Jump to content

Vreau sa pun TDS pe 740i e38


darco_dtg

Recommended Posts

Acum cateva zile mi-am luat un 740i, eu mai am si un e34 tds complet la dezmembrat si m-am gandit sa pun TDS-ul pe 7ar dar intai as vrea sa aud sfaturi de la oameni care se pricep.

Ce probleme as putea sa intampin? Pt k nu as face asta dak as stii k o sa fie nevoie de o gramada de improvizatii si de alte cele.

dathug_rullz pe messenger, va multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

motorul e acelasi... daca e de pe e34 se potriveste si pe E38... eventualtu pe e34 ai varianta cu galeria de admisie din aluminiu... ce s-a pus pe E39, E38 dupa 1996 are galeria de admisie din plastic ( sau ce material mai e si ala :D) ...cel de pe E36 are baia de ulei diferita...

rezervorul nu trebuie schimbat... doar pompa de motorina din rezevor trebuie schimbata...

 

trebuie sa schimbi toata transmisia... cutie, cardan, diferential pt ca ai alte rapoarte la diesel fata de benzinar... nu cred ca se potriveste diferentialul de pe E34 pe E38... probabil ar trebui sa iei un diferential de E38 725tds...

 

uite o diferenta in caz ca E34 arecutie de viteze manuala...

diferential de pe 525tds E34

http://static.bmwfans.info/images/epc/NDA2NV9w.png

 

 

diferential 725tds E38

http://static.bmwfans.info/images/epc/ODI5OTNfcA==.png

mai trebuie sa iei toata partea electrica ce tine de motor de pe E34 si sa o adaptezi pe E38...

Link to comment
Share on other sites

va inselati, sunt niste diferente, de exemplu cel de e34 nu are debitmetru. Asta inseeamna ca pui calculator de e34 pe el, si ce module de e38 stie ala ?

IAr daca pui de ECU e38, in cel mia bun caz va merge ca un c...r, adica ca un diesel fara debitmetru, o sa ii consume o groaza..

 

Ce sa adapteze la partea electrica de e34 ? am impresia ca nu ati vazut pe un e38 niciodata, e diferenta intre ele ca intre capsula mercury si o naveta spatiala..

Astia pe aici nu sunt in stare sa gaseasca un releu defect..

UN e38 in cele mia bune conditii e dificil de diagnosticat si reparat la el ceva pe aprtea elecxtrica, daca faci astfel de chestie nu ii mia da nimeni de cap..

 

 

 

Ii trebuie si alt bord, alte indicatoare. senzori, etc.. vorbim de e38 aici.. ala are n-spe mii de chestii in plus..

 

 

 

oricum trebuie sa schimbe pana si puntea spate cu totul. Pur si simplu costa enorm si iese un kkt.

Sunt foarte putine transplaturi care reusesc chiar si in cele mai bune conditii, si alea sunt de la motoare apropiate, cu modificari minime..

 

Gen 20.i-2,5i

sau din m50-m52b28

 

Cea mai sanatoasa varianta asta e, sa puna gpl, il costa mai putin, consum de diesel, sunet si putere de V8.

Ai impresia ca un 2.5 TDS pus pe e38 si in condtiile de care spui tu consuma putin ? pai eu sub 8 nu aveam pe e34, nici in afara localitatii..

Cam cat consuma si cam cum trage pe o masina cu 300 kg in plus ?

 

 

 

 

 

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

o sa traga ca un cur, fata de V8 400 nm si 286cp, 2.5tds de pe e34 are 145cp si 260nm, pe o masina de app 2t...

 

de banii aia pui gaz si aia e, si cred ca iti mai si raman :D

 

http://www.bmwheaven.com/database/engine.php?type=M51#/83

 

http://www.bmwheaven.com/database/engine.php?type=M60#/150

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

da baieti aveti dreptate...

bine treaba cu gpl`ul nu ma incanta deloc, adica oricum nu consuma cat un tds, 20 de litri de gaz sunt 60 de lei

iar eu zic k nu prea e dif de consum intre un 725 tds si un 525 tds deoarece tdsul are un cuplu foarte mare si nu simte dif de kg, asta e parerea mea, oricum credk o sa renunt la ideeea de a schimba motorul k imi dau seama k sunt mult prea multe complicatii.

Link to comment
Share on other sites

la costuri per total e cu singuranta mai mare, asta daca reusesti. NUmai ce piese iti trebuie fac cat o instalatie de gaz.

Iar la costuri de rulare eu cred ca te apropii de un TDS. Nu in oras, dar afara.. consuma putin chiar si un V8 de 4l.

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

pai eu am avut un e34 tds manual, in oras lua 8 8,5, bine stau in Resita care nu e un oras f aglomerat, in afara o scoteam si la 6 dak mergeam frumos, deci cat poate sa ia pe o masina cu 300 de kg mai grea? k oricum zic eu k nu le simte tds`u, doar e pus si pe range rover care e mult mai greu.
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu cum este traficul in resita si la ce ore mergi cu masina,insa in conditiile in care ai scoate 10% in oras sa zicem cu 7er tds nu scoti mai mult de 20% cu gazul.Ac poveste si cu mersul ex.urban.

 

Nu merita sa renunti la V8 pt tds,in fond operatiunea este complicata si ai sanse mari sa nu o scoti la capat.Pune-i gaz,este mult mai simplu si va fi aprox la fel de economica.

Link to comment
Share on other sites

nu pui consumuri extreme, in cazuri ideale. Am avut si eu fix aceasi masina, rar eram sub 8 extern si 11-12 oras. Poate era si mia rabla, dar totusi de TDS se stie ca nu a fost cel mai economicos diesel de la BMW, si cam toti spun ca extern doar cu mare chin scoteai 7, mers normal , sarit de un 90 km/h te duceai in 8 ... iar in oras. depinde de ors, stil de mers, faci drumuri scurte etc..

In sfarsit.. la 740i v8 pe benzina te aspteti la un ~ 9 extern daca e automat ( a fost cam prima mtorizare la care versionea automata consuma o idee mai putin ) si in oras cam de la 15 in sus..

 

Deci cu GPL iesi rezonabil.

 

 

 

 

 

 

 

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

baieti azi am descoperit alta problema

masina mia consumat cam 30 in oras

am ridicato pe elevator k sai prind tobele pt k sunt cazue si a vazut baiatu ala k erau scoase mufele de la sondele lamda, lea bagat inapoi iar acum merge mai prost , in sensul k oscileaza la relantiu si nici in mers nu mai merge asa de rotund, inainte mergea perfect rotund, trebuie schimbate sondele asa e? oare si catalizatorul?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.