Jump to content

schimb volan dupa dreapta pe stanga


Recommended Posts

Salut vreau si eu sa imi cumpar un bmw 525d din seria noua e60 sau 320d din seria noua e90 si am vazut ca in anglia sunt mult mai ieftine..acuma inainte sa imi cumpar asa ceva as vrea sa stiu daca se poate schimba volanu si cam cat costa...doar mana de opera si cat ma costa cu totul..anul masinii ar fi 2004 sau 2005..
Link to comment
Share on other sites

Salut,

Nu te-as sfatui,am un prieten care a facut treaba asta cu Opel Vectra(vauxal) si a intampinat o groaza de probleme+ ca la final cand a tras linie a ajuns la concluzia ca mai bine lua una cu volan stanga,costuri imense+stres+timp pierdut=nu merita!!

Succes!

Link to comment
Share on other sites

cred ca ar trebui schimbate oglinzile,pedalierul,instalatia electrica,probabil si caseta directie,fetele de usa,bordul,scaunele,pana si presurile.

 

e tiganie curata ce ai in cap, daca vrei sa faci asa economie nici nu mai vreau sa gandesc de ce intretinere va avea parte masina cand va trebui sa schimbi curele,pivoti,rulmenti si altele :ermm:

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

nu tre sa schimbi nici pedalier ca e la fel nici fete de usi ca au capacele..sunt la fel .muti doar butonul.tre sa schimbi instalatia dupa usa soferului ca nu ai mufa de reglaj oglinzi cred.tre sa schimbi caseta de directie farurile...oglinzile...mai sunt cateva dar nu imi trec prin minte.eu zic ca merita.dar sa ai pe cineva sa iti lucreze ieftin.

 

si nu e nici o tiganie le iei de la dezmembrari.si iesi bine.

Link to comment
Share on other sites

am uitat sa adaug un lucru..stiu sigur ca la un bmw e46 mana de lucru costa 750 de euro fara piese cu tot cu piese 1500 in afara de acest lucru tatal meu este mecanic numai ca el nu are timp ptr ca lucreaza pe camion si vine acasa numai la sfarsit de saptamana si nus ce chef are el sa imi faca mie masina in timpu liber..

ptr bzk..cand vine vorba de durata vietii masinii nu se fac economii ptr ca este vorba de a strica masina complet si este vorba si de viata celor care circula cu ea..cat despre tigania cu schimbatu volanului,daca iesi mai ieftin dc nu...prefer sa schimb volanu decat sa cumpar un bmw folosit la maxim si uzat la care sa imi cada motoru dupa 10000 de km...tu ce preferi in aceasi bani????

Link to comment
Share on other sites

Salut vreau si eu sa imi cumpar un bmw 525d din seria noua e60 sau 320d din seria noua e90 si am vazut ca in anglia sunt mult mai ieftine..acuma inainte sa imi cumpar asa ceva as vrea sa stiu daca se poate schimba volanu si cam cat costa...doar mana de opera si cat ma costa cu totul..anul masinii ar fi 2004 sau 2005..

 

uita ideea asta...o sa te coste la final ca o masina cu volan pe stanga, si daca nu e facuta treba bine, in caz de accident se pot intampla lucruri nasoale...

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

ptr bzk..cand vine vorba de durata vietii masinii nu se fac economii ptr ca este vorba de a strica masina complet si este vorba si de viata celor care circula cu ea..cat despre tigania cu schimbatu volanului,daca iesi mai ieftin dc nu...prefer sa schimb volanu decat sa cumpar un bmw folosit la maxim si uzat la care sa imi cada motoru dupa 10000 de km...tu ce preferi in aceasi bani????

 

faptul ca e cu volan pe dreapta nu inseamna km mai putini sau intretinere mai buna fata de o masina cu volan pe stanga.

singurul avantaj ramane pretul mai scazut dar si costurile de modificare destul de mari care pun in balanta serios economia facuta.

in plus clima de acolo e un adevarat dusman al masinii, numai daca te uiti la Top Gear vezi ca sunt rare zilele insorite si fara ploi iar coroziunea e un factor destul de serios ca sa nu o iei in seama (fata de o masina crescuta in Germania de ex)

 

daca ma intrebi ce-as prefera, sigur varianta de Anglia volan dreapta nu as alege deloc!

m-as orienta spre alt model pe care mi l-as putea permite, la care sa-i schimb consumabilele si sa merg cu ea nu sa pierd timpul, banii si nervii pe la service si RAR ca sa-i reinventez eu volanul pe stanga :no:

Edited by bzk
Link to comment
Share on other sites

Ai uitat ca mai trebuie schimbat si bordul si cel mai probabil cele de la dezmembrari o sa aiba airbagurile sarite .Gandeste-te ca masinile astea au o gramada de electronica ,cel putin 10 calculatoare ca sa te apuci sa tai si sa lipesti fire e munca de om nebun.
Link to comment
Share on other sites

cea mai naspha idee :p mai intrecut pana si pa mine

 

numai eu voiam sa cumpar seat leon 2003 cu motor benzina 1.8 180 cp era frumos tunat si sa merg in spania la varmiu ca are service acolosha si el are toledo motorina 1.9 sa fi schimbat motoarele ca eu eram inebunit dupa motor diesel iar acum cand ma gandesc mai bn daca scumpesc astia motorina la 7 lei cum zice la tv mai bn iau benzinar 2+ ca tot acolo ies iar CP sunt multi in plus

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

ai dreptate,dar nu mi se pare o idee buna sa lase titlul incorect,atat timp cat pe forum este o sectiune dedicata,utila spun eu,unde tocmai asta se combate-asasinarea lb romane.

 

:) Limbii romane :)

 

Defineste mult: 10%, 15%, 40% ... ?!

Ma cam indoiesc ca ajungi mult mai ieftin dupa ce o aduci din UK, inscrii, transplant, etc.

 

Comparativ cu Romania, un opel bertone 1.6 2002 in stare generala buna poate fi in uk 400 lire, aici am vazut si 2.000 euro o epava.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.