Jump to content

e46 Incalzire scaune cu butoane OEM si elemente incalzire aftermarket


catad83

Recommended Posts

Pentru un e46, cu butoane de incalzire individuale.

Pernele de incalzire sunt fara senzor de temperatura (NTC Thermistor), doar elementele de incalzit. Cum se pot pune impreuna cu butoane oem?

Am vazut ca diferenta mare intre pernele originale este lipsa senzorului de temperatura. Vreau sa-i pun eu un termistor dar nu stiu de ce valoare. Daca stie careva ce valoare are original?

Are cineva pernele oem sa masoare valoarea rezistentei dinte pinii 1 si 2 ai sezutului?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • 2 weeks later...

Pentru cine e interesat, valoarea termistorului are 6k8

Eu personal am folosit 2 termistori legati in serie, de tipul:

NTCM-2K2-B3950 Termistor NTC 2K2 + NTCM-4K7-B3470 Termistor NTC 4K7 si merge perfect cu incalzire la 42 grade pe treapta a II-a si 37 de grade pe treapta I, asemeni originalului.

Cei 2 termistori vor fi legati in serie, un fir v-a fi legat la masa si celalalt la firul de la butonul individual destinat termistorului din plasa originala.

Link to comment
Share on other sites

O sa incerc sa dau mai multe detalii in zilele urmatoare, insa e destul de simplu. Toate acestea se aplica la e46 NFL, cu butoanele individuale.

 

am sa mut la DIY acest articol deoarece mi se pare destul de interesant. poate poti da mai multe detalii despre modul cum se leaga termistorii... etc... tot ce trebuie ca un om sa-si faca aceasta adaptare. multumesc

Link to comment
Share on other sites

Da, exact, sunt acestea de pe forum. Aveam si unele de logan/renault dar am ales sa le folosesc pe astea de VW pentru ca au incalzire si pe laterale si sunt la un pret bun zic eu.

Butoanele de incalzire le-am luat de pe ebay din anglia, cam la 150ron cu tot cu transport, aici nu am gasit pe nimeni sa imi vanda, am avut si un topic la "cumparari" de vreo juma' de an si nimic.

 

Plitele care le-ai folosit sunt cele de VAG, care se vand si aici pe forum?

Link to comment
Share on other sites

Se pot monta, cele care le-am luat eu de VW pot fi taiate (decupate) acolo unde vin prinse inelele, totul e OK, nu sunt cu fir incalzitor, sunt asemanatoare cu cele originale.

Eu recunosc, am folosit o metoda proprie, nu stiu daca e una buna - am folosit bride (zip ties - nu stiu cum sa le zic) cu care am prins partea din mijloc, le-am trecut prin burete pana in partea cealalta a buretelui, si le-am trecut prin niste chestii din plastic sa nu spintece buretele. Pare o improvizatie - de fapt asta si e - dar tine si tine foarte bine.

 

Nu faceti cum am facut eu, folositi inele, chestia e ca pernele de vw luate de pe site pot fi decupate unde vin inelele, nu se strica.

 

 

sunt curios cum ai montat plitele. Am desfacut si eu niste scaune si nu imi dau seama cum ai mai putea cupla tiele din mijloc peste plita??

Link to comment
Share on other sites

Uite aici: http://www.bmwclub.ro/forums/topic/97692-vand-incalziri-in-scaune/

 

Observa benzile laterale de pe perne, de la o banda pleaca spre cealalta banda fire incalzitoare foarte subtiri, independente. Chiar daca se intrerup cateva, nu are nimic. Nu stiu cum sa explic.

 

 

poti folosi zip ties, dar in locul inelelor naspa de fier

 

cum adica plite de VW? da-mi un link sa vad, ce au asa de special de poti sa le tai?

 

O idee foarte buna, doar ca la mine buretele era cam naspa si sarmele de prin burete de care se prinde husa erau smulse si nu le-am mai putut folosi, da asta e doar in cazul meu.

poti folosi zip ties, dar in locul inelelor naspa de fier

Link to comment
Share on other sites

Da, exact, sunt acestea de pe forum. Aveam si unele de logan/renault dar am ales sa le folosesc pe astea de VW pentru ca au incalzire si pe laterale si sunt la un pret bun zic eu.

Butoanele de incalzire le-am luat de pe ebay din anglia, cam la 150ron cu tot cu transport, aici nu am gasit pe nimeni sa imi vanda, am avut si un topic la "cumparari" de vreo juma' de an si nimic.

 

 

Salut cata , as vrea si eu sa imi montez asa ceva in scaunele din fata, eventual spate. Crezi ca poti sa imi dai o mana de ajutor ? Si la montat nu ma prea pricep eu , dar poate ne intelegem :)

 

Stima.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Uite aici: http://www.bmwclub.ro/forums/topic/97692-vand-incalziri-in-scaune/

 

Observa benzile laterale de pe perne, de la o banda pleaca spre cealalta banda fire incalzitoare foarte subtiri, independente. Chiar daca se intrerup cateva, nu are nimic. Nu stiu cum sa explic.

