Jump to content

Sfaturi achizitonare M3 - E46


fEDDe

Recommended Posts

Salut si bine v-am gasit dragi iubitori ai bmw-ului.Dupa un timp c-am lung am putut strange niste banuti sa imi cumpar un m3 e46.Am gasit unu cu 140000 km si proprietarul spune ca este impecabil la motor (cum merge).Totusi eu as vrea sa il duc la reprezentata la un test de motor .Care sunt primele lucruri care ar trebui sa le stiu inainte sa cumpar masina ?(gen kitu ambreiaj pistoanele [eu chiar nu am idee sunt bata la motor]).Please daca a-ti putea sa imi dati niste pareri chiar mi-ar fi de mare folos thx.
Link to comment
Share on other sites

Cel mai important este anul: cele produse intre septembrie 2001 si martie 2003 au avut niste rechemari in service pentru schimbarea bielelor, care erau dintr-un material prost si se rupeau distrugand tot motorul.

 

Trebuie verificat la BMW daca masina pe care vrei sa o iei a avut facut acest recall, iar daca nu, mi se pare ca sunt obligati sa o faca gratis, desi or sa se puna in unghii.

 

Alta problema ar mai fi recalibrarea supapelor; la M3 nu se ajusteaza automat ca la alte masini, tot sistemul trebuind sa fie ft usor pt a ajunge in 8000 rpm, deci au eliminat partea hidraulica. Daca pe loc, turata pe la 3000-3500 tacane, nu e de bine.

 

Daca are cutie SMG, treci cu ea prin toate modurile sa vezi cum schimba, sa nu aiba intarzieri sau alte ciudatenii; are 11 moduri.

 

 

Ulei: doar Castrol TWS Motorsport 10w-60, orice ar spune altcineva. Intra 5.5L, costa 87 lei la BMW.

 

In rest, impozitul mare, casco la fel, adunat te costa cam 20 de lei pe zi doar ca sa o ai in parcare.

 

Bafta!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu cum sa verifici asta, probabil doar la un mecanic priceput sau service bun dar stiu ca la M3 apar probleme la pistonul 6, cel dinspre habitaclu ... (nu ajunge uleiul cum trebuie si la el).

 

 

Interesanta informatie, ai niste linkuri mai documentate?

Edited by cristimm
Link to comment
Share on other sites

Cel mai important este anul: cele produse intre septembrie 2001 si martie 2003 au avut niste rechemari in service pentru schimbarea bielelor, care erau dintr-un material prost si se rupeau distrugand tot motorul.

 

Trebuie verificat la BMW daca masina pe care vrei sa o iei a avut facut acest recall, iar daca nu, mi se pare ca sunt obligati sa o faca gratis, desi or sa se puna in unghii.

 

Alta problema ar mai fi recalibrarea supapelor; la M3 nu se ajusteaza automat ca la alte masini, tot sistemul trebuind sa fie ft usor pt a ajunge in 8000 rpm, deci au eliminat partea hidraulica. Daca pe loc, turata pe la 3000-3500 tacane, nu e de bine.

 

Daca are cutie SMG, treci cu ea prin toate modurile sa vezi cum schimba, sa nu aiba intarzieri sau alte ciudatenii; are 11 moduri.

 

 

Ulei: doar Castrol TWS Motorsport 10w-60, orice ar spune altcineva. Intra 5.5L, costa 87 lei la BMW.

 

In rest, impozitul mare, casco la fel, adunat te costa cam 20 de lei pe zi doar ca sa o ai in parcare.

 

Bafta!

Ms mult . Bune informatiile.

Edited by fEDDe
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Cateva idei si de la mine:

- daca nu ai garaj nu iti lua cabrio

- nu conteaza km, verifica tot in detaliu cu un mecanic bun (verifica istoria la un dealer bmw) - masina mea are 178000km si e cel mai rapid M3 e46 cronometrat din RO -> 12,92 pe 1/4 mila

- incearca sa tragi de limba fostul proprietar sa vezi ce ulei a folosit, piese ... cum a zis si bricktop -> daca nu s-a bagat Castrol TWS 10w-60 spune "pas"

- cauta ceva fara modificari la motor / evacuare

- nu in ultimul rand sa fii pregatit pentru costurile de intretinere/impozit/consum

 

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Ce legatura are cabrio cu garaj? Oricum se face praf interiorul la maxim 2 zile daca mergi decapotat si trebuie spalata..

Cred ca statul in praful de pe strada, zeama scursa din copaci si dejectiile pasarilor afecteaza soft topul. Asa ca o expunere mai scurta la acesti factori il protejeaza. De aici si ideea garajului.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 10 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.