Jump to content

duminica plec in germania sa cumpar masina


09uby

Recommended Posts

  • Replies 117
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

La banii astia eu unul as cauta un 318i benzina de prin 2003 facelift 143cp,taxa este cat de cat acceptabila,euro4.

316i este prea puturos si 320i are motor de 2.2(deci taxa mare) iar diesel nu as cumpara nici in ruptul capului SH la banii astia,km foarte multi,majoritatea au peste 250.000km manarite(diferenta aia de consum intre 318i si 3 dizal o bagi in reparatii).

 

Si eu iti recomand 318i facelift - pt taxele actuale e varianta optima. Raportul putere consum e f bun.

Eu am un 318i de 2 ani si sunt f multumit de el. Nu am bagat nici un leu in reparatii de cand il am. Numai revizii la timp.

 

 

Asa-i Domi, dar din ce am vazut eu, masinile cu km multi au pret mai mic, nu ca la noi, km dati inapoi si pretul pietei, sau cine stie ce "ocazie"; mai multa corectitudine.

Chiar si in Germania sunt multe masini cu Km dati inapoi.

Eu am vazut in presa germana articole in care se scria de un procent de ~50%.

O verificare a istoricului masinii la o reprezentanta BMW e de recomandat.

Link to comment
Share on other sites

cand te duci sa iti iei masina de 1500 de euro care nu trece vreo inspectie tehnica din orice tara in fara de ROmania, pai probabil ca da. desi nu prea se complica, ca se dau oricum toate troacele.

Ce se vinde in Germania, pentru nemti, probabil ca nu , se face parnaie. Pur si simplu nu merita riscul pentru 1000-2000 in plus maxim la o masina de peste 10k care ii poti obtine pentru niste km mai putini.

 

 

De altfel majortitatea considera ca e greu de grezut ca poti lua o masina buna sub 10k euro, fie noua sau SH. Asa ca piata asta de 2-3000 de euro nu intereseaza pe nimeni, in afara de cei care vand "pentru export", aka estici parliti.

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Se gasesc si in tara masini bune si intretinute.

Dar tb sa ai rabdare si sa cauti atent.

Si tb facauta obligatoriu o verificare la un mecanic bun + diagnoza.

Eu am cautat in tara si am gasit ... deci se poate. :thumbsup:

Eu il sfatuiesc pe initiatorul topicului sa aiba rabdare, sa mai stranga ceva bani si sa mai caute si prin tara. Germania nu mai e ceea ce a fost candva.

In Germania cu 6500 nu cred ca gaseste un e46 FL in stare buna.

In plus mai tb adaugate si cazare, transport, taxe. B)

Link to comment
Share on other sites

eu zic ca la preturi de Germania gasesti si e46 bune in Ro :) adica 9-10 mii de euro..

 

Prima nu-mi place, in schimb a doua e superba, f intretinuta. A treia parca are cip de la 184 la 210cp, oricum e f dotata, dar a doua

merita mai mult, cel putin asa mi se pare.

Edited by increatul
Link to comment
Share on other sites

nici ei nu le dau asa la risc. le dau inapoi si apoi ii mai fac o revizie .

sunt curios daca se intoarce initiatorul cu masina sau fara de acolo.

 

 

dupa ce ma voi intoarce de acolo voi posta poze cu masina pe care am luat o sau va voi spune ca nu am gasit nimic. dar la 6500 sper sa gasesc ceva.

Link to comment
Share on other sites

dar la 6500 sper sa gasesc ceva.

 

probabil ceva nonfacelift in mintile lui si foarte dotat :) dar sunt si nonfacelift schimbate in facelift de proprietari..insa tot cu vechile motoare

 

facelift poate doar chel sau dotat dar varza in alta parte :)...oricum , spor..

 

mie mi se pare ca trebuie sa ai curaj sa pleci asa, fara sa ai macar o masina in vizor inainte de a pleca din tara..

