Jump to content

ce parere aveti despre atec(germany)


emy_blue90

Recommended Posts

Clar nu se merita ATEC. Vroiam sa imi iau un kit fata la 900 lei dar cred ca o sa imi iau brate TRW sau LEMFORDER. Ce spune-ti baieti?

 

kit Atec ( 2 brate, 2 bucse brat, 2 antiruliu, 2 biel. directie) costa undva la 500 lei daca ai pe cineva afara. Sau 500 lei plus transport direct in Romania.

Cei care au pus Lemforder cam cati km i-au tinut sa vad daca se merita diferenta

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...

Diferenta este enorma. In primul rand ca dispare troncanitul...ceea ce la atec nu se intampla... iti spun din proprie experienta le am de ceva timp si nu sunt bune de nimic. Dai un ban dad stai in fata. Bafta!

 

Salut tuturor!

 

Acum 3 ani am schimbat toata fata (4 brate, bielete antiruliu, capete de bara, bielete directie, bucse bara stabilizatoare) cu un set ATEC.

Prima piesa cu joc - capat bara dreapta dupa 65.000 km - inlocuita cu meyle,

Acum dupa aprox 75.000 km au inceput sa bata cred eu si pivotii.

Kit-ul m.a costat atunci 950 lei, in concluzie eu zic ca merita.

(circul cel mai mult pe judetul botosani care cred ca are cele mai proaste drumuri din tara).

 

 

Chiar azi dimineata am comandat inca un set de brate atec la 799 lei :)

 

Masina e e39 din 2002 520d

 

Ma uit acum la preturile pentru aceleasi piese, toate pe lemforder(la un adaos mediu):

 

brat 1 342 ronx2=684 ron

brat 2 365ronx2=730 ron

cap bara+bieleta directie 173 ronx2=346 ron

stabilizatoare 82 ronx2=164 ron

bucsa bara stab. aprox 30x2=60 ron

manopera = 300-400 lei

------------------------

Total lemforder : 2384 ron

 

Pentru atec 800+400 = 1200 ron

 

Ca sa justifice banii lemforder ar trebui sa suporte de 2 ori mai multi km decat kitul ieftin, ceea ce nu o sa se intample niciodata.

 

Numai bine tuturor!

Edited by chelban
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Total lemforder : 2384 ron

Pentru atec 800+400 = 1200 ron

Ca sa justifice banii lemforder ar trebui sa suporte de 2 ori mai multi km decat kitul ieftin, ceea ce nu o sa se intample niciodata.

 

Asteptam cu nerabdare sa ne spui cum ti se par "sculele" astea ATEC pe masina si cati km o sa reziste :)

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

am pus eu atec ( primite gratis, un prieten a distrus masina si i au ramas) pe un e39 si de 3 luni nu bat deloc... am zis ca se merita sa incerc... ramane de vazut. va tin la curent

Asa ca review initial par bine executate dar... e greu sa iti dai seama dintr o privire. Le am schimbat absolut pe toate fata

Edited by malasorte
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 2 weeks later...

Si eu sunt interesat de pareri pe anul 2016, ca din 2014 de cand se discuta intens pe acest topic..poate au mai imbunatatit calitatea pieselor :D

Hmmm..cred ca intre timp a mai aparut chiar si o alta marca concurenta daca as putea spune asa.. ``Master Sport Germany``

Edited by Luc89
Link to comment
Share on other sites

Am citit si eu pe forumurile nemtesti despre acest producator, si in general parerea este ca piesele nu sunt gunoaie, dar au durata de viata considrabil mai mica decat producatorii mai cunoscuti. Si cand zic ca nu sunt gunoaie se refera la faptul ca piesele se potrivesc, sunt initial functionale, arata ca cele originale.

In principiu, daca nu ai bani si totusi nu vrei sa mergi cu masina defecta, merita sa incerci, dar sa tii cont ca trebuie sa strangi bani sa schimbi iarasi piesa respectiva, mai devreme decat te-ai astepta.

Link to comment
Share on other sites

din ce spune lumea mult mai devreme inseamna ..cateva luni si 5000km!

 

Eu nu recomand asa ceva, mai ales ca la masinile vechi este belea cu piesele aftermarket. nici macar cele ale producatorilor de top nu mai sunt calitatea 1, cel putin pe articulatie multi se plang si de Lemforder. Tot o dau, unii domne Lemforder aceeasi treaba cu originalul..nu prea e asa, pica Lemforder dupa 2-3 ani in conditiile in care cele OE au tinut 3-4 ani numai de cand am eu masina in Romania, cine stie de cand erau, poate erau chiar din fabrica. spun asta ca sa nu se dea vina pe drumuri...

E posibil sa existe si o strategie a celor care fac piesele, odata ce masina se invecheste sa nu mai acorde mare atentie calitatii pieselor aftermarket.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.