Jump to content

Sunteti de acord sa va lasati masina in service fara supravegherea voastra?


expensivemann

Recommended Posts

Incep un topic nou in speranta ca vom fi mai severi cu noi si cu cei care ne,, repara,, masinile! Eu unul am mecanicul meu care vine acasa sau oriunde am nevoie sa-mi repare masina, masinile! Am vazut atatea in serviceuri incat am ramas masca! NI se iau piesele bune de pe masini si sunt date altora sau pur si simplu ajung in dulapul ,, mecanicului,, si apoi inlocuite cu altele defecte! Va dau 2 exemple LIVE LIVE!

1. Acum 8 ani aveam un e46 320d cel cu 150 de cai si am avut o dauna pe partea dreapta fiind raschetat de un TIR..optez pentru reparatie in regim CASCO -REGRES pentru ca asiguratorul si respectiv inspectorul de dauna se gasise el ,,destept,, sa-mi bage chit pe masina..am refuzat..si i-am zis sa-si puna chit pe masina masii si am mers la CASCO si mi-au dat al inlocuit aripa spate, aripa fata, portiera fata, spate! Dupa un timp sunt sunat sa vin sa ridic masina ca e gata si bagandu-mi sub nas un proces verbal cum ca masina e reparata si sunt de acord cu deviz, etc..mi-am dat seama ca ceva e in neregula si mi-am scos masina in afara serviceului fiind in lumina naturala si am observat ca portiera dreapta are kit..Chem tinichigiu, vopsitor si toti ridicau din umeri ca masina e facuta din piese noi..Chem patronul care se dadea cu ,, fundul de pamant,, ca toate sunt piese noi si nu am nimic second pe masina..! Sun ochii lor desfac tot interiorul portierei si le demonstrez ca e second si ca are o galeata de kit pe ea! Au inceput scuzele,etc etc!

2. Dupa o perioada merg la un alt service cu o o alta problema...nu-mi mergea clima, ventilatia..CONCLUZIE? Piesa cu tepi.. ! Intreb electricianul..pai si cum facem? Dau comanda? El imi raspunde sec..NU, am eu piesa..si il vad ducandu-se catre un alt e46 care era lasat la vopsit si se apuca la demontat iar dupa 20 min vine cu piesa in mana razand..UIte comanda d-stra...laugh1.gif Bineinteles ca am refuzat piesa si am anuntat patronul!

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 89
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Cred ca toata lumea ar vrea sa stea langa masina in service; din pacate, acest lucru nu este permis in service-urile bmw, fapt ce duce la tot felul de suspiciuni (unele pe buna dreptate, altele doar paranoia).

Cert este ca stiu si eu multe cazuri de piese schimbate de pe alte masini, de revizii platite dar fara a schimba ce s-a platit etc.

Edited by LYM
Link to comment
Share on other sites

nu stiu faze d-astea, si mie personal imi par niste basme! nu pot sa-mi imaginez asa ceva, nu inteleg de ce un mecanic ar face asa ceva cand ar putea simplu sa-ti comande piesa noua si sa catige la manopera... nu e cel mai simplu si cel mai curat si fara dureri de cap?

 

 

 

 

personal, prin partea locului nu am auzit astfel de povesti... furt de piese de pe masina clientului

 

 

Link to comment
Share on other sites

pai cand vinzi o piesa care ii arati clientului ca e furata, adica o demontezi asa pe fata de pe alta masina, nu cred ca mai ai obrazu gros sa mai ceri si manopera...

 

in fine, am mai tot auzit povesti d-astea, dar mi-e greu sa cred asa ceva, oricum, daca se intampla inseamna ca omenia s-a dus dracu

 

 

Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

eh, asa ceva as mai crede, sau sa-ti factureze consumabile sau piese originale si sa-ti puna aftermarket...

 

Eu nu am patit niciodata, nimic! Desi, sincer, am avut ceva temeri pana am vazut ca totul e in regula! Eu cred ca au trecut vremurile cand se faceau "treburi necurate" la masini!

In concluzie, eu am incredee ca nu se intampla nimic necurat la masina mea cat e in service!

Link to comment
Share on other sites

avand in vedere ca tata are un audi si cumpara uleiul si filtrele de la un mecanic de la nush care reprezentanta audi la mai putin de jumatate de pret.....eu stiu cum se procedeaza:)) cine nu a auzit de dastea sau nu crede ori nu are de mult masina ori nu a umblat prin service:)

 

uitasem sa precizez..uleiul si filtrele sunt cele platite de proprietarul altei masini ...dar nu beneficiaza decat de o completare de ulei daca este nevoie...si asta cu supravegheatul...daca reparatia dureaza mai mult...ce sa fac sa nu mai ma duc la munca sa stau cu masina in service?:)cel mai bine este sa ai un mecanic cunoscut si sa ai incredere in service-ul la care mergi...

Link to comment
Share on other sites

avand in vedere ca tata are un audi si cumpara uleiul si filtrele de la un mecanic de la nush care reprezentanta audi la mai putin de jumatate de pret

Pai cine e de vina? Cine incurajeaza hotia? Cine profita de ea?

Si dupa aia va mai vaitati ca fetele mari ca se fura in service.

Cand se fura pentru voi, l-ati apucat pe dumnezeu de un picior. Cand se fura de la voi e tragedie planetara. Ma uimeste genul acesta de deontologie.

Link to comment
Share on other sites

Am vandut un set de trimuri pentru E46 unui angajat la una din reprezentantele BMW din Bucuresti. Nu stiu care, nu a intrat in detalii.

