Jump to content

O masina cu un destin aparte. E39, incapatanatul.


d-rive

Recommended Posts

Se facea ca in urma cu cativa anisori, cam prin 2006 asa daca nu ma insel, aparea pe cararile Galatiului un frumos e39 cu o culoare aparte si un straight six sub capota care mormaia de fericire.

Stapanul lui, fericit si el nevoie mare, dar ca in orice relatie, s-a plictisit oarecum de el si l-a lasat putin de izbeliste dupa ce l-a trecut prin anumite peripetii.

Oricat s-a incapatanat frumos e39, pana la urma tot a fost dovedit si a trebuit tras pe dreapta sa hiberneze.

 

Dar, cum orice relatie are suisuri si coborasuri, intr-o buna zi, stapanul lui e39 si-a dat seama ca a fost necinstit cu el si l-a lasat prea mult sa se degradeze si atunci a hotarat sa-i redea gloria, frumusetea si mandria de alta data, cu orice risc... financiar.

 

Iata o frumoasa poveste ce are ca protagonist omul si... masina. Masina care nu te tradeaza niciodata si care daca ai un minim de grija de ea, iti e alaturi in orice circumstanta si te duce si te-aduce la caldurica si confort si cu acel mormait specific lui straight six... mormait care-ti provoaca de fiecare data un ranjet de satisfactie.

 

S-a inceput cu rezolvarea problemelor de ordin mecanic. Masina a primit discuri de frana noi, o servo(frana) noua, bujii incadescente, faruri, bari si multe alte bunataturi care-i fac sufletul ei de fieratanie sa freamate de fericire si satisfactie.

Urmeaza dupa indreptarea tuturor micilor neajunsuri mecanice si un make-up pe masura care sa-i redea glamourul de alta data.

O sa las pozele si stapanul ei sa vorbeasca mai mult despre ea ca la o adica, eu sunt un intrus in relatia asta dar, o legatura o am si eu. E BMW-ul care la cel moment, m-a facut sa intru, sa iau decizia de a ma virusa cu serul alb-albastru.

 

 

 

 

 

 

Abia astept sa punem aici pozele cu masina gata :p

Link to comment
Share on other sites

Ce pierduse Similea pe la roata ? :)

 

Draga domnule Similea, unde sau cum ati depozitat masina pe pe perioada despartirii ? Nu de alta, dar la cum arata motorul, parca ati fi tinut-o cu usile deschise, in ploaie, si cu botul intr-un garaj. :rolleyes:

 

ON: Bafta cu repunerea in functiune. ;)

Link to comment
Share on other sites

3.0d.

Nu stiu anul. O sa zica tacsu' toate astea. Dar deocamdata e prins cu trebi :p

 

E repusa in functiune. Mai trebuie mici detalii remediate, in rest, ruleaza smooth and fast. Inclusiv sunetul cu amplificatoare si para-amplificatoare.

V-am zis, in aparenta e un dezastru. Practic, nu, e doar jigarita dar isi revine ea :turned:

Edited by d-rive
Link to comment
Share on other sites

Hehe, Drive, mon amour.

Da, ala-s io, in hainele de pescuit, cu mai mult par decat acum, ca m-am si tuns.

 

Doar v-am zis ca pun poze sa ma vedeti.

 

Motoru' arata curat si bine ca s-a umblat la dansul, s-a cam schimbat tot ce trebuia schimbat. Interiorul arata cum arata acum aproape 3 ani, cand am tras-o pe dreapta. Vrura niste hoti sa-mi fure farurile si bagara surubelnita, ziua in amiaza mare, de le-am gasit atarnand.

 

Is multe de spus, masina asta a vazut multe. :rolleyes:

 

Un singur lucru conteaza: daca nu era drive, nu ma apucam s-o repar. Are omu' asta asa o vorba mieroasa ce n-ati vazut in viata voastra.

 

PS: diesel nediesel, sunetul ala, la o masina de 10 ani, care-a stat pe dreapta vreo 3, careia uitam sa-i schimb uleiul, care mergea cu apa din fantana, careia nu-i schimbam piesele pana nu ma lasa in drum, desi le caram noi in portbagaj precum Sax cu toba lui, sunetul ala inca e demential. Rontaie atat de curat si fara vibratii, la prima cheie, de nu-mi vine sa cred.

Hehe, e39 4eva!

Link to comment
Share on other sites

nu prea inteleg cum poti lasa o masina sa putrezeasca pur si simplu, eu prefer sa o vand decat sa o las in strada sa rugineasca, ar fi meritat si ea cel putin un garaj daca nu o foloseai...dar hai ca isi mai sterge din pacate daca o aduce la starea la care ar trebui sa fie :)
Link to comment
Share on other sites

Asta i-am zis si eu. E datoria lui sa-si spele pacatele fata de e39.

 

Glumesc, nu e vorba de asta. O face din tot sufletul, cu drag si frumos e ca iese si treaba buna.

Masina in sine, nu are probleme grave ci doar un conglomerat de nimicuri din care au mai ramas foarte putine.

Link to comment
Share on other sites

Masina asta a fost trasa de tractor vreo 15 km pe niste noroaie de erau impotmolite si 4X4 serioase. Pe burta, nici rotile nu se mai invarteau :)

S-au rupt doar niste plastice si bara spate, ca n-am fost atent.

 

A ramas si suspendata pe burta, pe-o buturuga, cu rotile in aer. A rupt cu pragul si-un copac prabusit (unu' mai tanar :p ) pe malul Dunarii, ca sa nu cada in apa.

 

A, a mers si cu 180 prin Comarnic, cu Elf la volan. :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.