Jump to content

o mica problema


ionut1985

Recommended Posts

am o saptamana de cand am schimbat bateria si dupa cateva zile am avut nevoie de incalzire si nu a mai functionat

se aprinde si dupa cateva secunde se stinge

am fost la tester si nu am nici o eroare

am pus bateria cu aceleasi referinte la A si ce mai scria pe acolo

si inca ceva la tester nu a reusit sa se conecteze la incalzirea din scaune

ce ar putea fi DEFECT???

multumesc

Edited by ionut1985
Link to comment
Share on other sites

Cand se schimba bateria trebuie repogramat ceva ???

Da, absolut! mai ales daca nu ai pus o baterie cu aceleasi specificatii ca cea originala. Iti recomand sa verifici specificatiile bateriei si s-o programezi cum trebuie, altfel risti sa-ti explodeze prin portbagaj, cum au patit-o altii.

Edited by LYM
Link to comment
Share on other sites

Da, unele baterii pot exploda.

 

In procesul normal de incarcare unele dau gaze. care se acumuleaza in recipient. Daca supapa nu este buna sau infundata, recipientul poate exploda.

 

Se intampla la modelele mai vechi. La astea noi nu cred ca mai este cazul, insa este necesar sa te documentezi inainte de a pune un nou tip de baterie pe masina.

Link to comment
Share on other sites

am o saptamana de cand am schimbat bateria si dupa cateva zile am avut nevoie de incalzire si nu a mai functionat

se aprinde si dupa cateva secunde se stinge

am fost la tester si nu am nici o eroare

am pus bateria cu aceleasi referinte la A si ce mai scria pe acolo

si inca ceva la tester nu a reusit sa se conecteze la incalzirea din scaune

ce ar putea fi DEFECT???

multumesc

 

Salut Ionut. Aceeasi problema am avut-o si eu la scaunul dreapta cand am schimbat scaunele normale incalzite cu unele sport fara incalzire. Cand apasam pe buton statea 5 secunde si se stingea dar stiam ca mufa de la incalzire este in aer si nu mi-am facut griji. In urmatoarele zile am mutat incalzirea de pe cele normale pe cele sport si de atunci functioneaza normal nu se mai sting.... Te sfatuiesc sa verifici mufa de sub scaun sa vezi ce s-a intamplat cu ea. Poate s-a rupt un fir ceva cand ai ridicat sau dat in spate scaunul. Bafta

Edited by Emiliano
Link to comment
Share on other sites

daca ledul se aprinde initial dar se stinge imediat, inseamna ca circuitul de incalzire al plaselor din scaune NU SE INCHIDE...

 

asa ca trebuie sa verifici si contactele de sub scaune (mai ales daca ai dus-o pe la vreo spalatorie, sau ceva de genul asta)...

;)

Link to comment
Share on other sites

va multumesc mult pt pareri

dar din pacate masina nu a fost la spalatorie deci mufele sunt la locul lor

bateria a fost schimbata cu o alta cu aceleasi semnificatii deci identica

astazi am mai verificat o data cu INPA fara eroare dar nu pot intra in modul si apoi am fost si la service si am incercat cu un GUTMAN dar aceleasi simtome fara eroare si nu poate accesa modulul

daca pun bareria veche ce o sa se intample???oare isi revine ???

Edited by ionut1985
Link to comment
Share on other sites

Fried module?!

Hope not...

 

De regula, desi pare o ineptie pt multi, conteaza mult si modul de conectare a bateriei:

prima data se conecteaza borna de PLUS

apoi se conecteaza si borna de MINUS

 

Daca se procedeaza invers se pot praji unele module (stiu, riscul e mic, dar totusi exista)

 

Unii cred ca este un mit, dar realitatea e ca la primirea curentului din noua baterie unele module neprotejate...crapa

Link to comment
Share on other sites

scoate mufele si vezi cu mufele scoase daca acelasi simptom....

ia un aparat de masura...vezi daca iti vine tensiune in mufa....

daca vine...inseamna ca e ceva de la scaun...masoara mufa din scaun si vezi daca ai vre un scurt ..

 

daca nu ai in fuctie de ce ai masurat la mufa care vine de la masina aplici tensiune manual cu un acumulator mai mic[7A...de moto :D sau orice].

 

sau fire de la baterie mufei din scaun[eventual inseriezi un bec normal...sa elimini orice suspect]...:D...

 

vezi polaritatea din mufe cand aplici tensiune....

daca scaunul se incalzeste poate e ceva din butoanele de actionare a incalzirii si treptele lor de incalzire...

cu un aparat de masura gasesti problema...bafta...

 

altfel ...mergi la cineva care stie ce e de facut

Link to comment
Share on other sites

scoate mufele si vezi cu mufele scoase daca acelasi simptom....

ia un aparat de masura...vezi daca iti vine tensiune in mufa....

daca vine...inseamna ca e ceva de la scaun...masoara mufa din scaun si vezi daca ai vre un scurt ..

 

daca nu ai in fuctie de ce ai masurat la mufa care vine de la masina aplici tensiune manual cu un acumulator mai mic[7A...de moto :D sau orice].

 

sau fire de la baterie mufei din scaun[eventual inseriezi un bec normal...sa elimini orice suspect]...:D...

 

vezi polaritatea din mufe cand aplici tensiune....

daca scaunul se incalzeste poate e ceva din butoanele de actionare a incalzirii si treptele lor de incalzire...

cu un aparat de masura gasesti problema...bafta...

altfel ...mergi la cineva care stie ce e de facut

ok am sa incerc :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

banuiesc ca nu vrei o traducere lingvistica, ci una tehnica...

 

poate colegul @zeronoo (sau altii care fac codding/programming) sa priceapa ce inseamna acea insiruire de cifre...

 

desi eu nu vad acolo decat un cod de eroare corespunzator defectiunii deja constatate: lipsa semnal pt incalzire scaune sofer/pasager :scratchchin:

Link to comment
Share on other sites

multumesc xxl

si mai e o eroare la un senzor numit AUC

ce reprezinta acel senzor si unde se afla

si am mai observat ca daca este scoasa mufa de alimentare la scaun ledurile de la incalzire stau aprinse

 

AUC -- e senzorul de "miros" care comuta recircularea in cazul in care detecteaza poluanti in aer. Nu stiu unde e la masina ta.:D

Link to comment
Share on other sites

Pai eu unu nu pot sa imi dau seama ce erori ai ca este neclara imaginea!

iti pun codul de eroare

A6CF sensor AUC

error code: A6 CF 61 00 01 28 64 BC 00 00 01 C0

A6D1 auxiliary waterpump

error code: A6 D1 61 00 01 28 64 BC 00 00 01 C0

A6E0 seatheating driver

error code: A6 E0 60 00 01 28 64 BC 00 00 01 C7

A6E1 seatheating passenger

error code: A6 E1 68 00 01 28 64 BC 00 00 01 C3

Astea sunt singurele erori care le am

si cum zice @XXL sunt coduri de erori deja constatate dar ce ar putea sa le puna in defectiune ???

MULTUMESC

 

AUC -- e senzorul de "miros" care comuta recircularea in cazul in care detecteaza poluanti in aer. Nu stiu unde e la masina ta.:D

ok multumesc

asta chiar nu o stiam :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

Edited by ionut1985
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.