Jump to content

X6M si M5 ... diesel ?


ngl

Recommended Posts

M-am uitat foarte bine la poze. Este un pachet M. Exceptand lipsa proiectoarelor si inlocuirea lor cu ornamentele acelea sau ce or fi ele... Imi sustin in continuare ideea. Hai sa luam spre exemplu X6 M50d: daca este un M de ce nu are kitul aerodinamic M? De ce nu are evacuare quad cum are varianta pe benzina? Oglinzile tipice M lipsesc de pe M550d, evacuarea quad la fel... Eu stiam ca un M il recunosti in primul rand dupa aceste caracteristici vizuale. :unsure: In fine... Edited by Tudy_2dy
Link to comment
Share on other sites

tudy esti pe langa total. nu are evacuare pe ambele parti ca nu e motor in V, numai la un motor in V, evacuare vine pe ambele parti din cauza arhitecturii(i caz contrat trebuie sa apelezi la artificii cum au facut cu m3 e46).

 

tu ramai la parerea ta, oricum e bine ca recunosti m550d ca fiind un bmw

 

hai ca m-ai facut sa rad, aia de la bmw zic ca e un M si vi tu si le spui ca-s prosti si nu e adevarat ca tu sti mai bine ce inseamna un M veritabil :goodjob:

Link to comment
Share on other sites

LOOOOL =)) Ce spun eu si ce intelegi tu?! :logik: Z3 M Coupe/Roadster avea motor in V? , Z4 M Coupe/Roadster avea motor in V? , seria 1 M Coupe are motor in V? Gama asta se situeaza intre BMW-urile de serie si cele M. Arunca un ochi aici: http://www.bmwblog.ro/2012/01/28/premiera-mondiala-bmw-m-performance-automobiles/ Eu cred ca tu esti total pe langa. No offence! :thumbsup: Edited by Tudy_2dy
Link to comment
Share on other sites

Pai nu e nici o divizie noua, e aceasi divizie M care face si M-urile de serie. Chestia asta era si inainte, chiar si E39 veneau din fabrica cu badge M pe portabagaj, insa nu erau umblate la motor. Acum noutatea e ca vin cu modificari semnificative si asupra motoarelor.
Link to comment
Share on other sites

Pai nu pot fi M5 sa zicem, ca e unul singur si asa va ramane. Dar toate sunt M, indiferent cum ar arata. Chestie de marketing si probabil le-a mai dat de munca diviziei M, probabil nu scot atat de multe masini. Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

bine nu e un m veritabil ce plm sa mai zic,

 

banuiesc ca nici e36 m3, nici e34 m5 nu au fost veritabile ca nu aveau 4 tevi in spate :faceless:

Puteam sa jur ca o sa aduci in discutie asta! :laugh: Incepand cu M3 E46 parca a aparut "moda asta" ce a devenit un fel de emblema pentru urmatoarele generatii de M-uri.

Edited by Tudy_2dy
Link to comment
Share on other sites

Am zis ca nu este un M veritabil pentru ca lipsesc multe elemente caracteristice modeleleor M. Daca cei de la BMW vroiau sa fie M, de ce nu le-au pus kiturile M ca si celorlalte variante pe benzina? Au vrut sa situeze modelele astea intre masinile BMW de serie si cele M pe penzina. In curand o sa apara M135i, dar asta nu inseamna ca o sa fie noul seria 1 M. Daca am un F10 520d cu pachet M care e plin de M-uri inseamna ca am M5? :logik:
Link to comment
Share on other sites

ma omule un 520d nu se vinde drept un M, dar un m550d se vinde ca si un M, adica o masina preparata de divizia M pricepi? l-au facut cum au vrut ca asa au vrut ei, daca ei spun ca e un M tu nu ai cum sa combati asta nu pricepi???

 

ma tudy da-le un mail la aia de la bmw sa scoata M-ul de pe masina ca tu nu esti deacor, sa fie 550d

 

Din cate stiu 1M e un 135i modificat, ce m135i apare?

Edited by Viper05
Link to comment
Share on other sites

http://en.wikipedia.org/wiki/BMW_M#M-enhanced_cars

 

 

In a similar vein, the 2012 BMW M550d saloon and touring is also an M-enhanced car, although not a full M-car, as BMW M has tuned the M550d's Dynamic Stability Control and the optional Dynamic Damper Control. This is BMW M's first diesel powered vehicle, and it is powered by a tri-turbo 3.0-litre aluminium diesel engine that makes 381hp and 546lb ft of torque.

Deci nu e facuta in intregime de divizia M, ci doar motorul si cateva tweak-uri la suspensie si DSC. La M5 se schimba mai multe piese.

 

 

Desi se considera ca masina e facuta de divizia motorsport, in realitate in mare parte masina seamana cu un diesel de serie. De aceea i-au zis "M Performance" si nu "M" direct. M Performance inseamna masina aproape la fel de performanta ca un M... dar nu un M.

 

 

Apropo, ASTIA zvonesc ca motorul ar fi destul de aproape de limitarile blocului motor, deci nu cred ca se mai poate scoate asa mult din el. Adica adio visul sa ai un M5 din chip tuning.

Edited by filon
Link to comment
Share on other sites

BMW's M Division Unveils New M Performance Diesels, unu la mana. Doi la mana, nici macar cei de la BMW nu au pretentia ca ar fi un pur M5, de aia l-au si denumit M550d, asa ca, unde ati vazut ca ar sustine cineva ca e un M5 pur sange ?! Dar M cu siguranta este. Edited by KIP
Link to comment
Share on other sites

Pai asta zic si eu. Nu ai cum sa contesti ca e M. Numai ca nu e varful M, ca nu poate niciodata inlocui M5, dar faptul ca e M este incontestabil. Pur si simplu din motive de marketing, pentru ca banuiesc ca nu se vand M5-urile pe banda rulanta, au diversificat gama sa le dea si alora de la Motorsport de munca. Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

Pai tu ce intelegi prin asta:

 

This is BMW M's first diesel powered vehicle

 

Ca nu e M? Logic ca nu e M5 si nu are cum sa fie, dar este M.

Eu din asta inteleg ca e o masina jumatate de serie, jumatate M. E intre. Au gasit un gol si l-au umplut. Nu e M in sensul ca nu are tot tractiune spate, 560 cai, acelasi sasiu, samd ca M5, doar ca e diesel. Nu e M5d. E M550d.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8k euro dif intre M550d si 5.0i x-drive,destul de mare,in fond mai conteaza si ce se intampla si la viteza mare,nu numai 0-100km/h.

 

Eu as alege 5.0i x-drive+pac M+pac perf la motor,la pret ajunge cam la fel,numi ca ai 447cp si un motor care suna intr-un mare fel.

 

La cap perf consum jos palaria,dar daca suna al fel ca 4.0d -ul :angry2:

 

Am gasit niste date pt M550d si anume 80-180km/h - 11.8s vs 10.3s (550i),daca 5.0i mai are si pac. perf s-a zis.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.