Jump to content

Vand Bmw X3 - 2.0 D FACELIFT - 150 CP - 2007


lauboy82

Recommended Posts

Salutare,

Asa cum am scris in titlul topicului Vand Bmw X3-Facelift diesel euro 4, 1995 cmc, 150 cp, 137.000 km, fabricat 22.12.2006.

Masina este importata recent din Germania (aprox 2 sapt), are numere valabile pana pe 24.11.2011 dupa care se pot scoate 3 randuri de numere rosii.

Ca si dotari enumar:

- M pachet ( jante 17' cu cauciucuri aproape noi 235/55/17 (au dot sapt 49 2010, scaune sport incalzite, volan + schimbator viteze M )

- Trapa panoramica 2 segmente

- Bi-xenon + senzori ( parcare fata-spate, ploaie, lumina, presiune pneuri )

- Pachet crom, pilot automat, climatronic, computer bord, 4 geamuri electrice

- 4*4 PERMANENT, Asistenta la urcare si coborare panta

 

Starea masinii este una excelenta , urmatoarea revizie este peste 9000 km , kilometrii sunt 100% reali verificati si ultraverificati de mine, masina prezinta istoric complet service ( aprox 20 intrari Bmw Germania ), ultima este in luna mai anul acesta la 120.000 km.( pe langa consumabile are discuri, placute si altele noi toate OEM ).

Serie sasiu WBAPD11040WF82849 pt ca oricine sa poata verifica veridicitatea la ceea ce am scris mai sus.

 

Pt a evita urmatoarele intrebari va explic de ce vreau sa vand masina :

In vara anul acesta ratiunea mea financiara proasta mi-a spus ca nu mai am nevoie de masina pe care o sa o regret mult timp de acum incolo : http://www.bmwclub.ro/forums/topic/105918-vand-bmw-535d-2005/

Bineinteles ca am reinceput cautarile pt altceva ( noroc ca mai am un e46 cu care sa ma deplasez ) si am ajuns la concluzia ca mi-ar placea un x3.

Dupa indelungi cautari ( condus tot de ratiune si nu de suflet ) am gasit aceasta masina cu motor de 2l ( taxa inmatriculare mica, impozit mic, costuri de exploatare la fel de mici - stim cu totii cat de fiabil este motorul de 2l diesel 150 cp- 6trepte care este si pe e46 facelift, dar si performante sportive mediocre...). La 2 zile dupa ce am adus-o a aparut clar si concret noua taxa auto care a trecut de senat -25%.Am reinceput calculele si concluzia este :

Da, vreau x3 3.0d, nu 2.0d si automat, nu manual si impozit mare si sa-mi cheltui toti banii cu masina :) si sa mi-l aduc eu din Germania pt ca... e mai bine asa.

 

Inca o data garantez ca daca cineva vrea acest model de masina si vine sa o vada pe a mea nu pleaca acasa fara ea :) ( am cautat-o 2 luni, am verificat-o la Bmw,

si am stat jumatate de zi pe langa ea si in ea si etc.. inainte sa o iau )

 

PRET: 15.990 EURO ( Pt inmatriculare mai trebuie platita taxa care e de aprox. 1150 euro ) ... ca principiu nu prea sunt interesat de schimburi, daca e ceva sa-mi placa 17.500 este pretul pt variante.

Link to comment
Share on other sites

banuiesc ca are si dpf masina,in acest caz taxa reala este 7000 ron.de unde ai scos tu 1150?

 

 

asta spune autovit

 

Noua taxa de poluare dupa 19/02/2009

Taxa specifica CO2: 0.5

Taxa specifica pe cilindree: 2.4

Cota de reducere: 38

Vechime: 4 ani - 5 ani inclusiv

TAXA: 1,568.96 EURO

Curs schimb: 1 E = 4.2655 RON

TAXA: 6,692.38 RON

 

si iti spun sigur,la anaf este putin mai mare decat pe net.

 

bafta la vanzare.

Link to comment
Share on other sites

banuiesc ca are si dpf masina,in acest caz taxa reala este 7000 ron.de unde ai scos tu 1150?

 

 

asta spune autovit

 

Noua taxa de poluare dupa 19/02/2009

Taxa specifica CO2: 0.5

Taxa specifica pe cilindree: 2.4

Cota de reducere: 38

Vechime: 4 ani - 5 ani inclusiv

TAXA: 1,568.96 EURO

Curs schimb: 1 E = 4.2655 RON

TAXA: 6,692.38 RON

 

si iti spun sigur,la anaf este putin mai mare decat pe net.ee

 

bafta la vanzare.

 

 

Salut,

Este exact ceea ce am scris si in descriere.

Noua taxa auto care se reduce cu 25% a fost aprobata pe 2noiembrie de senat ( deci a evoluat de la stadiul de zvonistica ) si se asteapta sa treaca in maxim 1 luna si de camera deputatilor ( sa nu fie 1 luna , dar in 2-3 tot se va definitiva... )

1568 eur * 0.75 = 1176 eur ( am mintit cu 26 eur ... )

Tocmai de aceea am inceput sa fiu mai "receptiv" la motorul de 3.0 care avea taxa de 2930 eur .. cu reducerea de 25% o sa fie 2200, 700 si ceva de eur in minus sunt o suma importanta, cel putin pt mine, sau cel putin eu unul i-as putea accepta ca aruncati , dar 3000 era peste limita bunului simt

O dupa-amiaza buna,

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Astept taxa si pretul dupa cele 3 seturi de numere rosii. Pana atunci imi creste si catelul.

 

Masina arata bine, dar sunt curios cum evolueaza avand in vedere ca dupa cele 3 seturi de numere rosii va fi cu un an mai batrana. Acum mi se pare ca au crecut preturile la x3 tocmai din considerente de iarna.

Link to comment
Share on other sites

Incercam un experiment: de sapt asta masina se va ieftini automat si nelimitat la o anumita perioada de timp pana isi gaseste cumparator...

Sunt tare curios daca se va vinde la proprietar aici pe club inainte sa fie atractiva pt samsari dincolo.... :)

Inca o data garantez ca masina este f.f. ok ...

 

SO, PRET NOU : 15.600 EURO cash ( 17.000 variante - nu ofer diferenta )

 

+ 3,4 poze care nu au incaput la postul anterior....

 

 

Edited by lauboy82
Link to comment
Share on other sites

ai idee cat va fi taxa pentru masina asta in 2012?

 

Salut, asa cum am anticipat inca de la inceput noua taxa care prevede reducerea cu 25% a trecut ieri si de camera deputatilor, se va publica si in monitorul oficial ( chestiune de zile, eu personal pp ca va fi sigur undeva la inceputul lunii ianuarie ) si cam asta e...

Taxa va fi in jur de 1100 eur (f. posibil chiar mai putin pt ca la ora actuala masina e incadrata la intre 4 si 5 ani vechime pt calcul, iar de peste cateva zile incadrarea va intra la intre 5 si 6 ani vechime si automat mai scade )

Suma exacta de plata ( la zecimala ) o putem sti doar dupa ce apare clar metodologia de calcul in monitorul oficial.

Edited by lauboy82
Link to comment
Share on other sites

In caz ca acest calculator functioneaza cum trebuie http://www.4tuning.ro/calculator-taxa-auto-2012/ ai dreptate, e 1096EUR taxa.

Si tot ce e posibil sa functioneze cum trebuie, ca jegosii, din 4 masini pe care le-am verificat (fara a ta), la 2 a crescut taxa, la una a ramas la fel, si doar la una a scazut.

Faina masina, spor la vanzare!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.