 

 

Spune-mi te rog frumos ce ai folosit in locul "dopurilor" de plastic care trebuie sa le tai chiar la inceput cand incepi sa dai jos husele

Eu am tot cautat dar n-am gasit part number pt ele. M-am gandit sa le inlocuiesc cu niste nituri, dar nu stiu daca merge

 

Mai explica-mi odata cum legi termistorii?

Eu am deja butoanele din consola, si m-ar tenta sa imi pun si eu 2 perne de care ti-ai pus si tu, dar nu prea inteleg cum faci sa le legi

 

De la cablaj parca vin catre scaune 2 sau 3 fire, nu mai stiu?

Mai departe cum legi termistorii? Presupun ca plitele au 2 contacte

Link to comment
Share on other sites

Scuze, nu inteleg la ce dopuri te referi? Imi poti da un exemplu te rog?

Incerc da fac acum un "desen" sa va spun cum le-am legat eu.

Spune-mi te rog frumos ce ai folosit in locul "dopurilor" de plastic care trebuie sa le tai chiar la inceput cand incepi sa dai jos husele

Eu am tot cautat dar n-am gasit part number pt ele. M-am gandit sa le inlocuiesc cu niste nituri, dar nu stiu daca merge

 

Mai explica-mi odata cum legi termistorii?

Eu am deja butoanele din consola, si m-ar tenta sa imi pun si eu 2 perne de care ti-ai pus si tu, dar nu prea inteleg cum faci sa le legi

 

De la cablaj parca vin catre scaune 2 sau 3 fire, nu mai stiu?

Mai departe cum legi termistorii? Presupun ca plitele au 2 contacte

 

Un termistor arata cam ca si in poza. E o chestie foarte mica, finuta(de care am luat eu). L-am pun intre perne si husa si ma temeam ca se va simti la pipait, dar nici vorba!

post-18934-0-65677900-1322689327_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Am atasat un desen cu conexiunile ce trebuie realizate pentru incalzirea scaunului soferului. Pentru pasager, difera doar pinii, conexiunile sunt aceleasi.

Mai e un topic pe aceiasi tema, cititi si aici: http://www.bmwclub.r...toane-separate/

 

P.S. eu am legat scaunul direct fara sa il mai trec prin mufa scunului, din diverse motive, unul e pt. ca n-am avut pini de genul, oricul nu intentionez sa dau scaunul jos. Pentru a realiza legaturi cat mai OEM, conexiunile se trec prin mufa galbena de sub scaun, pentru pinout sa se citeasca topicul din linkul de mai sus. De ex. de la pinul 1 al butonului de incalzire(linia rosie din desen) se duce un fir la mufa scaunului pinul 25. Si, de acolo, prin mufa, se leaga la perne(firul rosu din desen), pentru sensor (linia in albastru) se trece prin mufa scaunului, pinul 23, iar masa, linia neagra din desen se trece prin pinul 24 al mufei.

Pernele de leaga fir la fir, in paralel, ca in desen.

 

Sper sa intelegeti ce am scris, nu ma prea pricep la explicat.

 

Poate pune un admin pozele si explicatiile in primul post sa fie mai usor de gasit...

post-18934-0-19969400-1322693798_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Aha, deci practic vad ca e foarte simplu - pe un fir sunt legate direct pernele, iar pe celalalt fir se inseriaza termistorul

Ma asteptam sa fie si un termometru prin scaun, sa regleze el curentul

 

"dopurile, adica "christmas clips" : http://i253.photobucket.com/albums/hh66/NBTBRV8/M-Torque%20Stuff/E46%20M3%20Seat%20Heating%20Retrofit/Cuttingseatbackclips.jpg

Edited by 4EST
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

@shuiu21, ti-am lasat si PM.

Nu e nevoie de releu, butoanele originale au elementele de comanda integrate, pe baza de MOS-FET-uri ma gandesc. Termistoarele le-am comandat de pe adelaida, nu am gasit unul de 6,8 kohmi si am luat 2 (de 2.2K si 4.7K) si le-am legat in serie, e acelasi lucreu. Ele sunt de tipul: NTCM-2K2-B3950 Termistor NTC 2K2 + NTCM-4K7-B3470 Termistor NTC 4K7, am precizat intr-un post mai sus...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
robytza crezi ca se merita sa platesti atat pe niste oe-uri daca poti sa "le pacalesti" cu unele cu altele ... ? si eu cautam oe dar am facut calculul si iesi mult mai ieftin cu scaune din dezmembrari + ca poti sa le vinzi pe ale tale (dureaza dar iesi ieftin). Bine la noi in dezmmbrari, multi nu stiu preturile si "mai bine zic mai mult decat sa iasa in pierdere- chipurile"
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.