauta pe site dar cum in romania prostia este ridicata la rang de calitate,asta este.In Germania nu mai este nici o smecherie sa mergi si nnici interesant.Este ceva normal,dar sar parea ca pt tine este ceva fenomenal.iti promit ca o sa ne intalnim fata in fata,si cei care ma cunosc cat de cat stiu ca voi face lucrul acesta.Cu pif este foarte usor ,ca dupa nr de la masina aflu tot ce trebuie.Pai ..... mea eu nu te-am bagat nicioadata in seama si te bagi tu pur si simplu.Singurii care au inteles au fost V12 si interceptor si inca cativa.Mesajul a fost pentru cunoscatori.Si am vazut videoclipul cu Spania,cred ca esti ruda cu el,daca nu chiar el.Cauta in DEX cuvantul parodie.

Aveti timp sa stati pe net si sa da-ti mesaje si ati ajuns moderatori,Aiurea.Sunteti prea plini de voi.Sunteti o mare multime si anume multimea vida,dar ne intalnim

261255[/snapback]

 

Florian Lazar, imi pare rau daca mesajul meu te-a deranjat :) .

Nu mi-am dat seama ca este o parodie,din pacate,nu sunt cunoscator cel putin nu la acest nivel.Sper sa accepti scuzele mele daca prin mesajul postului meu te-am ofensat,desi era tot o parodie...

Cat despre intanlire,cu placere daca timpul imi va permite.

 

ps

 

nu stiu ce porcarie de masina ai

 

Deocamdata am un 316i ,un ursulet,chiar l-am luat saptamana trecuta.Am dat 320i-ul deoarece consuma foarte mult,oricum,multumesc pentru intrebare.

Numai bine. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Intrebare1: in ce masina de serie s-a montat pentru prima oara o cv cu 6 trepte?

Intrebare2: pe ce autovehicul s-a instalat pentru prima oara sistemul drive-by-wire si CAN bus pt majoritatea sistemelor electronice?

Intrebare3: la ce masina de serie s-a folosit aproape in totalitate unelte CAD pt design? (CAD= computer aided design)

Intebare4: te gandesti sai dai un google sau esti aproape sigur de raspuns?

261221[/snapback]

 

1.Daca ne referim numai la BMW, E31.

 

2.Prima oara s-a montat pe E32,pe motorul M70 in 1987,in 1989 exista si pe E31.

Sistemul CAN bus s-a montat prima oara pe E38, primul sistem bus insa a fost montat pe E31, I-bus.Seria 8 are "tone" de fire,tocmai datorita lipsei sistemelor bus.Computerele sunt si in praguri,din lipsa de spatiu(probabil stii asta daca detii una).

 

3.Pentru E31 s-a folosit si CAD.

 

4.Nu dau pe google, sunt aproape sigur.

 

 

ps

 

Wikipedia ofera informatii discutabile.

Link to comment
Share on other sites

1.Daca ne referim numai la BMW, E31.

 

2.Prima oara s-a montat pe E32,pe motorul M70 in 1987,in 1989 exista si pe E31.

Sistemul CAN bus s-a montat prima oara pe E38, primul sistem bus insa a fost montat pe E31, I-bus.Seria 8 are "tone" de fire,tocmai datorita lipsei sistemelor bus.Computerele sunt si in praguri,din lipsa de spatiu(probabil stii asta daca detii una).

 

3.Pentru E31 s-a folosit si CAD.

 

4.Nu dau pe google, sunt aproape sigur.

ps

 

Wikipedia ofera informatii discutabile.

261820[/snapback]

Foarte corect, tot de acolo m-am inspirat si eu cand am pus aceste intrebari (deci un google tot ai dat la un moment dat :blink:), de undeva tre sa ne informam, nu? Oricum lasand la o parte aceste informatii banale pot spune ca mai am multe alte informatii care nu se gasesc pe net si nu o spun din orgoliu, daca le pot share-ui o voi face cu placere. Uite spre exemplu toata informatia bordului la e31 mai putin martorii abs/asc, semnalizare si lumini vine pe cale digitala pe un singur fir de la ekm si foloseste un protocol unic fata de celelalte comunicatii cu restul sistemelor, la obc se intampa acelasi lucru dar aici se foloseste i-bus-ul, chestia asta nu exista la e32. Bordul are o singura mufa cu 20 de pini din care 3 sunt nc., obc-ul fro 5 fire. La e36 de ex obc-ul are 2 mufe, bordul 3 la e46 la fel, deci tone de fire sunt si la modele mai noi si vor fi. Nu stiu daca ai vazut odata o instalatie electrica de m5 e39 eu am avut ocazia sa demontez una completa pt un proiect si nu e mare diferenta intre aia si cea de e31 ca si cantitate. I-bus se foloseste intre ekm si obc, lkm-ul, modulul general zke II(geamuri, inchidere, stergatoare etc.) si radioul (unde mai exista). Si crede-ma pe cuvant si e38-ul are tone de fire o stiu din experienta, nu de pe wikipedia.

Link to comment
Share on other sites

oare de ce in loc sa te bucuri de masina si sa-i faci o prezentare cum se cuvine ( pt ca e o masina deosebita) tot vrei sa platesti polite si esti f. agresiv?!?

 

care nu au crezut si-au cerut scuze, la care le e ciuda nu vor dormi, tu bucurate de ea.

 

din cum si ce postezi am impresia ca esti pe acest forum doar pt a te certa si a te da mare, ori nu acesta cred ca e scopul lui (al forumului).

 

toate bune. :blink:

Edited by remusratiu
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.