Jump to content

Zgomot in Z4


poca

Recommended Posts

Buna,sper sa nu va suparati pentru acest post sau sa ma trimiteti sa-mi cumpar logan dar am o mare problema cu zgomotul pe care-l face proaspata mea masina,un Z4 pe care l-am achizitionat de putin timp.

De cand ma stiu mi-am dorit din suflet o masina cabrio,acum cand in sfarsit mi-am luat una ma dispera zgomotul infernal pe care-l face.Exista vreo posibilitate de reducere a zgomotului?Ma doare capul efectiv cand sunt in ea sau cand o conduc,in rest m-am indrogostit de masina.

Va rog sa ma scuzati daca am postat unde nu trebuie sau acest topic mai exista dar eu nu l-am gasit in forum.

Cu respect,Poca!

Link to comment
Share on other sites

Sa il stapanesti sanatoasa !

 

Din ce an e ? Daca tot te vaiti atat de zgomot, presupun ca e model mai vechi, cu softtop. Nu ai ce-i face, zgomotul se va auzi prin panza aia.

 

Singura solutie ar fi sa cumperi un hardtop. Adica, asa ceva:

 

 

http://www.ebay.de/itm/BMW-Z4-Hardtop-Maledivenblau-GO-/170586563632?pt=DE_Autoteile&hash=item27b7c06430

Link to comment
Share on other sites

Este un Z4 din 2003,motor de 3000 si 300 cai,zgomotul cred ca vine de la tobe(4 tobe),sa nu radeti dar pur si simplu ma ia durerea de cap de la acel zgomot,oare daca renunt la tobe o mai face asa uart?Intreb si eu ca novicele.

Va multumesc pentru raspunsuri.

Link to comment
Share on other sites

Este un Z4 din 2003,motor de 3000 si 300 cai,zgomotul cred ca vine de la tobe(4 tobe),sa nu radeti dar pur si simplu ma ia durerea de cap de la acel zgomot,oare daca renunt la tobe o mai face asa uart?Intreb si eu ca novicele.

Va multumesc pentru raspunsuri.

3000 cmc 300 cai?!

tobele nu le poti scoate, poate sa le schimbi

Edited by Ciumidel
Link to comment
Share on other sites

Nu are cum sa ti se para ca vine de la tobe. Ori vine de acolo, ori ba. Rulezi cu o anumita viteza si iei piciorul de pe aceleratie. In momentul ala, ori se mai aude zgomotul si inseamnaca nu e de la tobe, ori se aude si e de la tobe.

 

Poti sa ai maxim 2 tobe, de unde ai numarat 4 ? Pune poze cu masina.

Edited by KIP
Link to comment
Share on other sites

3000 cmc 300 cai?!

tobele nu le poti scoate, poate sa le schimbi

Da,exact asa este,de ce intrebi?Masina asa am luat-o,are ceva pus,nu este cip dar nu retin cum se numeste,ceva pus la bavaria in Germania parca Gpower se numeste dar nu vreau sa zic vreo tampenie.Un hardtop nu cred sa rezolve problema ,se aude fff tare.

Link to comment
Share on other sites

treaba cu tobele este relativa, poate tobele au fost schimbate pe la noi si s-a eliminat catalizatorul (eventual teava inox cap coada cu diametru mai mare), evacuarea originala in cazul asta ar fi cel mai bine de pus. Edited by neo2004
Link to comment
Share on other sites

E misto masina. A carei persoane din showbiz a fost ?

 

Cel mai probabil zgomotul provine de la tobe. Se aude mai tare cand accelerezi si motorul urca in turatii ?

Avand in vedere ca masina a fost modificata, cu siguranta nu mai are nici evacuarea originala. Solutia ar fi sa cumperi o evacuare originala sh si scapi de zgomotul deranjant.

Link to comment
Share on other sites

E misto masina. A carei persoane din showbiz a fost ?

 

Cel mai probabil zgomotul provine de la tobe. Se aude mai tare cand accelerezi si motorul urca in turatii ?

Avand in vedere ca masina a fost modificata, cu siguranta nu mai are nici evacuarea originala. Solutia ar fi sa cumperi o evacuare originala sh si scapi de zgomotul deranjant.

Multumesc pentru raspuns,da se aude f tare cand accelerez,o sa vad ce-i pot face pt ca asa nu pot sa merg cu ea.Nu stiu daca este important a cui a fost,acum este a mea si la mine va murii,am de gand sa o tin ,nu o sa o mai vand niciodata.

