Jump to content

Abuz si ilegalitati ale Politiei Romane


No-X-Cape

Recommended Posts

Buna seara in primul rand si acum sa va povestesc ce am patit acum aproximativ o ora si v-as ruga sa va dati cu parerea in mod pertinent ( nu de alta dar sa nu consider ca sunt eu nebun ).

 

Totul s-a petrecut in Constanta pe str. Caraiman la un nivel de cale ferata ( este o artera foarte circulata in Constanta ), in momentul in care am ajuns la trecerea cu calea ferata aveam masini si in fata si in spate si pe sensul opus de mers evident toti opreau se asigurau si traversau peste calea ferata si acelasi lucru l-am facut si eu, la cca 50/100m dupa ce am traversat din curtea unei societati sau la intrarea acesteia aflandu-se perpendicular cu Str Caraiman a iesit o masina a Politie rutiere care m-a semnalizat sa trag pe dreapta evident am oprit i-am prezentat actele dupa care mi-a spus cu un zambet ironic ca imi suspenda permisul pe o perioada de 90 de zile pentru nerespectarea/opriprea la semnalele acustice si luminoase ( mentionez ca semnale acustice nu existau iar martori luminosi cel putin eu nu i-am vazut in conditiile in care toti participantii la trafic traversau calea ferata ).

 

Mentionez ca masina politiei nu avea decat un singur membru al echipajului ( eu stiam ca trebuie sa existe minim 2 politisti la un control rutier ),a afirmat ca m-a filmat cu camera de pe masina desi eu nu am vazut nici o camera pe masina politiei iar unghiul ( 90 grade minim ) unde se afla masina si copacii desi de pe marginea soselei sunt aproape sigur ca nu ar fi permis filmarea, nu s-a prezentat cu legitimatia de serviciu, nu purta vesta reflectorizanta, nu a vrut sa-mi noteze obiectiunile dupa ce a completat procesul verbal abordand un ras isteric si comentand ca el nu completeaza obiectiunile mai sus precizate iar la cererea mea de a le completa personal daca dansul nu completeaza a refuzat categoric, nu am vazut sub nici o forma procesul verbal decat mi-a citit cateva randuri, apoi s-a urcat in masina comentand tot felul de aberatii precum ca " eu sunt sef adjunct al politiei, ca soferi ca tine nu stiu cum exista, ca daca ai da de permis acum nici unul ca tine nu ar mai lua etc etc", am ramas doar cu dovada ( fara drept de conducere ) iar permisul impreuna cu procesul verbal nesemnat de mine la politist.

 

Toate astea ma fac sa actionez aceasta problema in instanta iar pentru modul de tratare al politistului sa-i fac plangere penala la parchet pentru abuz in serviciu.

 

Va multumesc amticipat tuturor pentru raspunsurile si informatiile date.

Link to comment
Share on other sites

salut adi...ti-a aratat asa zisa filmare a evenimentului ?

 

 

Nu si nici nu cred ca exista asa ceva

 

Ciudata poveste...

 

 

 

Erau sau nu martorii luminosi aprinsi? Esti absolut sigur ca nu ai incalcat legea?

Daca esti sigur, atunci succes in instanta!

 

 

avand in vedere ca toata lumea circula se oprea se asigura si toti traversau acelasi lucru l-am facut si eu, acustic sunt sigur ca nu se auzea nimic, luminos nu garantez odata ce toata lumea traversa tind sa cred ca nu exista.

Edited by No-X-Cape
Link to comment
Share on other sites

mergi inapoi si fa rapid poze la fata locului sa poti demonstra ca nu exista semnale luminoase( sa nu cumva sa se schimbe ceva intre timp)

 

LE din ce te-ai exprimat, eu am inteles ca nu ar fi semnale luminoase deloc, nu ca ar fi fost albastre la momentul respectiv

Edited by Viper05
Link to comment
Share on other sites

pentru ca nu ai semnat pv-ul trebuie sa astepti sa ti-l trimita acasa iar apoi poti face contestatie. Nu sunt obligati sa ne arate filmarea intrucat o vedem in instanta, daca nu exista si martori nu are va fi cu atat mai usor pentru tine la proces. Cand faci contestatia poti cere si daune precum ai si dreptul de a-i face plangere pe cale penala!
Link to comment
Share on other sites

mergi inapoi si fa rapid poze la fata locului sa poti demonstra ca nu exista semnale luminoase( sa nu cumva sa se schimbe ceva intre timp)

 

LE din ce te-ai exprimat, eu am inteles ca nu ar fi semnale luminoase deloc, nu ca ar fi fost albastre la momentul respectiv

 

 

semnale luminoase exista dar nu am vazut nici un semnal plus de asta TOATA LUMEA CIRCULA normal ( nu era bariera nu semnale acustice ) si eu am fost singurul oprit iar cat am stat acolo cca 30 40min nu a mai fost nimeni oprit toata lumea circuland normal oprit/asigurat/traversat si mers mai departe ceea ce am facut si eu impreuna cu ceilalti participanti la trafic la momentul respectiv.

