Jump to content

Consum BMW 320


CatalinTwist3r

Recommended Posts

ce ai impresia ca trec in Bucuresti ocazional ? vin destul de des, si daca vin, vin cu treaba adica alerg toata ziua.

mergi prin Bruxelles, de exemplu, sau prin Munchen cand vina aia de la munca, sau frankfurt, pana si in amarutul ala de trier (oras cu 100k locuitori dar suprafata cam cat brasov) viteza medie calculata in staticile oficale era de 17 km/h ( era cam in top 3 cele mai mici viteze urbane medii din DE) si apoi imi explici mie cat de aglomerat e bucurestiul. in afara de centru ala si inca cateva intersectii care la anumite ore e aglomerat, se circula ok.

 

Tu vrei sa prinzi tot verde si il strabati cap coada cu 70 sau cum ? atunci te declari multumit..? macar nu ai treceri de pietoni din 100 in 100 m ..

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

pai asa e peste tot..

in Bucuresti la fel, ai 2-3 zone sau intersectii cu adevarat aglomerate, unde poate stai 20 de min sa treci de ele , la ore de varf si se vaicaresc toti ca niste babe.. vai de mine ce trafic..

Bineinteles ca se pot intampla si nenorociri sa ramai blocat 2h, dar asta nu e ceva zilnic..

asa am ramas si eu blocat.. ca ies din parcare am stat 45 de min, si inca 1h sa ajung la autostrada( cam 1 km) in Luxembourg, dar asta nu inseamna ca asta era traficul tipic..

Link to comment
Share on other sites

Nu-ti explic tie nimic, Domi, ai inteles gresit. Spuneam doar ca faci afirmatii gresite. Fac destui zeci de km zilnic prin Bucuresti, de peste 10 ani, astfel incat sa stiu ce vorbesc. In plus, fii convins ca nu esti singurul care a colindat Europa in lung si-n lat. Nu inteleg de unde tonul asta pe tine ?! Nu am spus ca Bucurestiul e la fel de sau mai aglomerat decat nu stiu ce orase din Germania, Belgia, etc. Am spus ca Bucurestiul e un oras aglomerat si atat. Nu stiu pe unde umbli tu si ce trasee folosesti cand vii aici si , sincer, nici nu ma intereseaza. Din punctul meu de vedere, strabatand orasul in lung si-n lat zilnic, Bucurestiul e aglomerat.

 

Unde ai vazut tu ca am scris ca sunt nemultumit sau ca as vrea sa-l traversez cap-coada cu 70 km/h ? As zice sa-ti masori cuvintele si atitudinea, pentru inceput si sa nu-mi mai pui vorbe-n gura. Am spus doar ca e aglomerat iar tu te inseli cand afirmi contrariul. Atat, nimic mai mult. Nu stiu de unde le-ai scos tu pe restul.

Edited by KIP
Link to comment
Share on other sites

mie sincer nu mi se pare mai aglomerat ca alte orase.

Eu in Bucuresti scot medii mai bune decat in Constanta sau Tulcea, unde merg mai des, indiferent ca e iarna sau vara. (de consum vorbesc)

Asta ca sa dau exemple din ROmania.

 

 

Tulcea de exemplu nu e un oras aglomerat, dar nu se poate merge nici constant si se merge extrem de lent din cauza drumurilor proaste si a lucrarilor ( se inlocuieste toata reteaua de canalizare)

 

In plus iarna ai sanse reale sa faci drumuri scurte, deci motorul rece non-stop, orasul fiind destul de mic..consumul fata de vara creste semnificativ, indiferent de motorizare.

 

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

320d din 2005 cum am eu, imi consuma vara undeva la 7,5-8-9 si acuma undeva la 10. In exterior mi-a consumat iarna trecuta cel mai putin 4,3 litri la suta, cu 5 in masina si incarcata la maxim, cu bagaje., viteza 80-120km. Un consum mediu extern este de 5-6 zic eu.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 year later...
eu am luat un e46 din 2004 cu 4500.dar probl mari.turbo,ambreiaj,volanta,pompa de apa,garnitura de chiulasa...dupa reparatie iam facut si consumul.7 afara fara excese. diferenta de 2 litri intre ce arata calculatorul de bord si cel real.cam mult zic eu pt o marca premium....mentionez ca anvelope ca in carte 205/55r16.o alta surpriza neplacuta. zgomote suspecte la interior ceva ce te astespti sa apara la marcile low cost...
Link to comment
Share on other sites

eu am luat un e46 din 2004 cu 4500.dar probl mari.turbo,ambreiaj,volanta,pompa de apa,garnitura de chiulasa...dupa reparatie iam facut si consumul.7 afara fara excese. diferenta de 2 litri intre ce arata calculatorul de bord si cel real.cam mult zic eu pt o marca premium....mentionez ca anvelope ca in carte 205/55r16.o alta surpriza neplacuta. zgomote suspecte la interior ceva ce te astespti sa apara la marcile low cost...

 

La banii astia la ce te asteptai sa fie printesa, oricum acum ai pus-o la punct si asta este. In legatura cu consumul dintre bord si real este asa mare din cate am vazut in alt post nu-ti indica bine motorina din rezervor.

Edited by srb_alex
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.