Jump to content

Problema la KickDown


Recommended Posts

cred ca ai vrut sa zici kick-down :), cum adica primeste din ce in ce mai rar? Poate primi doar daca ii dai tu, altfel nu are cum...depinde si de turatia la care te afli cand vrei tu sa ii dai down-click, si apoi oricum nu e prea indicat sa il folosesti atat de des mai ales ca ai diesel, automat la kick-down iti sare turatia in spre rosu cand retrogradeaza 2 trepte...
Link to comment
Share on other sites

Adica apas pedala pana jos, face click si creste turatia in mod normal, nu mai da treapta inferioara ca la inceput.. Am masina de 2 ani si mai demult altfel reactiona la kickdown adica intra tot timpul cand apasam pedala la maxim.

 

Adica apas pedala pana jos, face click si creste turatia in mod normal, nu mai da treapta inferioara ca la inceput.. Am masina de 2 ani si mai demult altfel reactiona la kickdown adica intra tot timpul cand apasam pedala la maxim.

Link to comment
Share on other sites

Nu se mai tureaza motorul ca la inceput cand ii dau kickdown. Nu mai are nici o reactie ca si cum n-ar fi existat kickdown la masina acuma intelegi ? Masina este cu cutie tiptronic si astea automatice au de obicei kickdown la pedala da acceleratie. Acest kickdown este inca o trapta mica dupa ce ajunge pedala de accelereatie jos, adica ajunge jos si tu ii mai dai un impuls si atunci e jos de tot. Au..
Link to comment
Share on other sites

Nu mai face...A facut candva si acuma face foarte rar..chiar si in treapta a 2-a de viteza primea kickdown sarind in treapta intai...interesant nu?...

 

Eu sunt un conducator putin mai sportiv. Adica folosesc aproape tot timpul acest kickdown dar cum nu mai merge nu mai am ce folosi si e trista masina.

Link to comment
Share on other sites

nu mai retrogradeaza deloc? si asa face de fiecare data sau doar uneori? spre exemplu daca esti in tr. a 5-a si ai 80km/h si ii dai kick-down ar trebui sa treaca in treapta a 2-a(asta la mine ), a 3-a cred la diesel, tu zici ca la tine in exemplul de mai sus nu face nimic? Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

ar putea fi si filtrul epurator, depinde de care ai , daca ai clasic cu pasla(care se schimba) sau daca ai din plastic(care se curata) , dar in general cand se duce filtrul cam da si cu fum.

 

 

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/33902-diy-filtru-epurator/

 

http://www.bmwclub.r...iltru-epurator/

 

dar eu as banui ceva prin cutie, ca de exemplu convertizorul care se cam duce de la neschimbatul uleiul la timp si al filtrului de cutie sau din cauza ca ii dai prea mult kick.. pardon.gif

Edited by gelu_bmw
Link to comment
Share on other sites

Eu nu pot sa merg cu 80 in treapta a 5-a. E automat tiptronic. Daca accelerezi normal de sus pana la kikdown masina se accelereaza frumos si urca rumos si totul e ok si daca accelerez la fel dar folosesc si kikdown nu se intampla nimic diferit...deci cu sau fara kickdown e totuna. Mai sunt si dati cand rupe daca ii dau kickdown mai tare decat normal.

 

Eu nu pot sa merg cu 80 in treapta a 5-a. E automat tiptronic. Daca accelerezi normal de sus pana la kikdown masina se accelereaza frumos si urca rumos si totul e ok si daca accelerez la fel dar folosesc si kikdown nu se intampla nimic diferit...deci cu sau fara kickdown e totuna. Mai sunt si dati cand rupe daca ii dau kickdown mai tare decat normal.

Link to comment
Share on other sites

interventia pe cutie am facuto si iam facut si o reinitiere in reprezentanta si instalare de soft de 2011 si tot degeaba

 

mik nu cred ca e foarte bine ce faci tu cu motorul tau eu zic ca ar trebui sa mergi un pic mai turat si in treapta mai mica nu te gadi ca faci cine stie ce economie de carburant

Link to comment
Share on other sites

conform hartii ei, schimba la 2000rpm treapta daca nu o turezi mai tare, iar prin oras o cam las sa schimbe cum vrea ea daca nu ma grabesc, deci la un stil lejer de condus la 80km/h sunt deja in treapta a 5-a, oricum al meu e benzinar asa ca nu sufera prea tare daca merge la 2000rpm si 80 km/h plus ca vede foarte des autostrada si turele ridicate, asa ca exista o balanta...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.