Jump to content

jante bmw


dan-mls

Recommended Posts

am un e90 si vreau sa schimb jantele. peste tot pe unde vad jantele d 18'' pe e90 au cofiguratia 225/40 r18 fata si 255/35 r18 spate. are ceva daca pun alta cofiguratie cum ar fi 225/40 r18 fata si spate? sua astept alte sugerari. masina este un 320d.

157282[/snapback]

 

 

eu am fata spate 225/40/18 . si eu am 320d din 2001

Link to comment
Share on other sites

si cel mai mult ma intereseaza dimensiounea balonului: in catalog e 40 fata si 35 spate iar eu vreau sa pun 40 fata si 40 spate, deci masina o sa fie putin mai inalta d spate

ce parere aveti?

157379[/snapback]

nu o sa fie mai inalta pe spate.este 35 balon ca sunt mai late decat pe fata.un exemplu.....205 -55-r16, este egal(la balon ma refer vazut din lateral) cu 215-50-r16

.eu la mine am pe fata 205-55-16 si pe spate am 215-50-r16 si vazut din lateral sunt la fel.acu 2 sapt am avut pe spate 215-55-r16 si era mai mare ca roata de pe fata vazut din lateral.

Link to comment
Share on other sites

si cel mai mult ma intereseaza dimensiounea balonului: in catalog e 40 fata si 35 spate iar eu vreau sa pun 40 fata si 40 spate, deci masina o sa fie putin mai inalta d spate

ce parere aveti?

157379[/snapback]

"balonul" inseamna procent din latime. adica de ex. 245/40/r18 si 275/35/r18 sint la fel de "inalte" (de la asfalt la janta).

 

ca inaltime a masinii este diferita atunci cad ai 40 fata si 35 spate fata d atunci cand ai 40 fata 40 spate indiferent d latime.

157392[/snapback]

asta nu-i adevarat. detalii aici si aici. ai si un calculator de dimensiuni la primul link (scroll up).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
eu am fata spate 225/40/18 . si eu am 320d din 2001

157288[/snapback]

 

Scuze ca ma bag aiurea pe topicul omului dar vreau sa achizitionez azi niste jante pe 18" cu aceleasi anvelope. Masina mea un e46 318i din 200. Vroiam sa te intreb daca iti ating in spate, asta in cazul in care mai ai suspensia stock. Si de asemenea, vroiam sa te intreb dak nu se vede aiurea masina.. ca si cum ar fi cocotata, cu asemenea dimensiuni si cu suspensie stock. mersi!

Link to comment
Share on other sites

Scuze ca ma bag aiurea pe topicul omului dar vreau sa achizitionez azi niste jante pe 18" cu aceleasi anvelope. Masina mea un e46 318i din 200. Vroiam sa te intreb daca iti ating in spate, asta in cazul in care mai ai suspensia stock. Si de asemenea, vroiam sa te intreb dak nu se vede aiurea masina.. ca si cum ar fi cocotata, cu asemenea dimensiuni si cu suspensie stock. mersi!

161789[/snapback]

 

 

nu atinge si din punctul meu de vedere arata super.

post-2770-1165421401_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Scuze ca ma bag aiurea pe topicul omului dar vreau sa achizitionez azi niste jante pe 18" cu aceleasi anvelope. Masina mea un e46 318i din 200. Vroiam sa te intreb daca iti ating in spate, asta in cazul in care mai ai suspensia stock. Si de asemenea, vroiam sa te intreb dak nu se vede aiurea masina.. ca si cum ar fi cocotata, cu asemenea dimensiuni si cu suspensie stock. mersi!

161789[/snapback]

 

 

am montat p un e46 320d din 2004 jantele replica de M6 p 18''... nu se putea conduce masina aia deloc...fugea aiurea in stanga dreapta... dupa o vizita la AUTOSOFT unde s-a facut unghiul de fuga acelasi rezultat. cineva spunea ca jante p 18'' p e46 fara suspensie nu are rost sa pui... voi ce ziceti?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
am montat p un e46 320d din 2004 jantele replica de M6 p 18''...  nu se putea conduce masina aia deloc...fugea aiurea in stanga dreapta... dupa o vizita la AUTOSOFT unde s-a facut unghiul de fuga acelasi rezultat. cineva spunea ca jante p 18'' p e46 fara suspensie nu are rost sa pui... voi ce ziceti?

170776[/snapback]

 

Aceeasi nedumerire o am si eu, se pot monta jante de 18" pe E46 fara modificari aditionale?? Si daca trebuie modificari, care ar fi acelea.

Link to comment
Share on other sites

acum am de 17''... am mers azi cu bmw echipat tot cu jante p 17''... sicer dupa parerea mea 17 is cele mai bune fara sa schimbi ceva la masina(suspensii)

173726[/snapback]

 

Intradevar asa este !

 

In vara am avut o tentativa , cu suspensie sport sa pun niste jante pe 18 doar ca masina o lua aiurea si nu prea se putea conducea ! Am renuntat in cele din urma !

Link to comment
Share on other sites

am montat p un e46 320d din 2004 jantele replica de M6 p 18''...  nu se putea conduce masina aia deloc...fugea aiurea in stanga dreapta...

170776[/snapback]

eu cred ca e normal. si nu e de la marimiea jentii, ci de la latimea ei (a cauciucului). te obisnuiesti. asta inseamna pneuri late. trebuie si drumuri bune la ele, ca daca nu... tramlining.

Link to comment
Share on other sites

am montat p un e46 320d din 2004 jantele replica de M6 p 18''...  nu se putea conduce masina aia deloc...fugea aiurea in stanga dreapta... dupa o vizita la AUTOSOFT unde s-a facut unghiul de fuga acelasi rezultat. cineva spunea ca jante p 18'' p e46 fara suspensie nu are rost sa pui... voi ce ziceti?

170776[/snapback]

 

 

aveai cauciucuri noi sau second?

Link to comment
Share on other sites

Eu unu` am pe 17.Shi nu am nici un fel de problema.Shtiam pe cineva cu un rand pe 18.Nici ala nu s-a plans nici o data decat ca trebuie sa fie foarte grijuliu la gropi.eu unu personal inca nu ma incercat sa pun 18 pe a mea sa vb din proprie experientza.Sincer acum...
Link to comment
Share on other sites

eu le-am cumparat deja, in primavara pun de 19" cu arcuri sport... am mers cu un g4 cu jante de 19" si arcuri sport, se conduce fix la fel, poate e chiar mai ok (evident talonul mic isi spune cuvantul, lasand asta la o parte)

LE: am un e46

Edited by BayerischeMotorenWannabee
Link to comment
Share on other sites

Un prieten caruia i-am dat niste jante noi a cumparat cauciucuri second si la fel mi-a spus ca avea probleme, ca ii "fugea" pe drum, cand a schimbat gumele cu altele mai bune nu a mai avut nici o problema(jantele erau pe 18")
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.