Jump to content

Diesel Power


Pitbul

Recommended Posts

Daca va faceti soft, sunt curios ce iese. Daca o sa fiti multumiti.

Nu m-as teme de cresterea de putere si cuplu ca oricum, aia o veti folosi in treptele superioare si nu in 1 si 2 ca doar nu va duceti la liniute.

Si cam in treptele superioare ar trebui sa se simta cresterea de putere si acolo e cea mai mare nevoie de ele.

Link to comment
Share on other sites

Daca va faceti soft, sunt curios ce iese. Daca o sa fiti multumiti.

Nu m-as teme de cresterea de putere si cuplu ca oricum, aia o veti folosi in treptele superioare si nu in 1 si 2 ca doar nu va duceti la liniute.

Si cam in treptele superioare ar trebui sa se simta cresterea de putere si acolo e cea mai mare nevoie de ele.

 

Si eu sunt curios de cum ar reactiona masina, cat despre liniute ii las pe fratii mai mari sa mearga, dupa mine 530d automat - nu se preteaza la asa ceva, e gandit pentru alte lucruri :thumbsup:

 

 

am vazut ca sunt rechemate bmw seria 5 (2003-2011) in service, din cauza unor defecte la nivelul cablurilor de la baterie, cred ca-mi fac drum pe la MHS si poate fac si niste update-uri la masina. Ma rog sa vedem cand apare acest lucru si pe site-ul dealerilor.

http://www.libertate...ule-385746.html

Edited by pitbul
Link to comment
Share on other sites

Asta e valabil chiar dacĂŁ maÂşina a fost cumpĂŁratĂŁ din germania?

 

este valabil pentru orice masina BMW, aflata in raportul de recall, indiferent de unde ai cumparat-o, atata vreme cat ai fost cel putin o data la una din reprezentantele din Romania, astfel incat sa fie inregistrata cu datele tale acolo. Altfel nu au cum sa dea de tine si trebuie sa te interesezi tu.

Edited by Pole
Link to comment
Share on other sites

Sincer, eu as suna totusi sa ma asigur...

 

da, si eu cred ca ma programez singur

Pole ne vedem la intalnire sambata? Vreau sa-ti vad si eu masina mai bine :rolleyes:

 

Ok, deci să mă aştept la un telefon din partea lor. :) Merci!

 

 

ON: @pitbul : Foarte frumoasă maşina, să o stăpâneşti sănătos!

 

multumesc

 

oricum foarte utile informatiile.mersi pitbull si pole. :drinks:

 

:drinks:

Edited by pitbul
Link to comment
Share on other sites

In 6 luni de zile am facut cam 5500 Km, destul de putin pentru un motor de 3000, am ajuns la 174200km moment in care am trecut la anvelopele de vara, alt sunet, alt consum :thumbsup:.

Legat de consum iarna a fost cam 15l/100km (exceptie cele 2 saptamani de zapada mare - 18.5l/100km), acum cu anvelopele de vara la scazut la 13l/km - consum in Bucuresti pe distante destul de mici. La mers extraurban consuma intre 6.5-7.5 l/100km.

 

S-a schimbat termostatul de la pompa de apa si termostatul de la EGR, se pare ca pompa de apa este buna.

 

Urmeaza schimbul de ulei la cutie, un furtun de la egr si niste jante noi. Plus update la navi si activarea definitiva la HUD - MDrive.

 

Multumesc Brandex si Maniacu pentru ajutor.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Azi masina a implinit 175000km si a primit ceva ce trebuia din momentul cumparari: ulei nou la cutie.

S-a schimbat uleiul (tot uleiul 9 l si ceva, baia de ulei cu filtru, suruburile de la cutie si mansonul), furtunelul de la vaccum + s-a curatat de rugina vaccumul.

Acele mici "suturi in fund" de la stop au disparut ( e o senzatie deosebita, chiar daca erau rare), uleiul nu fusese schimbat niciodata (era trecut pe filtru data si coincide cu cea de fabricatie a masinii).

Aviz celor care iau masina SH care are cutie automata: SCHIMBATI ULEIUL LA CUTIE, e ceva foarte important si cititi ce a scris userul @DOMI despre acest lucru, este explicat foarte bine acolo.

 

Acum vreau sa schimb jantele cu unele pe 18`, sa vedem ce gasesc la schimb.

Link to comment
Share on other sites

 

S-a schimbat termostatul de la pompa de apa si termostatul de la EGR, se pare ca pompa de apa este buna.

 

 

 

norocosule,eu am avut parte si de schimbarea pompei de apa pe langa cele 2 termostate :( ,s-a imbolnavit exact in brasov si le-am schimbat la contempo cars.

 

cat mai multi km fara probleme :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

norocosule,eu am avut parte si de schimbarea pompei de apa pe langa cele 2 termostate :( ,s-a imbolnavit exact in brasov si le-am schimbat la contempo cars.

 

cat mai multi km fara probleme :thumbsup:

 

da, se pare ca pompa nu are nimic

 

multumesc

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Dupa o scurta ieseala pana in Grecia am facut si eu consumul la drum lung. Pe scurt atat la pompa, cat si pe OBC a iesit un surprinzator 6.6 l/100Km pe 1800km, la mers normal (100km/h - extraurban, 140km/h - autostrada).

 

Si ca s-a facut aproape anul de cand am facut revizia (14580 Km parcursi) si am ajuns 183.000 Km, am schimbat: uleiul (Mobil 1 ESP Formula), filtru motorina, ulei, aer, polen (2 buc.) si de cel epurator.

 

A trecut un an de cand E60 si sunt foarte multumit de el.

post-8550-0-75725300-1349413886_thumb.jpg

post-8550-0-18988500-1349413892_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Dupa o scurta ieseala pana in Grecia am facut si eu consumul la drum lung. Pe scurt atat la pompa, cat si pe OBC a iesit un surprinzator 6.6 l/100Km pe 1800km, la mers normal (100km/h - extraurban, 140km/h - autostrada).

 

Si ca s-a facut aproape anul de cand am facut revizia (14580 Km parcursi) si am ajuns 183.000 Km, am schimbat: uleiul (Mobil 1 ESP Formula), filtru motorina, ulei, aer, polen (2 buc.) si de cel epurator.

 

A trecut un an de cand E60 si sunt foarte multumit de el.

Bine rau ti-a luat. Noi am mers tot Grecia, cu vreo 2 sapt inaintea ta, tot cu 3000 diesel , E92 x D hidramat , si ne-a luat 9. Dar i-am dat pe ici pe colo.

Edited by DanMTK
Link to comment
Share on other sites

La mai multi km fara probleme ;)

 

@DanMTK: cred ca i-ati dat bine...nu-mi zice tu mie ca ati mers la consum cu masina aia :p

 

MTK a mers in Thasos si e posibil sa fi mers prin munti din Bulgaria, pe acolo sunt multe serpentine si sigur a si dat in ea, deci e normal consumul

 

Mersi @mikken

post-8550-0-81765000-1349439283_thumb.jpg

Edited by Pitbul
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.