Jump to content

Consum BMW 320


CatalinTwist3r

Recommended Posts

Sunt cel putin 10 topicuri dedicate consumului la E 46, chiar era nevoie de inca unul?

Asta cu ''sa nu-mi bag toti banii in motorina'' mi se par penibil. Un E46 320d consuma cat o masina normala din clasa ei cu motor intre 1.5-2.0. Daca salariul tau e de 7-800 ron, nu o sa-ti bagi toti banii in motorina, o sa bagi jumate din ei , deci e ok. Problema e daca restul iti ajung sa traiesti si sa o mai si intretii. Din start tu ai o problema, cauti un E46 la 4000, sa fie bun sa nu mai bagi bani in el, ceea ce e imposibil, Era mai simplu daca spuneai care e consumul pe care ti-l permiti si apoi aflai de aici ce maina ti se potriveste.Ce te faci cand ai de schimbat un ambreiaj sau vreo pompa de motorina?

Imi pare rau sa-ti spun dar un E46 nu e pentru tine, e o masina care daca vrei sa te poti lauda cu ea si sa te bucui de ea, trebuie sa o intretii ca atare.

Parerea mea e ca topicul e inutil.

 

 

Link to comment
Share on other sites

din 2000 nu shtiu ce sa zic....dar din 2003 la 4000 nu o sa gasesti sigur.poate doar lovita sau cu volan pe dreapta...decat sa dai 4000 pe un bmw rupt in care sa mai bagi multi bani dupa..mai bine te orientezi la alta masina...nu merita sa dai banii astia doar sa ai un bmw si sa nu te intelegi cu el dupa aia...
Link to comment
Share on other sites

Nu iti lua bmw, sunt piese care daca iti pica tii masina 3-4 luni in parcare, fa calculul cat castigi pe an, cati km faci pe an si cat costa benzina si cati litrii consuma, apoi pune pretul la 4 amortizoare, bucse, bielete, capete de bara, schimbat anvelope indreptat jante, ambreaj, volanta, turbina si vei vedea daca iti permiti, dar e greu in zilele noastre, eu mi-am facut un calcul si trebuie sa am salariu de 3000-3500ron fara rate si alte cheltuieli ca sa pot sa am un bmw decent si sa il intretin cum trebuie, am prieteni cu bmw si zic ca bate troncane dar inca mai merge adica merg cu ea pana ii lasa in drum, daca vrei asa ceva nu ai decat, bmw e o masina superba din toate punctele de vedere, iti da dorinta de a sofa, e o placere daca iti permiti.
Link to comment
Share on other sites

Nu iti lua bmw, sunt piese care daca iti pica tii masina 3-4 luni in parcare, fa calculul cat castigi pe an, cati km faci pe an si cat costa benzina si cati litrii consuma, apoi pune pretul la 4 amortizoare, bucse, bielete, capete de bara, schimbat anvelope indreptat jante, ambreaj, volanta, turbina si vei vedea daca iti permiti, dar e greu in zilele noastre, eu mi-am facut un calcul si trebuie sa am salariu de 3000-3500ron fara rate si alte cheltuieli ca sa pot sa am un bmw decent si sa il intretin cum trebuie, am prieteni cu bmw si zic ca bate troncane dar inca mai merge adica merg cu ea pana ii lasa in drum, daca vrei asa ceva nu ai decat, bmw e o masina superba din toate punctele de vedere, iti da dorinta de a sofa, e o placere daca iti permiti.

 

Daca aveam salariu 3500ron pe luna,imi luam E60 535d si ma descurcam sa`l intretin!

 

App tu esti tiger1 care a cantat cu Andra?!

Link to comment
Share on other sites

@blitzu Topicul nu e inutil, tot ceea ce mi-ati spus voi aici ma ajuta, si da, era nevoie de inca unul ca sa ma conving eu. Din 2000 gasesti destule si asta ma intereseaza, cat consuma cele din 2000. Normal ca nu iau o masina in care trebuie sa bag pe loc mii de lei, dar ca ii mai trebuie cate ceva pe parcurs asta e partea a doua. Edited by CatalinTwist3r
Link to comment
Share on other sites

@blitzu Topicul nu e inutil, tot ceea ce mi-ati spus voi aici ma ajuta, si da, era nevoie de inca unul ca sa ma conving eu. Din 2000 gasesti destule si asta ma intereseaza, cat consuma cele din 2000. Normal ca nu iau o masina in care trebuie sa bag pe loc mii de lei, dar ca ii mai trebuie cate ceva pe parcurs asta e partea a doua.

 

Ai dreptate! Un E46 din 2003 pe care-l cumperi cu 4,000 euro, nu va cere niciun ban cel putin un an! Apoi, daca e cazul, ai putea sa-i schimbi uleiul si filtrele!

Consumul e bunicel: daca nu esti din Bucuresti, consuma cam 6 in oras !

Bafta la cumparaturi!:thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Nu iti lua bmw, sunt piese care daca iti pica tii masina 3-4 luni in parcare, fa calculul cat castigi pe an, cati km faci pe an si cat costa benzina si cati litrii consuma, apoi pune pretul la 4 amortizoare, bucse, bielete, capete de bara, schimbat anvelope indreptat jante, ambreaj, volanta, turbina si vei vedea daca iti permiti, dar e greu in zilele noastre, eu mi-am facut un calcul si trebuie sa am salariu de 3000-3500ron fara rate si alte cheltuieli ca sa pot sa am un bmw decent si sa il intretin cum trebuie, am prieteni cu bmw si zic ca bate troncane dar inca mai merge adica merg cu ea pana ii lasa in drum, daca vrei asa ceva nu ai decat, bmw e o masina superba din toate punctele de vedere, iti da dorinta de a sofa, e o placere daca iti permiti.

sa intelegem ca trebuie sa ai un venit de 1000 euro ca sa poti intretine un e46? ce piese pica si stai cu masina 4 luni pe dreapta?

Link to comment
Share on other sites

Daca mergi zi de zi in Bucuresti, articulatia e principala problema. Daca ai si niste jante de 17 - 19 ... atentie mare.

 

Am mers zilnic cu 19" prin Bucuresti si dupa 3 ani am schimbat bucsele la bascule si bieletele antiroliu, deci, marimea nu conteaza :laugh:

Edited by BRANDEX
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.