Jump to content

Petitie catre BMW AG cu privire la nemultumirea referitoare la nivelul de detaliu pentru harta Romaniei


d-rive

  

232 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Avand in vedere ca ce ofera BMW pentru Romania este aproape de neutilizat, ar trebui macar sa coste mai putin optiunea, daca nu altceva.

Am facut cu cineva acum cateva luni un drum prin tara si am avut nevoie de navi.Masina e un E39 525d 2003 cu destul de multe optionale.Am ramas stupefiat sa observ ca de fapt si de drept navigatia de pe E39 e de nefolosit in Romania.Ne-am descurcat cu un GPS de pe piata fara nici o problema acolo unde 16:9-le lui update-at la maxim nici macar nu ne putea face o localizare exacta (coordonate geografice)...

Link to comment
Share on other sites

Avand in vedere ca parerile de pe topicul navi professional 2012 indica faptul ca unele localitati sunt trecute la deruta iar drumurile judetene sunt la deruta, consider ca trebuie sa continuam.

 

Chiar mai grav mi se pare sa ai trecut drum judetean si sa nu fie practicabil. Poti doar sa ratacesti oamenii pe acolo.

 

Pare o harta mai completa decat 2011 insa pentru prima data am sentimentul ca niste "softisti" au primit ceva "taskuri" pentru a adauga manual niste localitati, fara ca sa fie trimisa vreo masina pe teren.

 

Un upgrade mai mult facut pentru a fi facut... Mi se pare o atitudine destul de flegmatica din partea lor...

Link to comment
Share on other sites

Sunt de acord ca trebuie facut ceva si am votat DA. Oare de ce este atat de scump pt un fabricant auto ca, la o masina de 50 000 euro sa integreze un sistem gps competent in valoare de maxim 300 euro cu tot cu harti. Ca il vinde cu 2-3000 euro e treaba lui, dar macar sa il putem folosi.

 

Apropo de drumuri judetene :) : am un garmin nuvi 200 ieftin, cu harti 2012 si doream sa gasesc o scurtatura intre doua localitati romanesti :). am gasit un drum judetean si am luat-o pe acolo si ca urmare am mers vreo 15 km pe o carare pe malul Oltului. Noroc cu garda la sol si xdrive :girlwitch:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Normal , ai dreptate , dar cate din BMW-urile de la noi sunt luate din reprezentante? Nu cred ca mai mult de 10% , sa nu mai zic ca unii romani isi iau masini noi din Germania(eu stiu 3...toti cu masini de peste 50k, si unul care a luat un M5).
Link to comment
Share on other sites

Sunt putini cei care-si iau masini din Germania. Noi.

In Romania, pentru aceeasi masina, pretul e mai mic, mai ales daca stii sa negociezi si ai si un oarecare istoric cu dealerul respectiv.

Eu am scos mai bine de 10% reducere la masina si crede-ma ca am avut grija sa verific sa fie pana la ultimul surubel identica cu cele din De. In Germania, mai ales cu tine ca roman, nu prea sta nimeni la discutie de asemenea discounturi.

 

Din pacate nu exista o baza de date reala cu numarul de masini BMW second din Ro si noi. Insa fac urmatoarea apreciere. Daca luam numarul de masini pana in 10 ani vechime, apreciez eu ca undeva la 50/50 e procentul de masini noi cumparate din Ro si masini second aduse de afara.

Daca discutam de totalitatea masinilor BMW din Ro, cu siguranta procentul de masini second e mai mare decat cele noi luate din Ro.

 

Oricum ar fi, ideea de baza e ca piata romaneasca, numarul de unitati vandute nu este neglijabil si in virtutea faptului ca BMW este importatorul premium no1 ca unitati vandute, ar trebui sa ia in serios piata romaneasca, clientii din Romania si sa furnizeze o harta competenta pe masinile comercializate aici.

Link to comment
Share on other sites

Da-mi voie ca dupa cca 700 masini vandute cu manuta mea, ce-i drept nu BMW ci Skoda si vreo 14 cumparate de noi tot cu manuta mea, sa nu te cred la faza cu M5-ul. Garantat nu ai spus tot ;)

In materie de masini noi, e greu ca sa fiu surprins cu ceva daca vorbim de piata europeana.

 

Sunt multi care vin si cumpara masini de la noi, diverse marci sau modele pentru ca termenul de asteptare de la noi e mai scurt ca afara. Asta ca un favor care ni-l fac respectivii producatori si pentru faptul ca piata de la noi e mai mica decat in rest.

Dar asta e o discutie vasta si nu face obiectul topicului de fata.

Link to comment
Share on other sites

Pai ce sa spun...e vorba de un M5 E60 cumparat prin 2006 iarna. Pretul era mult mai mic in De , a obtinut si un discount acolo si asta a fost, l-a cumparat.

Nu cred ca putem compara Skoda cu BMW , cea mai scumpa Skoda nu costa nici cat cel mai ieftin BMW. Skoda e ieftina la intretinere , BMW e marca premium totusi.

Link to comment
Share on other sites

Te inseli in mai multe privinte in ceea ce priveste Skoda vs. BMW. Dar oricum este offtopic discutia.

 

Este gresit sa pui vanzarile pe primul loc. Mai conteaza si ceea ce vinzi. Daca este sa judecam asa, firme precum Aston Martin sau Bugatti nu pun niciodata navigatie pentru ca nu sunt multi cumparatori. Daaaar in acelasi timp, Dacia Logan include navigatie 3D ce cuprinde si poteci si serviceuri si magazine mici dar si shaormerii :rolleyes:

 

Ca si pe @d-rive, si pe mine m-au incaltat la masina noua cu ditamai suma de bani pentru navi si ani de zile nu am avut nici macar tara! pe harta.

 

Acum ce s-a mai schimbat situatia...

Link to comment
Share on other sites

...cea mai scumpa Skoda nu costa nici cat cel mai ieftin BMW.

 

 

Am mers si cu Skoda Superb de 37.000 de euro...

UPS, ai scapat porumbelul :pardon:

 

Cam care crezi ca e pretul celui mai ieftin BMW? E sub 20k euro cu tot cu tva. Asa ca, hai sa fim corecti.

Cat despre Skoda, e o masina surprinzator de buna din multe puncte de vedere.

Link to comment
Share on other sites

UPS, ai scapat porumbelul :pardon:

 

Cam care crezi ca e pretul celui mai ieftin BMW? E sub 20k euro cu tot cu tva. Asa ca, hai sa fim corecti.

Cat despre Skoda, e o masina surprinzator de buna din multe puncte de vedere.

 

Ma refer la masini din aceeasi clasa , oricum nu e un versus aici, succes cu petitia.

Link to comment
Share on other sites

Paradoxal Octavia e clasa compacta, Superb e clasa medie.

Interiorul de la Superb, ca spatiu la picioare la locurile din spate e mai spatios decat A8, S-klasse sau Serie7.

 

Nu inutil te-am intrebat de clase. Sunt putin abramburite clasele iar eu le iau dupa dimensiunile exterioare insa sunt probleme cand ajungi la ampatament, etc.

Stii de ce la Superb e asa mult spatiu la interior chiar daca masina la exterior e mai scurta decat celelalte spuse mai sus?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.