Jump to content

Seria 3, E90 vs. E92


adrianrus

Recommended Posts

După 3 ani de 325i, E46 situaţia mă forţează să caut o altă maşină.

 

Am câteva întrebări legate de E90 şi E92.

 

1. La ce ar trebui să fiu atent când cumpăr modelul ăsta? Are ceva lucruri care trebuie ştiute?

 

2. Văd computerul de bord central la unele, mai exact spus cred că e navigaţia. Pe E46 nu am avut aşa ceva? E un must?

 

3. Mă uit spre 325i, 330i sau 335i. Nu exclud xi. Am umblat cu lopata în portbagaj anul trecut, dar nu mă deranjează. :)

La ce să fiu atent?

 

4. Ce alte lucruri credeţi că sunt relevante acum, când încep să caut un model second-hand?

 

5. Ce consum are 335i?

 

6. Cei care aţi cumpărat recent, cât aţi plătit taxa auto?

 

Mulţumesc.

Edited by adrianrus
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Un 335i e un motor pecinste. Dar, mai ales in oras, o sa umble binisor la buzunar! Si, din cate am citit si au spus si colegii, are probleme cu pompa de injectie si injectoarele (vorbeste cu @alex rosiu).

Un "atmosferic"are mai putine probleme. Iar, intre E90 si 92 e o chestiune de gust!

Link to comment
Share on other sites

Un 335i e un motor pecinste. Dar, mai ales in oras, o sa umble binisor la buzunar! Si, din cate am citit si au spus si colegii, are probleme cu pompa de injectie si injectoarele (vorbeste cu @alex rosiu).

Un "atmosferic"are mai putine probleme. Iar, intre E90 si 92 e o chestiune de gust!

 

MulĂžumesc. Am avut consum raportat e 325 de 19L, ĂŽn bord. Nu cred cĂŁ o sĂŁ fiu foarte speriat. Ăn plus nu fac mai mult de 10.000 de km pe an.

Link to comment
Share on other sites

E92, cel cu pachet M este clar venit dintr-un alt univers fata de E90, ma refer strict la aspect(este o parere strict personala). Ca si utilitate, eu (fost posesor de E90 cca. 2 ani) as alege E 90, este o masina muuuult mai practica, chiar daca este mai uratica. Daca esti lup singuratic si mergi dupa premisa " placerea de a conduce" si doar atat, fara sa te intereseze de parerile celorlalti ocupanti ai masinii si daca nu ai obligatia de a-ti cara familia prin concedii, e clar, E92 fara doar si poate. Neaparat cu i-drive, indiferent de alegere !!!

 

P.S. mi-l si imaginez pe taica-meu, om de 1.90 m si 120 kg cum ar intra in spate la un E92...sau cum ar reusi sa mai iasa de acolo, probabil pe branci :rolleyes: ...Sunt lucruri de luat in seama !

Link to comment
Share on other sites

iDrive e foarte bun nu numai pentru navigatie. Poti controla cam toata masina din el, incepand de la CD si navi si terminand cu toate setarile masinii.

Cand am cumparat masina am avut de ales intre 2 masini indentice in afara de iDrive. Nu imi pare rau deloc ca am dat cam cu 1000E mai mult pentru el.

Link to comment
Share on other sites

1.taxa de inmatriculare - este in functie de anul de fabricatie si de cap. cilindrica pe care o alegi(ai calculator pt taxa auto pe site-ul www.autovit.ro)

2.consumul la un 335i, 330i - este irelevant daca ai bani sa cumperi o asa masina si daca faci cel mult 10.000 / an asa cum ai afirmat

3.probleme - depinde de unde il iei , la kati km il iei, etc. Daca il cumperi din DE pana in 100k km mai mult de ulei/filtre/consumabile nu cred ca poti schimba in 2-3 ani(adica in 20-30k km).

 

De obicei un astfel de motor nu are prea multi km. Dupa parerea mea E92 335i/330i nu este o masina de zi cu zi. E alegerea ta !

Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca te cam legi la cap fara sa te doara. M54 a fost super motor, esti sigur ca vrei un N54 cu injectie directa ce cauzeaza depuneri de carbon pe supape (by design), cu pompa de inalta presiune considerata consumabil, cu turbine care nu duc mai mult de 60.000 km etc etc ?

 

Dac-as fi in locul tau, dintre E90 si E92, as alege un E39 pe benzina.

Edited by .Bogdan
Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca te cam legi la cap fara sa te doara. M54 a fost super motor, esti sigur ca vrei un N54 cu injectie directa ce cauzeaza depuneri de carbon pe supape (by design), cu pompa de inalta presiune considerata consumabil, cu turbine care nu duc mai mult de 60.000 km etc etc ?

 

Dac-as fi in locul tau, dintre E90 si E92, as alege un E39 pe benzina.

 

De ce nu E34? Sa lasam la o parte legendele, 335i este o masina de 10 ori mai buna/performanta decat orice E39. Dar este o masina pretentioasa, care necesita un tratament foarte corect..nu este genul de masina la care schimbi uleiul daca vrei, mergi cu piesele pana pica etc. Din cate stiu motorul 3.0bi-turbo a castigat de cateva ori premiul "engine of the year" la categoria sa.

Link to comment
Share on other sites

Daca omul are de cheltuit 23-24.000 E pe o masina eu cred ca are si posibilitati sa o intretina asa cum trebuie (sper).Asa cum am spus, E92 335i nu este o masina de zi cu zi, eu o vad mai mult ca pe o masina de weekend. Cred ca majoritatea posesorilor unui astfel de model mai au si o alta masina "de vreme rea".
Link to comment
Share on other sites

din exterior e92 e cool , in interior e foarte mica , cu spati de depozitare foarte mici , deloc practica.

a mea e 325i , motor de 2500 cm , consum in cluj min 14 maxim 22 (22 cand o folosesc strict pentru servici , adica dimineata cu motorul rece fac 3 km si seara la 5 inapoi acasa tot cu motorul rece). probleme in 15000 km am avut doar cu stergatoarele (se schimba) si cu un consum marit de ulei 1 litru la 4000 km (se poate din cauza drumurilor scurte in oras sau din cauza uleiului sa zic dintr-un lot nereusit)

e90 nu am avut , nu-mi dau cu parea

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.