Un trim avea o crapatura pe el.

Dupa ce a ajuns pachetul m-a sunat si mi-a spus: " nu e nici o problema, cred ca reusesc sa il inlocuiesc cu unul de pe un E46 din service".

Deci se practica si astfel de obiceiuri. Sper doar ca nu toata lumea face asta.

Link to comment
Share on other sites

Pai cine e de vina? Cine incurajeaza hotia? Cine profita de ea?

Si dupa aia va mai vaitati ca fetele mari ca se fura in service.

Cand se fura pentru voi, l-ati apucat pe dumnezeu de un picior. Cand se fura de la voi e tragedie planetara. Ma uimeste genul acesta de deontologie.

 

Intru-totul de acord cu asta!:thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Eu nu am patit niciodata, nimic! Desi, sincer, am avut ceva temeri pana am vazut ca totul e in regula! Eu cred ca au trecut vremurile cand se faceau "treburi necurate" la masini!

In concluzie, eu am incredee ca nu se intampla nimic necurat la masina mea cat e in service!

 

 

Mare greseala! Matusi-mea a fost martora la un complot de genul intr-un service vw anul trecut...prapaditii aia de mecanici nu au observat ca e in masina (ea statea culcata cu scaunul rabatat complet ca ii era rau, masina ridicata pe elevator,geam deschis), unchi-meo era in sala de asteptare,la cafea, dupa ce a bagat masina in service(asa era acolo, bagai masina singur, si apoi plecai la cafea sau ramaneai langa ea). La masina trebuia facut schimbul de ulei plus niste brate, bucsi,etc, dar mecanicii lu peste s-au gandit ca nu e cazul sa-i schimbe tot ce trebuie, decat le bifeaza pe deviz si isi opresc ei piesele. Zis si facut, numai ca au fost ascultati...si ce a urmat apoi, numai ei stiu saracii, a fost mare tambalau, s-a lasat cu taieri de salarii, concedieri, etc... Asa ca ganditi-va de doua ori inainte sa va lasati masina nesupravegheata, romanu e iute de mana! ;)

Edited by allex_nastase
Link to comment
Share on other sites

pai cand vinzi o piesa care ii arati clientului ca e furata, adica o demontezi asa pe fata de pe alta masina, nu cred ca mai ai obrazu gros sa mai ceri si manopera...

 

in fine, am mai tot auzit povesti d-astea, dar mi-e greu sa cred asa ceva, oricum, daca se intampla inseamna ca omenia s-a dus dracu

Omenia-n Romania s-a dus dracu demult :))

Link to comment
Share on other sites

las-o moarta... ce service te ridica pe elevator cand tu esti in masina??! :)))) hai ca-i tare topicul

 

 

 

 

voi nu va ganditi ca daca mecanicul vrea o piesa de pe masina omului ii spune astuia ca e defecta si tre schimbata... asa o si schimba si ia un ban si pe manopera, si pastreaza si piesa veche... care de fapt e buna... hahaha, variante sunt cacalau! imaginatie sa ai!

 

 

 

 

eu tot nu cred in basme d-astea...

 

 

Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

pai cand vinzi o piesa care ii arati clientului ca e furata, adica o demontezi asa pe fata de pe alta masina, nu cred ca mai ai obrazu gros sa mai ceri si manopera...

 

in fine, am mai tot auzit povesti d-astea, dar mi-e greu sa cred asa ceva, oricum, daca se intampla inseamna ca omenia s-a dus dracu

 

e plina tara de marlani care si-au cumparat masini scumpe si ei castiga minimul pe economie,logic ca ei prefera piese la jumatate din pret (sau cat or fi)+manopera de bun simt.

Link to comment
Share on other sites

Matusi-mea a fost martora la un complot de genul intr-un service vw anul trecut...prapaditii aia de mecanici nu au observat ca e in masina (ea statea culcata cu scaunul rabatat complet ca ii era rau, masina ridicata pe elevator,geam deschis).

Povestea asta am mai auzit-o si la altii, intr-o forma aproape identica :D

Pana la urma, ce facea matuse-ta in masina ridicata pe elevator, daca-i era rau? Presupun ca ala care a dus masina in service n-a observat-o acolo, si s-a pus pe furat :))

Link to comment
Share on other sites

Povestea asta am mai auzit-o si la altii, intr-o forma aproape identica :D

Pana la urma, ce facea matuse-ta in masina ridicata pe elevator, daca-i era rau? Presupun ca ala care a dus masina in service n-a observat-o acolo, si s-a pus pe furat :))

 

 

Nu, deci ei stiau doar de unchi-meo care era la cafea in sala de asteptare,dupa ce a bagat masina in service, si pozitionat la elevator, dirijat de un mecanic. Acolo tu iti bagi masina in service, tu o urci pe rampa (ca sa fie clar) ;) Ca sa fie mai clar, este vorba de service-ul skoda din Pitesti...na ca i-am dat si numele!

Edited by allex_nastase
Link to comment
Share on other sites

Nu, deci ei stiau doar de unchi-meo care era la cafea in sala de asteptare. Acolo tu iti bagi masina in service, tu o urci pe rampa ;)

 

Unde bagi tu masina pe rampa???!!! In care service? Ce reprezentanta?

Pe unde am fost, mi-a fost luata masina; nu intram eu cu ea, in service! Poate te-a lasat ca se simtea rau matusa!:laugh:

Alex, nu suntem copii, zau!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.