Jump to content

Recommended Posts

Ce rau imi pare cand vad ca in Romania inca exista acest concept de a fi ,,privilegiat'' sa oferi banii cuiva. Poate ca intr-adevar nu exista multe locuri unde lucrarile sa fie facute asa cum trebuie si atunci ajunge un privilegiu sa ai acces la un service OK.

 

Oricum, am mai observat atitudinea asta gen ,, /../ explic dar - e ultima oara cand mai vin pe forum - pentru ca nu ma meritati /../ ''.

 

Pentru mine cel putin, asta reprezinta un stegulet rosu in general; nu neaparat ca forum-ul este relevant si ca totul se invarte in jurul lui (cum isi imagineaza unii :) ) cat pentru simplul motiv ca o astfel de atitudine poate fi usor extrapolata si in alte contexte, forum-ul fiind doar un exemplu in acest caz.

Link to comment
Share on other sites

Treaba e strigatoare la cer. Postul domnului HESS se vrea a fi un drept la replica dar de fapt, in opinia mea, e un post autoincriminatoriu.

E inadmisibil - ca service - sa "inviti posesorii de masini mai vechi de 15 ani sa-si evalueze corect masinile inainte de a le duce la service". Pai ce sa evaluez eu, jurist de meserie, la masina mea care are nevoie de service? O duc la service, la cineva de meserie care ar trebui sa cunoasca meserie si care sa nu-mi ascunda eventualele riscuri la care ma supun (daca exista) daca accept sa mi se faca o reparatie sau nu! Tu evaluezi si imi spui cum sta treaba, nu eu! Sau nu stii sa evaluezi? E ca si cum te-ai duce la proctolog (si pt ca nu esti adolescent) iar doctorul iti spune "evalueaza-ti sigur partea dorsala (ca sa nu zic altfel) si in functie de asta, mai vedem noi; iar dupa ce te-am reparat (si ti-am luat banii), nu ma crede pe cuvant si controleaza-te singur!!

A doua chestie e faza cu inchiderea centralizata; atata timp cat ai acceptat piesele (sh, AM sau nu)pt o reparatie, nu poti da vina pe client ca din cauza ca te-a pus sa faci ceva, acel ceva nu merge! Deci el e vinovat ca te-a pus sa faci ceva si tu nu ai stiut/putut? A spune NU (se poate) e un lucru mare...dar dauneaza bilantului..

La fel si cu reparatia de tinichigerie/vopsitorie.... cum sa accepti piese ruginite si in halul acela pe post de inlocuitor? Atata timp cat le-ai acceptat inseamna ca le consideri ok iar de aici inainte nu mai este problema celui care ti le-a dat, ci a ta pt ca mai oferi si garantie la lucrarea de tinichigerie/vopsitorie efectuata (oricum, e obligatorie garantia dpdv legal). Mai mult de atat, la capitolul tinichigerie se poate taia si inlocui partial o bucata de piesa/componenta si treaba iese bine. Cum spuneam, sunt jurist dar am mai vazut si eu pe Discovery cum se readuc la viata in US masini vechi de 40 ani (si nu 15!!) pline de rugina si pe care se mai si monteaza motoare Hemi de 7,2L (ce-i drept nu pe 4200 ron...si aici iar intervine traba cu a spune nu, nu se poate).

Iar explicatia penibila privind cauza reaparitiei ruginei este ilara si imi sta o intrebare pe buze; daca venea un client la dvs care avea podeaua mancata de rugina unde se prinde puntea si va aducea o podea tot ruginita, dvs o acceptati? Oare cine credeti ca raspunde penal daca acea podea ruginita proaspat inlocuita cedeaza si clientul dvs care are chitanta/factura si garantie de la serviceul dvs profi moare intr-un accident peste 6 luni?

Parerea mea personala este aceea ca daca erati un service profi in primul rand nu acceptati acele piese de caroserie, in al doilea rand iarasi nu acceptati acele piese de caroserie, iar in al 3 -lea rand , daca tot le-ati acceptat, munciti de 100 de ori mai mult la reconditionarea lor si nu mai dati vina pe client invinuindu-va totodata pe voi!

 

Intamplarea asta imi aduce aminte de vorba aia romaneasca - sa faci din rahat bici si sa mai si pocneasca!

 

PS" o parte de vina are clar si posesorul masinii, sa fim serioosi!!"

Edited by asterix___
Link to comment
Share on other sites

eu cand am zis ca-s praf a sarit Ciupanezu ca sunt eu nebun. Nu va mai agitati ca oamenii nu mai au interese pe forum d'aia nu mai8 posteaza. postau cand erau la inceput si aveau nevoie de clienti...acum cand cascavalu merge de la sine nu mai conteaza nici forumul nici calitatea lucrarilor nu merge decat sa le intre banii in cont.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Nu am mai intrat de multa vreme pe forum fiind foarte ocupat.

 

Am revenit la topic pt. ca m-am intalnit de curand cu noul proprietar al masinii in discutie si ghiciti ce: a sarit vopseaua de pe plafon; deocamdata e o suprafata f. mica in dreptul chederului trapei de cca 0.5 mmp.

 

Referitor la ceea ce se scrie mai sus vreau din nou sa clarific ordinea evenimentelor si a atitudinii mele:

1. pana la sfarsitul lunii MARTIE am dus piesele de inlocuit (noi si sh) - spre ex. pragurile erau noi; restul aripi si usi sh de la o masina non facelift

IN MARTIE am rugat sa-mi confirme ca-si pot face treaba cu piesele SAU sa caut altele, tot in MARTIE. Mi s-a spus intr-adevar ca nu sunt cel mai bun inlocuitor pt. lucrare DAR sunt mai bune ca ale mele. Imi asum aceasta greseala DAR NU E AICI MARUL DISCORDIEI.

2. In SEPTEMBRIE sunt anuntat ca INCUIETORILE nu se potrivesc .... bla bla

Mi-ar fii placut printre altele sa fiu anuntat tot in martie. In fine...

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

eu cand am zis ca-s praf a sarit Ciupanezu ca sunt eu nebun. Nu va mai agitati ca oamenii nu mai au interese pe forum d'aia nu mai8 posteaza. postau cand erau la inceput si aveau nevoie de clienti...acum cand cascavalu merge de la sine nu mai conteaza nici forumul nici calitatea lucrarilor nu merge decat sa le intre banii in cont.

La inceput erau foarte ok.

Am vopsit acolo mai multe repere la fosta mea masina, iar doi amici si-au vopsit masina integral acolo si a iesit foarte bine.

Problema a fost, probabil, ca dupa ce si-au facut rost de o clientela solida, au devenit mai putin interesati sa faca treaba.

Am si eu un amic care a fost acolo si a fost nemultumit pentru ca l-au dus cu vorba si l-au tot amanat, asa ca de acum nu mai recomand deloc vopsitorii pentru ca serviciile oferite nu sunt aproape niciodata constante.

E chiar mai greu sa gasesti o vopsitorie buna decat un service de mecanica.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.