Link to comment
Share on other sites

pentru ca nu ai semnat pv-ul trebuie sa astepti sa ti-l trimita acasa iar apoi poti face contestatie. Nu sunt obligati sa ne arate filmarea intrucat o vedem in instanta, daca nu exista si martori nu are va fi cu atat mai usor pentru tine la proces. Cand faci contestatia poti cere si daune precum ai si dreptul de a-i face plangere pe cale penala!

 

 

stiu ca in cazul meu trebuie sa astept in termen de maxim 30 de zile sa primesc PV-ul prin posta, acelasi lucru il stiu si eu ca pentru a-ti prezenta filmarea trebuie sa-i actionezi in instanta, cu siguranta ii voi cere si dauna pentru ca in perioada asta am nevoie de permis ca de aer si mi-a dat toate socotelile peste cap :(. multumesc pentru raspuns

 

Din pacate e cuvantul tau impotriva cuvantului politistului...era cu MCV?Cum il cheama pe agent?

 

nu-i inteleg numele de familie dar cred ca Birca Florin iar masina era un Logan normal model vechi.

Link to comment
Share on other sites

In primul rand, SIGUR ai un amic, sau doi care ..."au fost cu tine", in masina (asta nu e greu!). Va fi cuvantul a trei persoane, impotriva unui politist . (daca ai martori, se castiga muuult mai usor in instanta, cel putin la Bucuresti).

Apoi, poti face o plangere pentru abuz, in 2 (doua) exemplare (pe unul iti pune viza de intrare cu nr de inregistrare) la Politie. (ti-a luat permisul FARA sa intocmeasca proces verbal).

Dar, cel mai important, du-te la un avocat la Constanta. E f important. Dar, maine dimineata, la prima ora!

Succes

Link to comment
Share on other sites

Sper sa nu supar pe nimeni, dar trebuie sa va zic ca datorita unei asemenea experiente cu politia romana, nu dau niciodata permisul din mana nimanui, si nu opresc la semnul unui politist daca acesta e singur. Pana acum nu au avut ce sa imi faca, si sper ca pe viitor sa fie la fel ca acum. Neaparat trebuie sa raspunzi cu aceeasi moneda nenorocitului, repectiv actionare in instanta plus ca tu ai avut martori... :rolleyes: Edited by florinianc
Link to comment
Share on other sites

In primul rand, SIGUR ai un amic, sau doi care ..."au fost cu tine", in masina (asta nu e greu!). Va fi cuvantul a trei persoane, impotriva unui politist . (daca ai martori, se castiga muuult mai usor in instanta, cel putin la Bucuresti).

Apoi, poti face o plangere pentru abuz, in 2 (doua) exemplare (pe unul iti pune viza de intrare cu nr de inregistrare) la Politie. (ti-a luat permisul FARA sa intocmeasca proces verbal).

Dar, cel mai important, du-te la un avocat la Constanta. E f important. Dar, maine dimineata, la prima ora!

Succes

ahhhh...ce pervers suna...dar imi place :)

am vazut si eu cum se face abuz de putere la mine in oras si i-as belii pe majoritatea militistilor....din politisti la TF<CFR> i-a scos in strada la rutiera si isi fac de cap...

Link to comment
Share on other sites

Nu avea niciun motiv sa nu te lase sa faci obiectiuni si sa nu te lase sa semnezi procesul verbal, asta e abuz in serviciu clar pecare-l poti dovedi cu dovada pe care, totusi, ti-a dat-o. Mergi cu un avocat peste ei ca daca astepti sa-ti trimita procesul verbal, cam stai minim o luna fara sa poti conduce.

