Jump to content

Sunteti de acord sa va lasati masina in service fara supravegherea voastra?


expensivemann

Recommended Posts

inseamna ca si unchiu-to o iubeste mult pe matuse-ta :))))

 

 

 

 

o fi genul ala de service unde tu bagi masina, o calezi, le explici mecanicilor ce tre sa faca si tu pleci la cafea... :))

 

 

LA SKODA LA PITESTI AM ZIS! Voi ce nu vedeti nu credeti...n-are nimic. Fiecare e liber sa-si repare masina unde vrea!

Edited by allex_nastase
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 89
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Eu am lasat masina pentru mai multe maruntisuri legate de exterior mai mult si sincer nu-mi fac griji. Am tot auzit povesti si despre service-ul unde imi duc masina pentru chestii mecanice si siner in afara de faptul ca s-au dus cu masina mea la masa nu am patit nimic si nici nu cred ca a patit cineva am stat mult pe acolo si nu am vazut absolut nimic. Atata timp cat omu stie ca doar pe recomandari iti mai aduci clienti noi, la fel cum am ajuns si eu la el, nu cred ca umbla cu gainarii.

LA SKODA LA PITESTI AM ZIS! Voi ce nu vedeti nu credeti...n-are nimic. Fiecare e liber sa-si repare masina unde vrea!

Sora-mea si-a dus masina intotdeauna la Compexit si intotdeauna i-au lasat piesele vechi in portbagaj. Da, stiu ca acuma vei zice ca pot sa le aduca de nu stiu unde dar pentru mine raman basme astea.

Plus ca exista camere in service-uri.

Edited by Gizmo.
Link to comment
Share on other sites

Ma amuza naivitatea unora care inca cred in omenie , bun simt, basme si cinste:)

Se schimba ECU, injectoare si mai te miri ce de pe o masina pe alta, se curata si se ung role de curele si se remonteaza ca fiind noi, se fierb rulmenti in ulei sa-si ''revina''.....cred ca lista cu micile manevre din service n-are capat. Te face si cu tine de fata, d-apoi daca nu esti pe zona. Nu generalizez, nu se-ntampla cu fiecare client dar se-ntampla si la ''case mai mari''...Mercedes, BMW, Ford etc. Am vazut si auzit destule, de la facut piata cu masina clientului pana la tractarea de masini sau remorci cu masina clientului.:hairy:

 

Ii inteleg pe aceia care dau in paranoia cand vine vorba de masina in service.:wacko:

Edited by blitzu
Link to comment
Share on other sites

Ma amuza naivitatea unora care inca cred in omenie , bun simt, basme si cinste:)

Se schimba ECU, injectoare si mai te miri ce de pe o masina pe alta, se curata si se ung role de curele si se remonteaza ca fiind noi, se fierb rulmenti in ulei sa-si ''revina''.....cred ca lista cu micile manevre din service n-are capat. Te face si cu tine de fata, d-apoi daca nu esti pe zona. Nu generalizez, nu se-ntampla cu fiecare client dar se-ntampla si la ''case mai mari''...Mercedes, BMW, Ford etc. Am vazut si auzit destule, de la facut piata cu masina clientului pana la tractarea de masini sau remorci cu masina clientului.:hairy:

 

Ii inteleg pe aceia care dau in paranoia cand vine vorba de masina in service.:wacko:

 

 

 

asta n-o cred nici daca o vad :))))))))))))))))))))

 

 

 

 

decat sa fierbi rulmenti( :)))) ) mai bine montezi rulmenti non-auto... pretul e probabil 5% din unul auto, hai sa fim seriosi...

 

 

 

Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

Blitzu, eu am ajuns la service-urile respective prin prieteni/rude care se cunosc bine cu respectivii, e destul de simplu parerea mea: sunt oameni patiti si oameni "norocosi" singura chestie care se poate face e o lista ok/nok parerea mea.

 

edit: acum am citit mai bine :D

Edited by Gizmo.
Link to comment
Share on other sites

asta n-o cred nici daca o vad :))))))))))))))))))))

 

Asta e pentru cunoscatori :Devil: ....