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

pai unde vrei sa ajungi ca in principiu eu plec cu masina mea si cu al meu nash (viitorul proprietar al masinii) :drinks:

in principiu in Nurnberg vreau sa ajung, daca nu undeva prin apropiere. daca pleci duminica seara(maine) sau pe luni-marti da-mi si mie un tel 0726218933 Costin

Link to comment
Share on other sites

cu siguranta gasesti si cu dotari dar trebuie sa ai rabdare...de 1-2 luni mi am luat si eu 318i din 2002 cu 127000km cu toate facturiule din ultimii doi ani.....am iesit in 5500 cu ea acasa, dar am facut rabat la dotari...doar suspensii sport si trapa electrica sunt notabile...si taxa aia mi se pare mare avand in vedere ca la nfl-uri care s euro 3, e de 900 d euro, eu am 1200 d platit cu euro 4
Link to comment
Share on other sites

in principiu in Nurnberg vreau sa ajung, daca nu undeva prin apropiere. daca pleci duminica seara(maine) sau pe luni-marti da-mi si mie un tel 0726218933 Costin

 

 

sory dar plec peste 4 ore adica la 22.00 in seara asta si voi ramane la cineva in brno(cehia) pana luni dimineatza la 3 si de acolo voi merge mai departe la berlin. acolo am pe cineva care ma va ajuta sa caut masina.

 

cu siguranta gasesti si cu dotari dar trebuie sa ai rabdare...de 1-2 luni mi am luat si eu 318i din 2002 cu 127000km cu toate facturiule din ultimii doi ani.....am iesit in 5500 cu ea acasa, dar am facut rabat la dotari...doar suspensii sport si trapa electrica sunt notabile...si taxa aia mi se pare mare avand in vedere ca la nfl-uri care s euro 3, e de 900 d euro, eu am 1200 d platit cu euro 4

 

 

si una ca a ta e misto, numai sa gasesc si eu una aa buna.

Link to comment
Share on other sites

spor si noroc ! :)

 

este totusi trist ca uite asa ies banii din tara .. :)

 

Mai bine sa iasa din tara decat sa ajunga la samsari sau manelisti

 

Oricum succes in Germania, sunt sigur ca o sa gasesti ceva bun.

In Romania nu ai ce sa gasesti...majoritatea pe langa ca sunt samsari, mai si mint pe fata, in anunt scrie un nr de kilometri, cand te duci la fata locului alt numar in bord..pai ce facem dom'le iti bati joc de timpul meu ?

Edited by Ehknaton
Link to comment
Share on other sites

Mai bine sa iasa din tara decat sa ajunga la samsari sau manelisti

 

Oricum succes in Germania, sunt sigur ca o sa gasesti ceva bun.

In Romania nu ai ce sa gasesti...majoritatea pe langa ca sunt samsari, mai si mint pe fata, in anunt scrie un nr de kilometri, cand te duci la fata locului alt numar in bord..pai ce facem dom'le iti bati joc de timpul meu ?

 

 

Merci mult, crede ma ca de 2 sapt tot vad masini pe aici si mi s a luat sa tot fiu mintit pe fatza de unii si de altii. am vazut si un e46 din 2004 la 9000 pe autovit, in poze era belea masina (poate ca asa arata cand a venit in tara)dar in realitate era praf, lovita si in fatza si in spate si incerca sa mi explice el mie ca a ajuns asa ca a lovit un stalp in parcare la metro sau cora ceva de genul asta. tupeu mai mare ca la tipul ala nu am mai vazut. adica se uita la mine si se gandea ca sta de vb cu un orb cred, in fine merci oricum de urare. cand voi veni de acolo va voi zice ce am facut.

 

E bine ca aveti pe cineva acolo , daca si vorbeste limba o sa conteze mult...spor la cumparaturi sa va gasiti masina care v-o doriti!

mmerci mult

Link to comment
Share on other sites

Eu anul trecut in luna mai am plecat la Munchen pt. o saptamana cu scopul de a-mi cumpara fie un e46 325i sau un 330i.Am fost ajutat in cautare de un mecanic stabitilit de mult timp acolo,am fost pe la multi handleri,dar nu am gasit aproape nici unul din aceste doua modele.Am urmarit si doua anunturi la ziar ale unor privati,m-am intalnit cu ei dar nu mi-a placut cum se prezentau masinile.Asadar dupa o saptamana de cautari m-am intors fara masina.Ulterior am vazut pe net la BMW Gebrauchtwagen un 325i facelift pus la vanzare de autohaus Melkus Dresden la numai 6700 euro, cu verificare Dekra.Am rezervat masina,am platit pe cineva sa mearga sa-l ia cu platforma(val. masinii +500 euro adusul)si masina o am si in prezent.Taxa de inmatriculare din pacate a fost 2800 euro(era euro3).

Deci ideea e ca trebuie sa ai si noroc,eu cand am plecat spre Munchen nici nu ma gandeam ca ma voi intoarce fara masina.Precedentul 320i pe care l-am avut l-am luat tot din Munchen si l-am gasit in numai o zi de cautare.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.