Jump to content

Sfat Achizitie


caiack

Recommended Posts

Salutare as vrea sa achizitionez un bmw seria 6 din Romania si m-am gandit la un 630 sau 645 ambele sa aiba cutie automata . As vrea sa aflu cat mai multe despre ele(starea la drum, consum , etc ) de la cei care au avut , au sau care se pricep .

 

 

Eu detin 650i Cabrio si pana acum nu am avut vreo problema , starea de drum depinde si de cum mergi ... in general este foarte ok + ca ai si dynamic drive-ul .... consumul odata ce iti cumperi motor mai mare (645,650 nu ar trebui sa te intereseze asa mult consumul oricum la fel o sa fie depinde de cum mergi la 645 15-20+ urban cam asa...Ai grija ca pe piata din RO mai greu gasesti ceva ingrijit. Coupe sau Cabrio ?

Edited by Conti
Link to comment
Share on other sites

Salutare as vrea sa achizitionez un bmw seria 6 din Romania si m-am gandit la un 630 sau 645 ambele sa aiba cutie automata . As vrea sa aflu cat mai multe despre ele(starea la drum, consum , etc ) de la cei care au avut , au sau care se pricep .

645 fara doar si poate, impozitul o sa scada din 1 ianuarie la motoarele de peste 2000cmc, spre exemplu la 3000cmc o sa scada de la 2160RON la 1200-1280RON. Acuma cu consumul, sti si tu la ce sa te astepti. Masina oricum merita, e glont.

Link to comment
Share on other sites

reparatiile sunt foarte scumpe la orice cutie si orice BMW ai avea dupa 2004, fie ca e manuala sptepronic sau SMG. In general sare de 1000 de euro daca e si manuala ( un kit de ambreiaj +volanta), reconditionare la steptronic, la fel ..

De altfel orice se strica la masina aia o sa te cocoseze de bani.

De aia sunt si relativ ieftine.

 

 

 

 

 

In plus pe ce cauti tu e SMGII care nu e asa de buboasa ca prima pusa pe M3 e46,

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

e na.pai ce a fost? smg1? atunci pe e36 ce-a fost? smg0? sau smg-ul de pe e36 a fost la fel cu ala de pe e46? asta vrei sa zici?

 

ca sa-ti demonstrez rapid ca ai gresit

 

BMW offered a system simply called "sequential manual gearbox" (SMG) on the E36 M3, and later "SMG-II" on the E46 M3

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Electrohydraulic_manual_transmission

Edited by Viper05
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Salutare colegi,

 

Am si eu nevoie de niste sfaturi pentru achizitionarea unui BMW seria 6,tot caut motorizarea potrivita,am cateva filtre pe care vreau sa le aplic:

 

-cutie automata

-dupa 2008

-pana in 100k

-buget 37000euro

 

Am gasit un M6(http://www.autovit.ro/bmw-m6-C24129947.html), dar ma gandesc la impozit, si sincer nu as vrea sa aud pe cineva spunand "Pai daca ai bani de M6 te mai uiti la impozit",da te uiti ca sunt 70mil pe an care dupa parerea mea sunt luati ilegal, nu mai spun de alte taxe.

 

Sunt in dubiu cu motorizarea diesel,poate sa imi dea cineva mai multe detalii cum se comporta cum sunt motoarele?

 

In principiu am plecat de la 630i Cabrio care imi place taxe mici,putere suficienta(am avut 2.5d pe seria 5 2004 si am fost multumit).

 

La ce trebuie sa fiu atent,ce sa testez.As vrea sa aiba Dynamic Drive si Directia Activa si Sunet Prologic 7.

 

Multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Apropo de impozit, va recomand sa va mutati intr-o zona defavorizata, sunt la 50% taxele atat pt PF cat si PJ. Si nu este nimic ilegal in asta...

 

Totusi recomand sa faceti mutatia dupa alegeri, sa nu va acuze dobitocii ca e turism electoral sau ceva :p

 

Ontopic: daca as avea banii necesari as opta pt M6 (aici includ si costurile de intretinere, nu doar costul initial de achizitie). Succes cu oricare varianta vei alege! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

In primul rand Sa ii raspund colegului Stefan, as opta si eu pentru F14 640 dar este dublu decat bugetul meu.

 

Cu M6 nu sunt convins 100% ca l-as cumpara, unu impozitul si 2 ma gandesc la costurile de intretinere,mi-a iesit in ochi anuntul si mi s-a parut ok ca si pret pentru an.

 

Cred ca am sa raman pe varianta 635 sau 630i daca gasesc ceva ce mi-ar satisface toate cerintele.

 

Vroiam sa aud o parere de la cineva care detine un 635.

 

Oricum multumesc si o sa ma gandesc si la mutatia intr-o zona defavorizata:)

Link to comment
Share on other sites

nu arata chiar deloc M6 -le pe care l-ai gasit, dar foarte bine ca esti cerebral si ca incerci sa cumperi masina pe care ti-o permiti intretine, nu cea pe care ti-o permiti cumpara!

 

romanul de obicei (din pacate) nu are mentalitatea asta!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.