 

Plus, daca chiar asa s-a intamplat, e un mare nenorocit iar eu as mai face si altceva. As lua 3 prieteni cu mine care au fost in masina iar plangerea penala ar contine si motivul crezut de mine care l-a determinat sa nu-mi dea si nici sa nu ma lase sa semnez pv-ul: mi-a cerut spaga si am refuzat ptr ca nu am comis nicio incalcare a legislatiei rutiere. Plangere penala, 3 martori, solicitare mita, nu ti-a inmanat pv-ul, nu te-a lasat sa-l semnezi, nu te-a lasat sa notezi obiectiunile ! Ohooo, ce o sa te mai caute cu saru-mana pe acasa !

 

Evident, ai fi vrut sa mentionezi in pv ca ti-a cerut mita dar cand a auzit ca vrei sa-l dai in gat, a refuzat sa te lase sa-l semnezi sau sa ti-l dea. Mentionezi ai asta in plangere si om l-ai facut !

Edited by MihaiC
Link to comment
Share on other sites

@MihaiC - tampitul a inceput sa rada ca i-am spus ca am obiectiuni si nu am inteles ce a fost asa amuzant cand i le turnam pe rand evident omu nu a scris nimic si nici procesul verbal nu s-a semnat, nasul meu de cununie este avocat si i-am prezentat si lui problema iar daca procesul verbal nu vine in 30 de zile se prescrie fapta ...nu ma astept la asta

 

@florinianc - asa este obiectiunile sunt foarte bune numai ca nu am avut dreptul la ele si cel mai important din ce stiu eu politistul este obligat sa-ti aduca la cunostinta daca vrei sa completezi obiectiuni ....astuia a trebuit sa-i spun eu ca am obiectiuni... mie teama sa nu cumva sa scrie prostu singur in proces "fara obiectiuni" si sa puna vrun fraier sa semneze procesul verbal precum ca a fost acolo si ca l-am semnat :(

 

P.S - greseala mea poate nu trebuia sa opresc :( dar m-am gandit ca e un banal control de rutina :(

 

@Alex_wly - asa fac majoritatea ..niste nesimtiti si totusi in atatia ani de soferie atata japca si tupeu/nesimtire eu nu am vazut

 

@c.sainz - cu mine in masina era sotia deci 1 martor exista plus cuvantul meu, fi convins ca il voi taraii in toate rahaturile pe nenorocit, ii fac si plangere la sectia de politie si la parchet si in instanta oriunde se poate.

 

@narcis_adi - da nu m-a lasat nici sa obiectez nici sa scrie el ce obiectii am eu nici sa-mi aduca la cunostinta daca am obiectiuni sau nu, a trebuit sa ma autosesisez eu sa cer acest lucru, evident toate incercarile mele de a obiecta ceva nu au fost luate in calcul si nici semnarea PV-ului.

 

Nu avea niciun motiv sa nu te lase sa faci obiectiuni si sa nu te lase sa semnezi procesul verbal, asta e abuz in serviciu clar pecare-l poti dovedi cu dovada pe care, totusi, ti-a dat-o. Mergi cu un avocat peste ei ca daca astepti sa-ti trimita procesul verbal, cam stai minim o luna fara sa poti conduce.

 

Plus, daca chiar asa s-a intamplat, e un mare nenorocit iar eu as mai face si altceva. As lua 3 prieteni cu mine care au fost in masina iar plangerea penala ar contine si motivul crezut de mine care l-a determinat sa nu-mi dea si nici sa nu ma lase sa semnez pv-ul: mi-a cerut spaga si am refuzat ptr ca nu am comis nicio incalcare a legislatiei rutiere. Plangere penala, 3 martori, solicitare mita, nu ti-a inmanat pv-ul, nu te-a lasat sa-l semnezi, nu te-a lasat sa notezi obiectiunile ! Ohooo, ce o sa te mai caute cu saru-mana pe acasa !

 

Evident, ai fi vrut sa mentionezi in pv ca ti-a cerut mita dar cand a auzit ca vrei sa-l dai in gat, a refuzat sa te lase sa-l semnezi sau sa ti-l dea. Mentionezi ai asta in plangere si om l-ai facut !

 

 

nu am avut 3 prieteni in masina la momentul respectiv, m-am gandit si eu la o astfel de formulare cu cerut spaga cu refuzat si tot filmul

Link to comment
Share on other sites

In primul rand, SIGUR ai un amic, sau doi care ..."au fost cu tine", in masina (asta nu e greu!). Va fi cuvantul a trei persoane, impotriva unui politist . (daca ai martori, se castiga muuult mai usor in instanta, cel putin la Bucuresti).

