Jump to content

Spranceana far bmw e60


Recommended Posts

Salut.

Am un bmw e60 cu faruri fara xenon. De vre-o doua zile am observat ca spranceana farului din dreapta nu mai este luminta la intensitatea maxima. Spranceana are 5 leduri galbene si un al 6-lea care lumineaza linia de deasupra cercurilor. Ma poate ajuta cineva cu o idee sau cum pot remedia problema? Trebuie sa schimb tot farul?

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

e posibil sa se fi ars din leduri sau sa faca figuri modulul de lumini. ledurile nu pot fi schimbate. adica daca ti s-a ars din leduri trebuie sa iti iei far nou

 

 

Salut. Multumesc pentru raspuns. Cred ca ai dreptate. Se pare ca problema se remediaza doar prin schimbarea farului cu unul nou. O sa ma duc maine la MHS sa vad exact cum pot sa rezolv.

 

Bafta.

Link to comment
Share on other sites

Se face resoftare pt modulul de lumini.Mie mi-au spus la reprezentanta ca trebuie schimbat farul dar bineinteles ca am consultat si FORUM-ul si am aflat ca e necesara o resoftare pt modulul de lumini si s-a rezolvat!

 

Salut.

Ai patit la fel? Mie cred ca im lumineaza 20% din intensitatea normala. Unde ai facut resoftarea?

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

pai tocmai aia e ca e vorba de 2 lucruri diferite :

 

De vre-o doua zile am observat ca spranceana farului din dreapta nu mai este luminta la intensitatea maxima.

 

La mine erau stinse in totalitate ledurile,

 

 

in primul caz intensitatea e mai scazuta si asta in nici un caz nu sa intamplat din cauza softului;e ceva legat de partea electrica. E adevarat se poate mari intensitatea luminoasa din soft pe o spranceana sau pe cealalta,dar asta nu inseamna o resoftare....

 

in al 2-lea caz deasemenea inclin sa cred ca sa facut doar o activare pt. apriderea sprancenelor nicidecum o resoftare...

Edited by severus_phantom
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 7 months later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
Salut...de ce vreme am observat ca si la mine merge spranceana din dreapta doar cand are chef. sunt momente cand merg normal toate ledurile la aceasi intensitate,dar mai sunt si momente cand se aprind decat 3 leduri si foare foarte putin.Prima data am crezut ca e din soft,dupa cum citisem pe anumite forumuri,dar ieri m-am intalnit cu un prieten tot cu e60 si am facut schimb de faruri.Cu farul lui la mine se aprinde spranceana....iar cu farul meu la el nu se aprinde,deci probleme e farul...Acum intreb si eu...exista vreo rezolvare? sau trebuie sa schimb tot farul pentru nijte leduri de 2 lei :angry: Multumesc anticipat pentru raspunsuri
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Hai sa va explic cum sta treaba ca vad ca tot scrieti aici fara sa stiti cauzele exact. Treaba sta in felul urmator. Sprancenele se aburesc, si automat se oxideaza banda pe care sunt fixate led-urile si rezistenetele + tranzistorul. Calculatorul de lumini detecteaza acest lucru ca "short circuit". Cand numarul de "short circuit" depaseste 60, calculatorul de lumini dezactiveaza permanent alimentarea. Atunci diversi "priceputi" trag un fir de la pozitii si alimenteaza fortat banda de led-uri care lumineaza "spranceana". De multe ori merge, dar nu pentru mult timp. Cine spune de "resoftare" stie ceva. Exista acel counter pt short circuit. Acel counter merge resetat fie prin resoftare fie cu tool32, treaba care dureaza 1 minut.

 

Se da 0xff la parametrul reset_kurzschluss_sperre si gata

 

Doar ca, cum v-am spus este o solutie provizorie. Ar trebui desfacut farul si etansat pentru a nu se mai umezi.

 

post-4061-0-70900800-1459552364_thumb.jpg

Edited by papu84
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.