Link to comment
Share on other sites

Nu e deloc important, doar pura curiozitate.

 

Ai o singura varianta, sa-i schimbi evacuarea, macar tobele finale.

 

Daca vrei un baiat serios pentru asa ceva,vorbeste cu colegul zn_tavy. Ai mai jos topic-ul lui.

 

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/55759-evacuari-custom-inox/page__p__693881#entry693881

 

 

Bafta !

Edited by KIP
Link to comment
Share on other sites

Deci la tine a ajuns bestia aia pana la urma... ma uitam lacom la ea acum doua luni cand era la vanzare pe net :drool:

 

Pe langa schimbarea tobelor cu unele originale mai poti sa ii antifonezi toata podeaua, cei de la Be-loud se ocupa cu asa ceva si cu aceasta ocazie vei obtine si un sunet mult mai bun din sistemul audio.

 

http://www.classicgarage.net/Images/chev_floor_dynamat.jpg

 

Apropo, cand ai cumparat-o ai testato daca are probleme cu coloana de directie? Este o problema frecventa la cele fabricate pana in 2006 iar reparatia este groaznic de scumpa.

Edited by babanu
Link to comment
Share on other sites

Deci la tine a ajuns bestia aia pana la urma... ma uitam lacom la ea acum doua luni cand era la vanzare pe net :drool:

 

Pe langa schimbarea tobelor cu unele originale mai poti sa ii antifonezi toata podeaua, cei de la Be-loud se ocupa cu asa ceva si cu aceasta ocazie vei obtine si un sunet mult mai bun din sistemul audio.

 

http://www.classicgarage.net/Images/chev_floor_dynamat.jpg

 

Apropo, cand ai cumparat-o ai testato daca are probleme cu coloana de directie? Este o problema frecventa la cele fabricate pana in 2006 iar reparatia este groaznic de scumpa.

Da,la mine este bestiuta,masina este perfecta din toate punctele de vedere inafara de aceste tobe care-mi fac viata imposibila.Mi-a explicat sotul mai pe scurt decat voi:))''Vrei masina fara zgomote o vinzi si-ti iei matiz'' Poate totusi ma obisnuiesc cu toate ca azi am mers o groaza cu ea si la fel,am o durere de cap groznica,pana-mi trece algocalmin,paracetamol la plecare si venire :blink:

Link to comment
Share on other sites

:D cam are dreptate

atunci macar sa faci rost de asa ceva:

http://www.felin.bizoo.ro/vanzare/59057/Antifoane-interne-EAR-Ultrafit

 

Totusi ar fi o idee sa o duceti la un service si sa o verifice pe burta, in mod normal modelul de 3.0i are o singura toba pe stanga spate si nu m-ar mira din ce se vede in poze sa-i lipseasca total si atunci s-ar explica zgomotul.

Pana la urma trebuie sa-i faci ceva, este pacat sa-ti strice placerea condusului doar pentru un sunet agresiv

Link to comment
Share on other sites

Am elucidat problema mai mult sau mai putin,am aflat si raspunsul chiar de la ''Dorel'',tobele alea sunt puse tot la bavaria in Germanica odata cu gpowerul,de fapt e tot sistemul complet pus de ei ,Dorel mi-a explicat ca unei blonde veritabile ce sunt ''Asta e toata frumusetea masinii''.Deci frumusetea masinii sta in zgomotul ala ,nu am cumsa inteleg chestia asta oricat m-as stradui dar am inghitit galusca,asa cum nu pot sa inteleg vreodata cum unii barbati care spun ca-si iubesc masinile mai mult decat orice ,le scot motoarele prin capota,vad chestia asta ceva de genul ''Ca sa-ti demonstrez cat de mult te iubesc ,trebuie sa te omor :laugh: ''Intre timp incerc sa ma obisnuiesc cu zgomotul si sa o iubesc asa cum este:)
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Buna ziua, as dori sa intru in legatura cu dumneavoastra in legatura cu o filmare, ce implica un BMW Z4, cu multumiri anticipate astept sa aud de dumneavoastra la numarul de telefon 0720 658 900.

 

Cautam BMW Z4 pentru aparitie intr-un spot publicitar. Contact Mircea Florea 0720 658 900.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.