Apoi, poti face o plangere pentru abuz, in 2 (doua) exemplare (pe unul iti pune viza de intrare cu nr de inregistrare) la Politie. (ti-a luat permisul FARA sa intocmeasca proces verbal).

Dar, cel mai important, du-te la un avocat la Constanta. E f important. Dar, maine dimineata, la prima ora!

Succes

 

O intrebare ca vad ca te pricepi :rolleyes:

 

Presupuneam ca contestez un proces verbal si castig . Dupa ce castig eu cum imi recuperez banii pierduti pe avocat si plimbari aiurea ? Trebuie deschis alt proces pentru daune ? Impotriva cui ? a curcanului sau a politiei rutiere ?

Mersi

On : fa contestatie neaparat si data viitoare nu ma da permisul la toti prostii .

 

Eu mi-am facut copie color pe care am scris cu pixul COPIE si l-am laminat . Cand ma opreste prezint copia si gata .

Edited by sax1987
Link to comment
Share on other sites

Mai lasa obiectiunile! Repet: lipsa lor e motiv de NULITATE! Deci, te avantajeaza!

Du-te cu nasul tau , dimineata, la Politie si inregistrati plangerea pt ca ti-a luat permisul fara sa elibereze pv aferent! Oricum, el stie ce e de facut

Bafta!:thumbsup:

 

 

din ce stiu se poate lua permisul iar daca nu semnezi din diferite motive ( nu a fost si cazul meu ) iti trimite PV-ul prin posta

 

ciao adi, naspa situatie si eu subscriu la ce au zis colegii, cel mai bine e sa apelezi la un avocat versat,el iti va da cele mai bune sfaturi in situatia ta

 

bafta

 

asta am si facut deja, pana in vine PV-ul acasa voi face reclamatii la sectia de politie cu tot tacamul si apoi actionare in instanta cu toate neregulile semnalate si sa vedem ce-o iesi, as muri de ciuda sa nu am castig de cauza la treaba asta :(

 

O intrebare ca vad ca te pricepi :rolleyes:

 

Presupuneam ca contestez un proces verbal si castig . Dupa ce castig eu cum imi recuperez banii pierduti pe avocat si plimbari aiurea ? Trebuie deschis alt proces pentru daune ? Impotriva cui ? a curcanului sau a politiei rutiere ?

Mersi

On : fa contestatie neaparat si data viitoare nu ma da permisul la toti prostii .

 

Eu mi-am facut copie color pe care am scris cu pixul COPIE si l-am laminat . Cand ma opreste prezint copia si gata .

 

 

 

mda dupa cum ziceam ...la modul cum s-a prezentat situatia am avut senzatia ca este un control de rutina :(

Link to comment
Share on other sites

O intrebare ca vad ca te pricepi :rolleyes:

 

Presupuneam ca contestez un proces verbal si castig . Dupa ce castig eu cum imi recuperez banii pierduti pe avocat si plimbari aiurea ? Trebuie deschis alt proces pentru daune ? Impotriva cui ? a curcanului sau a politiei rutiere ?

Mersi

On : fa contestatie neaparat si data viitoare nu ma da permisul la toti prostii .

 

Eu mi-am facut copie color pe care am scris cu pixul COPIE si l-am laminat . Cand ma opreste prezint copia si gata .

 

Poti recupera cheltuielile si pe cale separata, in speta, un alt proces. E de durata si ... Dar, era de preferat, sa ceri cheltuielile de judecata in plangerea contraventionala (adica, in primul proces)

Link to comment
Share on other sites

orice gabor singur in masina, e la "facut bani". asa m-a oprit si pe unu odata si era sa ma prosteasca, cica trecusem pe rosu, cand eu venisem pe o strada perpendiculara cu cea care avea rosu, pana la urma mi-a dat amenda ptr centura, ca n-am marcat nimic.

 

in momentul in care faci contestatie, nu iti da permisul inapoi pana la judecata in instanta? eu asa stiam.si iti da un termen d'ala de iti creste barba...

Link to comment
Share on other sites

Poti recupera cheltuielile si pe cale separata, in speta, un alt proces. E de durata si ... Dar, era de preferat, sa ceri cheltuielile de judecata in plangerea contraventionala (adica, in primul proces)

 

cheltuielile de judecata, in cazul in care castigi, le suporta statul/politia rutiera.

 

ptr alte cheltuieli/gen avocat si daune morale, seconstituie parte civila si cere daune statului, sau odata cu plangerea penala ptr abuz in serviciu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.