Jump to content

BMW E39 520i din 2001- zgomot rulment compresor clima


miu 5er

Recommended Posts

Salutare tuturor,

Sunt posesorul unui BMW 520i din 2001 E39(2171 cmc benzina). In urma cu cateva zile am inceput sa aud un fasait(zgomot) in zona curelelor(AC+agregate). Am fost la mecanic si mi sa zis ca este vorba de rulmentul de la compresor AC, si ca trebuie trimis la o firma care reconditioneaza compresoare pt AC. Stie cineva o asemenea firma??? A mai facut cineva chestia asta??

Link to comment
Share on other sites

Eu in locul tau as scoate freonul la un service ce incarca instalatii de racire, ca sa nu se piarda, as demonta compresorul de pe motor, as scoate rulmentul in cauza si as merge cu el in mana la un magazin serios ce comercializeaza rulmenti. SIGUR vei gasi rulmentul ce te intereseaza.

E cea mai sigura, rapida si ieftina cale. Eu am mai facut (nu la BMW) asa si merge. :)

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

Eu in locul tau as scoate freonul la un service ce incarca instalatii de racire, ca sa nu se piarda, as demonta compresorul de pe motor, as scoate rulmentul in cauza si as merge cu el in mana la un magazin serios ce comercializeaza rulmenti. SIGUR vei gasi rulmentul ce te intereseaza.

E cea mai sigura, rapida si ieftina cale. Eu am mai facut (nu la BMW) asa si merge. :)

Asta nu ar fi o problema, dar pe REALOEM imi arata compresorul complet. Prin urmare am dedus ca nu e o treaba usoara. Ai desfacut vreu compresor de BMW?? Crezi ca este un rulment care se gaseste in comert??

Link to comment
Share on other sites

Am desfacut de E klasse. Producatorii de compresoare sunt aceiasi la toate marcile.

Pe Realoem normal ca n-ai gasit, pentru ca la nivel de dealer auto nu se vand rulmenti de compresor.

Ii gasesti la magaizn de rulmenti. Acolo am gasit si eu si merge fara probleme.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am desfacut de E klasse. Producatorii de compresoare sunt aceiasi la toate marcile.

Pe Realoem normal ca n-ai gasit, pentru ca la nivel de dealer auto nu se vand rulmenti de compresor.

Ii gasesti la magaizn de rulmenti. Acolo am gasit si eu si merge fara probleme.

Merci fain. Momentan am gresat doar si nu se mai aude nimic.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.