Jump to content

Se poate monta o anvelopa 255 pe o janta 8j?


Recommended Posts

Stie cineva daca se pot monta anvelope cu latimea de 255 pe jante cu latimea de 8j? Cartea stiu ca indica latimea maxima de 245 pe o janta de 8j. Am un seria 3 E90 si intentionez sa imi cumpar un set de jante styling 135 de E60 cu latimea 8j, care vin cu anvelope 245/40 R18 (toate 4) si sa schimb anv, pe fata sa pun 225/40 R18 si pe spate 255/35 R18 (dimensiunile acestea sunt legale pt E90) sau sa pun 225/40 R18 toate 4(dimensiune legala doar pe fata pt E90). A montat cineva anveople cu latimea mai mare decat cea prevazuta pe janta respectiva? Multumesc anticipat. Edited by stefangovor
Link to comment
Share on other sites

Poti pune si 255 pe 8j,doar ca o sa arate uratel,o sa fie janta bagata in avelopa si o sa se vada ca si cum ai anvelopa cu protectie la janta(dar mai mult decat o anvelopa facuta din start cu protectie).In aripi nu o sa iti atinga pentru ca au et50 pe spate.
Link to comment
Share on other sites

Poti pune si 255 pe 8j,doar ca o sa arate uratel,o sa fie janta bagata in avelopa si o sa se vada ca si cum ai anvelopa cu protectie la janta(dar mai mult decat o anvelopa facuta din start cu protectie).In aripi nu o sa iti atinga pentru ca au et50 pe spate.

 

et 50? :laugh: poate 20, si e cam naspa...si cu atata anvelopele.

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

Pardon et 50 sunt cele pe 18 m style,acum mi-am dat seama.

Cu et20 sa nu pui mai putin de 205 si nu mai mult de 225 deoarece o sa iti atinga in aripi la denivelari cu masina plina(4persoane cu bagaje),eu am 9j pe spate cu et20 cu 225 si ca sa nu imi atinga am pus arcuri heavy duty.Cel mai indicat ar fi 215 ca sa nu ai nici o problema.

 

Am uitat sa mentionez masina E46.

Edited by VLAD1
Link to comment
Share on other sites

dee-low, sa inteleg ca nu exista niciun risc sa montez 255 pe 8j, nu? Si probabil nu va arata asa urat ca pe o janta de 7j.

Jantele care intentionez sa le cumpar, styling 135 au et20, si sunt de E60. Eu am acum pe masina styling 135 cu et47 si et50 si sunt de e46 coupe.

c.sainz, la ce dimensiune te gandesti?

max83, care sunt fake-uri? :p http://felgenkatalog.auto-treff.com/ cauta acolo styling 135 :)

Link to comment
Share on other sites

dee-low, sa inteleg ca nu exista niciun risc sa montez 255 pe 8j, nu? Si probabil nu va arata asa urat ca pe o janta de 7j.

Jantele care intentionez sa le cumpar, styling 135 au et20, si sunt de E60. Eu am acum pe masina styling 135 cu et47 si et50 si sunt de e46 coupe.

c.sainz, la ce dimensiune te gandesti?

max83, care sunt fake-uri? :p http://felgenkatalog.auto-treff.com/ cauta acolo styling 135 :)

 

Da, dar ce ai tu acum pe masina sunt 8" cu 8,5". Nu-i acelasi lucru. Cred ca cel mai "safe" ar fi sa montezi 235/40/18.

Link to comment
Share on other sites

1. Poti sa montezi 255 pe 8j fara sa se intample nimic.

2. Daca faci asta o sa iti frece in aripi pe masina ta.

 

Alexandre, hotaraste-te: ori nu se intampla nimic, ori freaca in aripi!:laugh: Dar, mie nu mi se par niste jante care arata bine pe E90 (e doar o parere!)

Link to comment
Share on other sites

dee-low, sa inteleg ca nu exista niciun risc sa montez 255 pe 8j, nu? Si probabil nu va arata asa urat ca pe o janta de 7j.

Jantele care intentionez sa le cumpar, styling 135 au et20, si sunt de E60. Eu am acum pe masina styling 135 cu et47 si et50 si sunt de e46 coupe.

c.sainz, la ce dimensiune te gandesti?

max83, care sunt fake-uri? :p http://felgenkatalog.auto-treff.com/ cauta acolo styling 135 :)

 

Jantele de pe masina ta le vinzi?

Link to comment
Share on other sites

Alexandre, hotaraste-te: ori nu se intampla nimic, ori freaca in aripi!:laugh: Dar, mie nu mi se par niste jante care arata bine pe E90 (e doar o parere!)

Pai am zis doua lucruri tota diferite, la care sa ma hotarasc? Daca montezi o anvelopa de 255 pe o janta de 8j nu se intampla nimic (asta implica ca janta nu se deformeaza, dejanteaza etc). Dar daca pune jante cu ET 20 18" cu anvelope 255 pe masina lui o sa frece in aripi.

 

Deci....2 lucruri diferite.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.