Jump to content

duminica plec in germania sa cumpar masina


09uby

Recommended Posts

Salutare lume , duminca voi pleca in gemania sa cumpar un bmw, se poate sa ma ajutati cu o adresa sau o locatie de unde as putea sa iau o masina buna. Am citit pe aici in topicurile mai vechi dar ma gandesc ca este ceva mai nou pe acolo. Astept si eu un sfat, va multumesc anticipat.

 

plec duminca pe 23.10.2011, scuze ca am uitat sa pun si data cand plec

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 117
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

O optiune ar fi de la o reprezentanta BMW... Oferta o gasesti pe www.bmw.de -> click Gebrauchtwagensuche -> click GebrauchtwagenbĂśrse

 

merci mult , acum ma uit sa vad ce gasesc.

 

bine cred ca am uitat sa precizez un aspect destul de important, nu dispun de mai mult de 6.500 euro.

Link to comment
Share on other sites

un prieten care a fost sa-si ia un Ford Mondeo acum cativa ani si-a luat din zona orasului NĂźrnberg. cica ii spusese altcineva ca acolo ar fi o aglomeratie destul de mare de dealeri auto, dar n-a fost impresionat de calitatea masinilor. asta asa mai mult ca o legenda... concret nu stiu... oricum e plina germania de comercianti turci, arabi, rusi, polonezi, eu m-as feri de astia..
Link to comment
Share on other sites

Daca vrei BMW-uri multe e de preferat zona Bavariei, ca si land in care se porduce marca. Masinile sunt bine intretinute dar, find cea mai bogata zona a Germaniei, sunt destul de scumpe. Neamtu', ma refer in special la privat, tine la pret si nu se grabeste sa-si vanda masina pana nu obtine pretul pe care si-l doreste.

Nu te astepta ca in Germania sunt cainii cu colaci in coada. In general ponturile se epuizeaza repede. Masinile bune si ieftine sunt vanate de samsarii bulgari, romani, rusi etc. Ia in calcul sa stai vreo saptamana cautand dimineata la prima ora anunturile din ziare sau de pe net, vanand ponturi sau masinile noi care vin la autohaus-uri.

Link to comment
Share on other sites

[...]Masinile bune si ieftine sunt vanate de samsarii bulgari, romani, rusi etc.

ai uitat de turci si sarbi :p

 

ON:

recomand autohus.de, au unul dintre cele mai mari parcuri auto din Germania, mai precis in zona Bremen...

 

sau Frankfurt, in zona industriala din proximitatea aeroportului... acolo sunt fooaarte multe parcuri, unele chiar ale unor romani, destul de ok...

 

gasesti masini care arata bine, dar despre starea lor tehnica nu stiu ce sa iti zic...

 

cei de la autohus.de ofera si o evaluare tehnica detaliata DEKRA in care ti se explica ce defecte s-au identificat la masina, ce trebuie schimbat, dar si ce anume s-a schimbat deja... :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

alege un oras maricel care iti e mai la indemana, depinde cu ce mergi, cu masina, cu avion etc., daca mergi cu avionul

 

 

auta codul postal al acelui oras.

Mergi pe site la mobile.de

Pui cam ce masina te intereseaza, sa zicem seria 3, 2-3 modele de motorizare care sunt in gama ta.. an X-Y

La locatie alegi tara germania, pui codul postal gasit anterior, raza 50 de km. Imposibil sa nu ai cateva zeci de rezultate.

Alegi 5-6 bucati care crezi ca se apropie cel mai bine de ce ai tu in vedere, pe cat de bine iti dai seama din poze, optiuni si ce informatii mia ai acolo.

Saftul meu e nici sa nu te apropii de masini fara TUV, cu el aproape de experirare sau fara TUV de loc, decat daca proprietarul accepta sa faca unul nou.

Notezi adrese si nr. de telefon.

Mergi in orasul ala, de dimineata le iei la rand, intr-o zi poti vedea 5-6 masini chiar daca sunt distante relativ mari in tre ele cu conditia sa te misti rapid si sa nimeresti adresele din prima si usor.

. Daca stai o saptmana in Germania spargi un 600 de euro numai cu statul pe acolo asa ca nu pierde vremea..

 

 

 

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Eu unul as lua de la reprezentante bmw masini luate ca buyback . Ei sunt singurii care schimba orice e stricat inainte sa vanda masina si cred ca dau si ceva garantie europeana , dar probabil sunt un pic mai scumpi.

Daca iei de la un handler oerecare , si astia au 2 categorii de masini . Legea germana obliga handlerul sa dea garantie 6 luni , dar se aplica doar pe teritoriul Germaniei . Asa ca ferestete de masinile "nur fur export"(doar pt export) , pt ca astea sunt sigur varza sau masluite.

Link to comment
Share on other sites

http://www.auto-gmbh.de/vehicles.html

Eu de aici am luat, km reali, iti spun tot despre masina inclusiv daca a fost lovita. Lucreaza si doua romance asa ca nu ai probleme cu vb. Este neamt iar in afacere este 12 ani. Este langa Frankfurt, eu am fost cu avionul apoi am luat trenul 20 min si un taxi de 7 euro. Bafta

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.