Eu nu te-am rugat sa ma crezi, nici nu am ce castiga aberandu-ma...N-am chef sa ma contrazic sau sa ma spurc cu careva de pe-aici.

Nu doresc nimanui sa i se-ntample vreuna din cele prezentate mai sus, dar hai sa nu bagam mana-n foc pt. orice si oricine.

 

 

Link to comment
Share on other sites

doar ca principiu lasand alte povesti la o parte, mi se pare nomral sa ma lase sa ma uit ca e proprietatea si munca mea si nu ma platesc ei ci invers.

Iar daca cei din service refuza, e problema lor, ma duc la altii care ma lasa..

IAr povestile astea cu reprezentante cu figuri ma lasa rece...

In De ma invitau ei.. dupa ce intra masina in service te invita la o cafea, un suc, se uitau aia la ea, si nu trebuia sa ceri tu voie, te chemau ei si un mecanic iti explica absolut tot ca la spital cand e sa iti faca o operatie, te baga sub masina, avea o lanternuta, iti desena, mai dadea din maini, explica ca la prosti totul.. ... si daca vroiai sa stai cand se apuca de treaba stateai.. daca nu au nimic de ascuns nu ar trebui sa fie probleme..

Mie din start un service care refuza asta mi se pare suspect. ii bag in masa imediat.

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

In De ma invitau ei.. dupa ce intra masina in service te invita la o cafea, un suc, se uitau aia la ea, si nu trebuia sa ceri tu voie, te chemau si un mecanic iti explica absolut tot ca la spital cand e sa iti faca o operatie, te baga sub masina, avea o lanternuta, iti desna, mai dadea din maini, explica ca la prosti totul.. ... si daca vroiai sa stai cand se apuca de treaba stateai.. daca nu au nimic de ascuns nu ar trebui sa fie probleme..

 

Si, daca spun/scriu ca se intampla la fel si la MHS, o sa spuna multi ca glumesc!

Dar, au fost de fata si cativa colegi si au vazut asta! In fine, nu spun ca nu se intampla si asa ceva; dar la Bavaria-MHS s-a cam terminat cu astfel de lucruri.

Link to comment
Share on other sites

E mai simplu pt. unii sa nu creada ca se-ntampla asa ceva fiindaca e mai greu de controlat.

 

Cluj-Napoca, reprezentanta Fiat, Alfa Romeo, Lancia, anul 2005 parca....Doblo rasturnat vandut ''masina de showroom-drive test''....

Las si pe altii sa dea exemple in continuare

 

 

Link to comment
Share on other sites

...si, mai e vorba despre protectia ta! Cine raspunde daca te lovesti, daca iti cade ceva in cap, daca pica pe tine mai stiu-eu-ce? Nu ai ce cauta in spatiul de lucru daca nu esti instruit, daca nu ai semnatura.

Nu e chiar asa simplu: intru si stau langa masina ca-i a mea!!!

Link to comment
Share on other sites

Nu din cauza asta nu te lasa, ci pentru siguranta ta. Imagineaza-ti ca esti mecanic si se tot plimba unul pe sub elevator, mai studiaza o cheie din trusa ta, mai trage de roti, mai una - mai alta... se invarte ca titirezul in jurul tau. Vrei sa cobori masina, tre' sa il feresti pe ala, vrei sa desfaci un surub - stai ca proprietarul nu e de acord cu metoda samd.
Link to comment
Share on other sites

ti-am explicat mai sus, pentru 10-15 lei cat costa un rulment non-auto, nu cred ca exista mecanic-hot sanatos la cap sa fiarba rulmenti.. :))))

 

adica nah... exista fel si fel de oameni, dar totusi...

 

 

 

 

........dar totusi ? Esti sigur dar nu prea? :)

Link to comment
Share on other sites

nu shtiu...eu shtiu ca asa fac si am vazut asta.eu intru ca sunt prieten cu patronul si angajatii si imi dau voie sa imi arunc si eu cate un ochi..

 

nu shtiu cum este la bmw dar la opel pe timisoara urci intr-o sala de asteptare si vezi pe un geam tot ce fac ei in service.cred ca la mai multe reprezentante este asa.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.