Jump to content

Tmura masina la 1200rpm


ral

Recommended Posts

Salutare,astazi am observat ca imi tremura foarte tare masina si se aude un fasait prin zona clapetei de acceleratie in jurul a 1200rpm,cum trece de aceasta turatie se opreste.Primul lucru care l-am facut a fost sa verific furtunele,crezand ca trage aer fals,dar toate par ok.Ieri am schimbat tot kitul de ambreiaj,sa aibe asta vreo legatura pt.ca inainte era ok? Motorul este un m40 318.Multumesc Edited by ral
Link to comment
Share on other sites

Am pus in seara asta masina pe un canal si vibratia pare a fi de la cutie,vibratiile se simt foarte tare in schimbator si scaune,parca am scaune ca alea din carrefour care iti fac masaj.Cum v-am zis,ieri am schimbat kitul de ambreiaj si s-a dat cutia jos,posibil sa nu fie ceva strans bine si sa dea aceste vibratii?Ambreiajul merge foarte bine,e cu totul alta masina,deci sare din discutie ca ar fi defect .In legatura cu fasaitul de la motor,cred ca vine de la valva de relanti,cand am scos mufa si am accelerat usor nu se mai aude,cu toate astea relantiul imi sta fix cu mufa bagata si urca putin cand e mufa e scoasa,deci functioneaza,dar nu inteleg de ce a inceput sa scoata sunete.
Link to comment
Share on other sites

Am pus-o azi pe tester,prima data a aparut eroare 29 adica IAC(VALVA DE RELNATI),iar cand am scos mufa de la aceasta valva si am pus-o inapoi a aparut si cod eroare 100 care nu inteleg ce vrea sa insemne, poate ma ajuta cineva cu o explicatie la aceasta.Au fost sterse amandoua,dar aceleasi simptome le are.Am dat jos galeria,au fost inspecate toate furtunele si sunt ok,mai ramane sa schimb gariniturile de la galeria de admisie poate trage aer fals pe acolo si sa curat injectoarele.
Link to comment
Share on other sites

Am pus-o azi pe tester,prima data a aparut eroare 29 adica IAC(VALVA DE RELNATI),iar cand am scos mufa de la aceasta valva si am pus-o inapoi a aparut si cod eroare 100 care nu inteleg ce vrea sa insemne, poate ma ajuta cineva cu o explicatie la aceasta.Au fost sterse amandoua,dar aceleasi simptome le are.Am dat jos galeria,au fost inspecate toate furtunele si sunt ok,mai ramane sa schimb gariniturile de la galeria de admisie poate trage aer fals pe acolo si sa curat injectoarele.

mufa e in regula?

 

posteaza pana o rezolvi.ma intereseaza!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.