Jump to content

Sfat Achizitie


caiack

Recommended Posts

cu cat vezi mai multe cu atat mai bine, eu asa fac, cand imi caut cate o masina, cel putin o saptamana o petrec doar cu vizionari si test drive-uri :), si de obicei merg prima data sa le vad pe cele mai scumpe, apoi urmatoarele... Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

Am fost in targ duminica, si am studiat exact acea masina cu atentie, la prima vedere pare foarte ingrijita nu are uzuri la interior exterior.

 

Poate ai noroc , face tot banii aceia numai pentru cum arata , mai ramane sa vezi daca chiar e "reala"

 

 

Iti dai seama ca o sa verific fiecare cm si vreau sa o pun pe test.Ce ma surprinde este "reducerea" de 2000euro de la un anunt la altul.

Link to comment
Share on other sites

ceva ce mi-a atras atentia. are controler idrive si consola centrala de CIC dar navigatia este CCC.

 

Cum ti-ai dat seama ca este navigatie de CCC?ce ar trebui sa aibe sa fie recunoscuta? la seria 5 dupa 2009 cu controller CIC, dvd-ul este in torpedou, dar la asta este in bord.Crezi ca a fost schimbata navigatia sau doar controllerul?

 

Mersi pentru observatie.

Link to comment
Share on other sites

Cum ti-ai dat seama ca este navigatie de CCC?ce ar trebui sa aibe sa fie recunoscuta? la seria 5 dupa 2009 cu controller CIC, dvd-ul este in torpedou, dar la asta este in bord.Crezi ca a fost schimbata navigatia sau doar controllerul?

 

Mersi pentru observatie.

 

meniul. in poza se vede imaginea de la PDC(senzori). la CIC arata diferit

Link to comment
Share on other sites

Nu exista in vitan masina cu km reali,nu exista revanzator 100% serios chiar daca masina in sine poate sa fie buna.Uita-te pe mobile.de,la 29k euro cumperi 635d cu 200k km.Chiar daca a cumparat masina pe frima fara tva si aici samsarul o vinde pe pers. fizica,tot nu are cum sa o scoata atat de jos.

 

In toamna am cautat masina pt tata,din aproape 40 masini vazute niciuna nu a avut km reali (pana si cele cu 30k km,unic prop,tara de origine ro. si vechi de 2 ani aveau in jur de 100 dati inapoi),doar 2-3 aveau vops. originala,6-7 vopsite partial,restul total.

 

De cateva zile a vandut tata masina,asa ca am luat-o de la capat,nu s-au schimbat cu nimic lucrurile :rofl:

 

Decat un 6er samsarit mai bine cumperi un e92/93 30d 3.5d din nemtia direct de la reprezentanta cu garantie si km reali.

Edited by ionut_marius
Link to comment
Share on other sites

Nu exista in vitan masina cu km reali,nu exista revanzator 100% serios chiar daca masina in sine poate sa fie buna.Uita-te pe mobile.de,la 29k euro cumperi 635d cu 200k km.Chiar daca a cumparat masina pe frima fara tva si aici samsarul o vinde pe pers. fizica,tot nu are cum sa o scoata atat de jos.

 

In toamna am cautat masina pt tata,din aproape 40 masini vazute niciuna nu a avut km reali (pana si cele cu 30k km,unic prop,tara de origine ro. si vechi de 2 ani aveau in jur de 100 dati inapoi),doar 2-3 aveau vops. originala,6-7 vopsite partial,restul total.

 

De cateva zile a vandut tata masina,asa ca am luat-o de la capat,nu s-au schimbat cu nimic lucrurile :rofl:

 

Decat un 6er samsarit mai bine cumperi un e92/93 30d 3.5d din nemtia direct de la reprezentanta cu garantie si km reali.

 

Mersi pentru informatie, ma gandeam ca masina fiind din 2009 in 2 ani si ceva la o medie de 60000km pe an ar fi ok, acum sunt in dubii cu privire la navigatia CCC si controller CIC.

 

Oricum o sa ma duc sa o vad si revin cu impresii.

Link to comment
Share on other sites

eu i-am zis, nu l-am bagat la inaintare, daca vrea sa il ajute bine, daca nu, iar bine, e alegerea lui! Ce mare branza, el a fost cel care initial s-a apucat sa faca treaba asta, nu l-a impins nimeni de la spate! Daca as avea posibilitatea s-o fac, as face-o cu placere!
Link to comment
Share on other sites

Masina este inmatriculata in 2008/11,suntem deja in 2012/06,in noiembrie face 4 ani.

 

Ca si fapt divers,acum pt tata caut e90,a4 b8,C w204 ; Ma duc vad un 320d 2008 care de fapt era 318d,cica 81 sau 91k km in bord+carte,piele noua,plasticele tipla,arata interiorul mai bine ca in x6-le meu cu 51k km.Sun la repr,imi verifica seria,in 2009 figura cu 55k km (distributia schimbata),apoi disparea tot istoricul.Ii zic vanzatorului sa-mi zica cat are pe bune,spune 207k km.

 

Nici din nemtia (autohaus) nu esti scutit de neplaceri,tocmai din ac motiv recomand reprezentanta,vb de 30k euro.

Link to comment
Share on other sites

Masina este inmatriculata in 2008/11,suntem deja in 2012/06,in noiembrie face 4 ani.

 

Ca si fapt divers,acum pt tata caut e90,a4 b8,C w204 ; Ma duc vad un 320d 2008 care de fapt era 318d,cica 81 sau 91k km in bord+carte,piele noua,plasticele tipla,arata interiorul mai bine ca in x6-le meu cu 51k km.Sun la repr,imi verifica seria,in 2009 figura cu 55k km (distributia schimbata),apoi disparea tot istoricul.Ii zic vanzatorului sa-mi zica cat are pe bune,spune 207k km.

 

Nici din nemtia (autohaus) nu esti scutit de neplaceri,tocmai din ac motiv recomand reprezentanta,vb de 30k euro.

 

 

Din reprezentanta din Germania, din Romania in nici un caz.

 

Multumesc de sfaturi.

Link to comment
Share on other sites

E ceva normal ca samsarii sa adauge ani la data fabricatiei si sa taie din km .

 

Fa o verificare completa a masinii,compresie, turbine,articulatie , electric,motor lonjeroane,daca nu a fost lovita chiar numai conteaza km.

 

O recomandare unde as putea sa fac verificare completa?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.