Jump to content

Sa schimb motorul de la 750 sau sa pun GPL?


rooty

Recommended Posts

Salut,

Cineva imi da un BMW 750 din '87. Masina e in stare buna. are pe ea un motor de 12V si 5000 cmc., full optins si piele. Eu m-am interesat de consum si m-am cam speriat. cifre de genul 20, 23% urban, nu ar faace-o decat o masina de mers cu ea la ocazie, nu la serviciu... Proprietarul mi-a spus ca uneori manaca chiar 30 %.

Eu ma gandesc, daca se poate sa ii schimb motorul cu unul mai mic, de care trebuie sa iau, este cineva interesat de asta mare....etc.

Se poate pune GPL pe motorul actual?

va multumesc pentru ajutor. Astept raspunsuri cat mai repede.

Link to comment
Share on other sites

intre un 750i din '87 si un 730d (care s-a facut dupa 98-99) e cam mare diferenta, nu crezi?

poti incerca sa schimbi cu un 2,5 tds de ~140cp, daca nu e foarte greu de convertit. iei ceva bani si pe motorul de 5.0, sunt sigur ca romanii au ceva idei cu asa ceva. cred ca poti "forta" si un 2.5 de 192 cp, caz in care totul devine mai ieftin. consumul va fi undeva pe la 16 urban iar cu diesel cam 13-14 urban.

Link to comment
Share on other sites

mai bine vinzi masina cu totul si cumperi altceva

daca te apuci de schimbat si facut conversii cu alte motoare o sa ai numai probleme, f greu o sa faci sa functioneze tot la masina si in + daca o sa tragi linie o sa iti para rau ca nu ai lasat-o asa, macar te bucuri de acel V12, rar dar bine

Link to comment
Share on other sites

si mai e ceva

dupa cate tin minte de la edy care a pus V12-le pe sierra. ca sa il faca sa mearga pe ford sierra a fost nevoit sa monteze si bordul si cutia de pe bmw. deci nu e chiar asa usor. iar gaz....nu se poate pune orice instalatie. adica instalatiile normale care se vand la noi duc doar motoare pana in 2000cmc.

vorba lui io's - te bucuri de el rar dar bine :blink:

Link to comment
Share on other sites

cat exact te asteptai sa consume un motor de 5000cmc?

7 in oras?

eu nu pot sa inteleg posturile astea.

158884[/snapback]

nici eu frate...nu am cum sa inteleg...in primul rand nu cred ca seria 7 e masina de mers la servici...decat daca ai bani si iti permiti....asta ar insemna sa iti permiti consumul de 25-30 %....sa fim totusi seriosi...camionul meu are un consum mixt de maxim 18-20 %...si are 8 tone :blink:

Link to comment
Share on other sites

salut,

sa nu schimbi motorul...e pacat...daca vrei sa il vinzi poate facem cumva cu el,sunt interesat,l-as lua ptr piese, eventual trimite niste poze pe mail si discutam mai multe... dar nu gpl...nu e o solutie...il distrugi ... :blink: daca tu nu il vrei ca are consum mare si e greu de intretinut eu il vreau... daca nu vrei sa il dai si vrei sa ai grija de el voi fi incintat sa te ajut cu orice sfat cu privire la 750.

darius.moldovan@gmail.com

respecte

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.